Boğaziçi Üniversitesi 'insansı robot' geliştiriyor

Boğaziçi Üniversitesi tarafından geliştirilen ve insanlarla duygusal etkileşimde bulunabilecek robot, karşısındaki insanın üzgün veya neşeli olup olmadığını anlayacak ve kendisi de bazı tepkiler gösterebilecek.

A+ A-

Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Levent Akın liderliğinde, Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü’nden araştırmacılar Binnur Görer, İbrahim Özcan ve Yiğit Yıldırım’ın yer aldığı ekip, duyguları olan 'insansı robot' geliştiriyor.
Konu hakkında açıklamalarda bulunan Prof. Dr. Levent Akın, projede hedeflerinin çok amaçlı bir insansı hizmet robotu üretmek olduğunu belirterek, söz konusu alanda tartışılmakta olan bazı sorulara da cevap bulabilmek adına projeyi geliştirdiklerini kaydetti. Akın, konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “Sıklıkla karşımıza çıkan bir soru var; bir robot insansı olmak zorunda mı? Genelde bu tip bir robotun insanlar tarafından daha kolay kabul edilebileceği tezimiz var. Günümüzde insana çok benzeyen robotlar tasarlandığını görüyoruz. O kadar benzemesi gerekiyor mu, yoksa sadece fonksiyonel açıdan mı benzemesi lazım? Bizim üzerinde çalıştığımız konular bunlar. Bu amaçla değişik robot türleri üretip onlar üzerinde çalışıyoruz.”

“Çok amaçlı bir platform olacak”Geliştirdikleri robotun birden fazla fikri denemeyi sağlayacak çok amaçlı bir platform olacağını aktaran Akın, “Uzun vadeli hedefimiz; robotun egzersiz yaptıran ya da evde hasta bakıcı olabilen veya insanlara can yoldaşı olabilen çok amaçlı özellikler taşıyan bir robot olarak tasarlanması” dedi.
Robotun karşısındaki insana dair kendi kafasında bir model oluşturup ona göre tepki vermesini sağlamayı amaçladıklarını ifade eden Akın, şu bilgileri verdi: “Robotun vereceği hizmetin mutlaka sağlık veya bakımla ilgisi olması da gerekmiyor. Robot bir can yoldaşı olabilir, sohbet edebilir, internete erişerek yeni çıkan kitaplardan söz edebilir. Uzun vadede etkileşimde bulunan bir robot ve bir insandan bahsediyoruz. Beklentimiz; insanların hayatını kolaylaştırmak ve uzun vadede sadece istedikleri şeyleri yapmasını sağlamak.”

Görer: “Farklı metotlar kullanılıyor”
İnsansı robot projesi üzerine çalışan araştırmacılardan Binnur Görer ise, tasarladıkları robotu şöyle anlattı: “İnsan-insan etkileşimlerinde konuştuğumuz ya da vermek istediğimiz bilgilerin neredeyse yüzde 55’i konuşma üzerinden değil; ifadeler, hareketler, mimikler ya da jestler üzerinden karşı tarafa taşınıyor. İnsandan gelen bu sinyalleri alarak, robotun ulaşmak istediği duygusal duruma, insanı o duruma götürebilmesi için nasıl tepkiler vermesi gerektiği ve robotun duygusal olarak neler yapabileceği üzerinde çalışıyoruz.”
İnsanların duygu durumlarına göre robotun konuşması ve reaksiyon vermesini sağlamak istediklerini belirten Görer, robotun insanla etkileşimi ve insan yüzündeki ifadeyi anlaması için farklı metotlar kullanıldığını aktardı. Görer, “Uzun süreli öğrenme ve etkileşim modelleri kurmaya çalışıyor ve uzun süreli etkileşimlerle robotun öğrenmesini bekliyoruz” diye konuştu.Özcan: “Basit cevaplar verebiliyor”
İnsansı robotun tasarımı üzerine çalışan araştırmacı İbrahim Özcan da, duyguları ifade edebilmek için yüzün altı farklı duygu durumunu gösterebilecek şekilde olması gerektiğini belirterek, insansı robotun gözleri için çekmeli-itmeli tendon sistemlerini, ağız yapısında ise yay sistemini kullandıklarını anlattı. Özcan, “Biz konuşurken a, o, u gibi sesler çıkarabiliyoruz. Robotta o etkiyi verebilmek için bu sesleri alabildiğimiz yayları kullandık. Hem konuşmak için, hem de kendini ifade edebilmek için mimikleri var. Bu aslında konuşan bir sistem. Siz robotla konuşurken ne dediğinizi anlıyor ve basit cevaplar verebiliyor. Şimdiki süreçte de, insani etkileşim için konuşurken ağız hareketlerinin insan benzeri şekilde olmasını sağlamaya çalışıyoruz” diyerek sözlerini noktaladı.