Borçelik'in Ar-Ge merkezi hizmete girdi

Türkiye’nin ilk özel ve en büyük galvanizli çelik üreticisi Borçelik, geleceğin yeni nesil ürünlerini geliştireceği ve Endüstri 4.0 dönüşümünü gerçekleştireceği çalışmalarını tek çatı altında yürüteceği Ar-Ge merkezini açtı.

A+ A-

Borusan Grubu bünyesinde bulunan Türkiye’nin ilk özel ve en büyük galvanizli çelik üreticisi Borçelik, yenilikçi ve yüksek katma değerli ürünlerini geliştirmek üzere Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı onaylı ilk Ar-Ge merkezini Gemlik’te açtı. Bugüne kadar araştırma geliştirme projelerine toplam 20,3 milyon TL yatırım yapan şirket, dünya pazarlarında ihtiyaç duyulan rekabetçi ürünleri müşterilerine sunmayı hedefliyor.

Çakır: "Ar-Ge'ye büyük önem veriyoruz"


Ar-Ge stratejilerinin merkezine koydukları değerlerden bahseden Borçelik Genel Müdürü Kerem Çakır, “Ar-Ge çalışma alanımızı sadece ürün ve malzeme ile sınırlı görmeyip; süreçlerimizi, teknolojilerimizi ve ürünlerimizi birlikte geliştirmeye odaklanan bir Ar-Ge çatısı kurmuş olmamız en önemli farkımızdır" dedi.
Hizmet verdikleri sektörlerin başında otomotiv ve beyaz eşya sanayiinin olduğunun altını çizen Çakır, her iki sektörde de pazar lideri olduklarını vurguladı. Endüstri 4.0 ile birlikte Borçelik'in; müşteri siparişleri, hammadde seçimi ve temini, stok yönetimi, üretim planlaması, ürün sevkiyatı gibi karmaşık planlama gerektiren süreçlerinin dijitalleştiğini aktaran Çakır, şöyle konuştu: “Biz, herkesin üretebileceği standart milyon tonlar üretme peşinde değiliz; geleceğin katma değeri yüksek 1 tonunun peşindeyiz. Önümüzdeki dönemde de çalışmalarımızı artırarak devam ettirmeyi ve sektörümüzde dijital teknolojilerin kullanımında lider bir şirket olmayı hedefliyoruz."

Yıldırım: "Çok ciddi bir mesafe kat ettik"
Borusan’ın bir süredir devam eden teknoloji esaslı dönüşümünün her alanda geleceği yakalamayı hedeflediğini ifade eden Borusan Grubu Teknoloji Geliştirme ve Ar-Ge Genel Müdürü Dr. A. Murat Yıldırım ise, "Bugüne kadar yapılan çalışmalar ile grup şirketlerimizde Ar-Ge ve teknoloji geliştirme alanında çok ciddi bir mesafe kat ettik" diye konuştu.
Borçelik’in kendini kanıtlamış bir şirket olduğunu kaydeden Yıldırım, yürüttükleri Ar-Ge çalışmaları ile geleceğin ihtiyacı olan yüksek nitelikli çelik çeşitlerini geliştirmek üzere yola çıktıklarını söyledi. Üretim süreçlerinin de, Endüstri 4.0 esasları çerçevesinde son derece verimli ve akıllı süreçler ile yürütüleceğini vurgulayan Yıldırım, Borçelik için oluşturulan teknoloji yol haritaları çerçevesinde dönüşüm sürecini başlattıklarını dile getirdi. Yıldırım, “Nihâi hedefimiz; birbiriyle konuşan süreçler ile, akıllı üretim yöntemlerine geçmek ve yüksek teknolojik yoğunluğa sahip ürünleri geliştirmek sureti ile ülkemizi geleceğe taşıyacak yerli ve milli teknolojileri geliştirmek” dedi.
Dünyanın bir süredir yaşadığı malzeme devrimini yakından izlediklerini anlatan Yıldırım, Borçelik’in söz konusu sürecin en önemli oyuncularından biri olmaya aday olduğunu da sözlerine ekledi.