Böhler Sert Maden yatırımlarına devam edecek

1967 yılında İstanbul’un Kartal ilçesinde faaliyetlerine başlayan Böhler Sert Maden, 2013’te Gebze Organize Sanayi Bölgesi’ndeki tesislerine taşındı.

A+ A-

İmalat sanayiinin ara mâmullerinden biri olan sert metal ürünlerin üretimini yapan Böhler Sert Maden, önümüzdeki yıllarda şekillendirme bölümüne ve taşlama atölyesine yatırım yapmaya hazırlanıyor.
2017’de IT altyapılarını kuvvetlendirmeye yönelik yatırımlar yaptıklarını söyleyen Böhler Sert Maden Genel Müdürü Cüneyt Dik, üretim yatırımları ile güçlenmeye devam edeceklerini aktardı. Ürün sevkiyatı alanında da, yeni sevkiyat sistemi için çalışmalara başladıklarını bildiren Dik, “Alanımızda ülkemizin tek üretici firmasıyız. Üretim ve satış programımızda; mekanik sıkmalı uçlar, tornalama için mekanik sıkmalı takımlar, frezeleme için mekanik sıkmalı takımlar, krankşaft ve kamşaft için takımlar ve uçlar, profil ve çubuk imalatçıları için takım uçlar ve tel imalatçılar için haddeler bulunuyor” diye konuştu.
Firmalarının 1967’de İstanbul’un Kartal ilçesinde kurulduğunu ifade eden Dik, 2013 yılında Kocaeli’nin Gebze ilçesinde bulunan Gebze Organize Sanayi Bölgesi’ne (GOSB) taşındıklarının bilgisini verdi. Yeni tesisin 7 bin 500 metrekaresi kapalı alan olmak üzere 11 bin metrekarelik alan üzerine kurulu olduğunu belirten Dik, yaklaşık 130 personelin görev yaptığını söyledi.

“Çok sayıda ülkede kendimizi kanıtladık”
En son teknolojiye uygun üretim imkânlarına ve güçlü servis teşkilatına sahip olduklarını ifade eden Dik, şöyle konuştu: “1967 yılından beri Türkiye’nin yanı sıra; Pakistan, İran, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Çin, Ürdün, Güney Afrika, Kanada, Tunus, Macaristan, Romanya, Avusturya, Almanya, Ukrayna, Letonya ve USA gibi uluslararası pazarlarda da kendimizi kanıtladık.”
Türkiye’nin 2023 vizyonunda dünyanın en büyük 10 ülke arasına girme hedefinin devam ettiğini dile getiren Cüneyt Dik, “Ekonomimizin giderek hedefler doğrultusunda büyüyeceğine kesin gözüyle bakıyoruz. Ancak, içeride ve dışarıda yürütülecek olumlu siyaset politikaları ile birlikte terör sorunları çözüldüğü takdirde, ülkemizin hedefine kolaylıkla ulaşacağına inanıyoruz. Bu olumlu hava ile yabancı kaynaklı sermayenin gelişi hızlanacak ve istihdam artacaktır. Özellikle, otomotiv ve havacılık sektörü ile ilgili önemli yatırımların yapılmasını bekliyoruz. Demir çelik endüstrisinde ise, çeliğe dönük en güçlü talep inşaat sektöründen gelmektedir. İnşaat sektörü, yurtiçinde toplam çelik tüketiminin 2/3’ünü gerçekleştirmektedir. Bu sektörün önümüzdeki yıllarda da canlılığını korumasını bekliyoruz” dedi.

Yatırımlarla 2023 yılı hedeflerine ulaşmak istediklerini kaydeden Dik, konuşmasını şu şekilde sürdürdü: ”Rekabet gücümüzü ve pazar payımızı artırmak ve benzersiz bir marka olmak ana hedeflerimizdendir. Bu anlamda Böhler Sert Maden; kurumsal, dinamik, inovatif ve güvenilir bir firma olarak, sektörün büyümesi ve gelişimi açısından katkı sağlamaya devam edecektir.”

“Gümrük denetimleri artırılmalı”
Sektörde yaşanan sorunlarla ilgili açıklamalarda bulunan Dik, yasal yükümlülüklerini yerine getiren kurumsal firmaların üretim maliyetleri üzerindeki dolaylı ve dolaysız vergi yüklerinden kaynaklanan artışların fiyat rekabetini olumsuz yönde etkilediğini iletti. Cüneyt Dik, sözlerine şöyle devam etti: “Uzak Doğu menşeili düşük kaliteli ürünlerin anti-damping kurallarına aykırı şekilde iç piyasada yer alması, fiyat rekabeti açısından haksız rekabete yol açıyor. Sektörümüzde son derece yaygın olan bu durum, olumsuz rekabet koşulları altında faaliyetlerimizi sürdürmemize neden oluyor. Yerli üretici olarak, hükümetimizden vergi kolaylığı başta olmak üzere özellikle yurtiçinde rekabet gücümüzü artıracak eylemler yapmasını bekliyoruz. Gümrük denetimleri artırılmalı, katma değer yaratmayan ürünlere ek vergiler getirilmelidir. Kamu kuruluşlarında yerli üreticiyi koruyucu yasaların daha etkin hale getirilmesini bekliyoruz.”