Boeing, Türkiye’deki ilk mühendislik ve teknoloji merkezini açtı

Boeing’in yeni nesil ticari uçakları için araştırma, mühendislik ve tasarım faaliyetleriyle çalışmalarına başlayacak olan mühendislik ve teknoloji merkezi, sonrasında kilit teknoloji alanlarında yapılacak çalışmalarla genişleyecek.

A+ A-

Boeing, Türkiye’deki ilk mühendislik ve teknoloji merkezinin açılışını, Boeing Türkiye Milli Havacılık Planı kapsamında gerçekleştirilen bir Teknoloji Günü etkinliği ile kutladı. Törene; Savunma Sanayi Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir’in yanı sıra, havacılık sektörü, devlet ve üniversitelerden çok sayıda uzman da katıldı. Etkinlikte, Boeing’in Türkiye’deki mühendislik, teknoloji ve Ar-Ge ortaklıkları ve havacılığın geleceği tartışıldı.
Teknopark İstanbul’da faaliyet gösterecek olan mühendislik ve teknoloji merkezi, Boeing’in küresel mühendislik ve teknoloji ağının bir parçası olarak, tasarım mühendisliği ve Ar-Ge çalışmalarına odaklanacak. Merkez, Türkiye’nin havacılık ekosistemini zenginleştirmek ve Türkiye’nin küresel havacılık sektörüyle bağlarını güçlendirmek açısından da önemli bir rol üstlenecek.

Demir: “Öncü projeler yürütüyoruz”Etkinlikte bir konuşma yapan Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, “Bugün açılışını yaptığımız merkezde, Boeing’in birçok programına destek vermek üzere mühendislik faaliyetleri ve teknolojik araştırmalar gerçekleştirilecek. Öncelikli olarak, kabin içi tasarımı ve kompozit teknolojileri geliştirilmesi alanlarında çalışmalar yürütülecek. Bu tür merkezlerin ileride yüzlerce mühendisle, onlarca proje ile yoğun çalışan merkezlere dönüştüğüne şahit olacağız. Merkezde, iyi eğitim almış yetenekli Türk mühendislerimizin bir kez daha dünya standartlarında işler çıkartabileceğine eminim. Bugün görüyoruz ki; gelişen havacılık sektörümüz, üniversitelerimiz ve bilim kuruluşlarımız, dünyaya hizmet vermenin ötesinde bir çekim merkezine de dönüşmüş durumda. SSB olarak biz de; platform geliştirme, uçuş bilimleri, malzeme teknolojileri, mekanik ve aviyonik sistemler tasarlanması konularında öncü projeler de yürütüyoruz. Uçak, helikopter, motor, insansız hava araçları, görev sistemleri geliştirme projelerimiz var. Önümüzdeki yıllarda, Türkiye’nin alt sistemlerde, motor sistemlerinde kendi özgün ürünlerini geliştirmeye başladığını ve mevcut sistemleri ileriye götürdüğünü de göreceksiniz” diye konuştu.

Hussain: “Rekabetçiliğimize katkı sağlayacak”
Yeni merkezlerinin, tüm dünyadaki müşterilerine daha iyi ürün ve hizmetler sunmak için kilit teknoloji alanlarında çözümler sağlayacağını dile getiren Boeing Araştırma ve Teknoloji Başkan Yardımcısı ve Genel Müdürü Naveed Hussain ise, konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “Merkez ayrıca, Boeing’in küresel inovasyon ve rekabetçiliğine önemli ölçüde katkıda bulunacak. Bu merkez, uzun vadede Türkiye’deki iş ortaklarımızla birlikte başarıyla gerçekleştireceğimize inandığımız ortak hedefleri de çoğaltacak.”

Sargın: “Türkiye’yi teknoloji ortağı olarak görüyoruz”Türkiye’nin Boeing’in stratejik büyüme ülkeleri arasında yer aldığının altını çizen Boeing Türkiye Genel Müdürü ve Ülke Temsilcisi Ayşem Sargın da, Boeing’in bir üretim üssü ve teknoloji ortağı olarak gördüğü Türkiye’nin, küresel havacılık sektörüne daha büyük katkılarda bulunma potansiyeli olduğuna inanıyoruz. Boeing Türkiye Mühendislik ve Teknoloji Merkezi’nin, şirketin Türkiye’ye güveninin en önemli göstergesi olduğunu kaydeden Sargın, “Bu yeni merkezin Türkiye’nin mevcut mühendislik ve teknoloji kapasitesine katkıda bulunacak olmasından ve Türkiye’yi havacılıkta küresel bir oyuncu olma hedefine bir adım daha yaklaştıracak olmasından dolayı gururluyuz. Mühendislik ve teknoloji merkezinin açılışı, geçtiğimiz yıl Savunma Sanayii Başkanlığı ile birlikte hayata geçirdiğimiz Boeing Türkiye Milli Havacılık Planı’nın teknoloji ayağında büyük bir dönüm noktası. Yeni mühendislik ve teknoloji merkezimiz için Türkiye’yi seçmemiz, hem Boeing’in Türkiye’ye olan uzun vadeli bakış açısını, hem de Türkiye’de yenilikçi, dünya standartlarında ve rekabetçi bir havacılık ekosisteminin geliştirilmesine verdiğimiz desteği yansıtıyor. Türkiye’de Türkiye ile birlikte büyümeye kararlıyız.” dedi.