Boğaziçi Üniversitesi’nden Ar-Ge’ye büyük destek

Boğaziçi Üniversitesi’nin köklü araştırma birikimini sanayi ile buluşturacak ve ‘Bilimden Çözüme’ sloganı ile hizmet verecek olan yeni teknoparkı Boğaziçi Üniversitesi Teknoloji Geliştirme Bölgesi için başvuru süreci başladı.

A+ A-

Boğaziçi Üniversitesi, İstanbul’un en önemli organize sanayi alanlarından biri olan Dudullu Organize Sanayi Bölgesi’nde, farklı sanayi kollarında Ar-Ge ve üretim odaklı bir teknopark kurdu. Boğaziçi Üniversitesi Teknoloji Geliştirme Bölgesi’nin (BÜDOTEK), üniversite-sanayi işbirliği temelli projelerin geliştirilmesi açısından önemli bir model oluşturması amaçlanıyor.

Özkan: “Önemli bir açılım”Konu hakkında açıklamalarda bulunan Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmed Özkan, 21 bin metrekarelik kapalı alana sahip olan teknoparkta, şirketlerin kiralayabileceği 8 bin metrekarelik alanın bulunduğunu ifade etti. Teknoparkın Boğaziçi Üniversitesi’nin sanayi ile ilişkilerini bir adım daha öteye taşımak adına önemli bir açılım olduğunu vurgulayan Özkan, şu bilgileri verdi: “Üniversitemizin bu bölgeye kuracağı teknopark ile bölge içindeki sanayicilerle işbirliğini başlatmak çok kolay olacak; zirâ burada pek çok ulusal ve uluslararası firma yer alıyor. Büyük şirketlerin küçük bir kısmının Ar-Ge merkezleri bulunuyor. Büyük, küçük ve orta ölçekli başarılı şirketlerin somut bir şekilde Ar-Ge’ye ihtiyaçları var. Tüm bunların yanı sıra, önemli bir yan sanayii mevcut. Sanayi-üniversite işbirliğini tam anlamıyla yaşayacağımız, birlikte çalışacağımız bir ekosistem kurmak için son derece elverişli bir ortam söz konusu. Burada; fikirden ürüne giden süreçte prototipleme, fikrin altyapısı gibi konularda ihtiyaç duyduğumuz her şey elimizin altında olacak. Dudullu’da; sanayi ile iç içe, sanayinin altyapısını, laboratuvarlarını, atölyelerini kullanarak iş yapma imkânı ortaya çıkacak.”

“Önemli çıktılara ulaşılacak”
Herhangi bir bilimsel çalışmanın veya fikrin ürüne hızlı bir şekilde dönüşmesi için uygun bir ekosistem yarattıklarını belirten Prof. Özkan, Dudullu OSB’nin İstanbul’un en merkezi noktalarından birinde, gelişmiş bir sanayi bölgesi olarak önemli bir ‘hub’ oluşturduğunu ifade etti. Boğaziçi Üniversitesi’nin bir araştırma üniversitesi olarak söz konusu ekosisteme önemli katkılar sağlayacağını dile getiren Özkan, “Aynı zamanda, gelişmiş bir sanayi bölgesi içinde yer almanın avantajlarından yararlanarak; otomotiv, mekanik ve robotik gibi alanlar başta olmak üzere fikirden ürüne giden süreçte önemli çıktılara ulaşılacak” diyerek sözlerini noktaladı.