BMK Birlik Makina inovatif ürünlere odaklandı

2017 yılında hedeflerini yakalayan BMK Birlik Makina, 2018’de bölgesinde bulunmayan yüksek teknolojiye sahip makinalara yatırım yaparak; hem ana faaliyet alanını genişletmeyi, hem de sektöründe ilk beş firma arasına girmeyi amaçlıyor.

A+ A-

Gaziantep/DÜNYA

Gaziantep’teki bin 500 metrekarelik üretim tesislerinde faaliyetlerini sürdüren BMK Birlik Makina, yönünü inovatif ürünlere çevirdi.
Sektörde 12 yıldır faaliyet gösterdiklerini dile getiren BMK Birlik Makina Kalıp San. ve Tic. Ltd. Şti.’nin sahibi Uğur Koca, teknolojiyi yakından takip ederek; müşterilerine daha iyi, daha hızlı ve nitelikli hizmet vermeyi amaçladıklarının altını çizdi. Ar-Ge çalışmalarını sürdürdüklerini aktaran Koca, gerek yurtiçi, gerekse yurtdışı firmaları ile rekabet edebilmek için katma değeri yüksek ürünler üreterek, Türkiye ekonomisine katkıda bulunduklarını ifade etti.

“Aile şirketiyiz”
Firmalarının aile şirketi olduğunu belirten Koca, şöyle konuştu: “Kardeşim Mustafa Koca ile birlikte çalışmalarımızı yürütüyoruz. Ana faaliyet alanımız; CF, BCF iplik ve nonwoven kumaş üretimine yönelik düze (spinneret) paketleri, melt pompaları ve tekstürize hacim grupları imalatı. Bunun yanında; plastik enjeksiyon kalıpları, metal enjeksiyon kalıpları, sac kesme ve bükme kalıpları, makarna kalıpları, pellet kalıpları, kesme makaraları ve extrüder grupları imalatı da yapıyoruz. Kalite yönetim sistemini benimseyen firmamız ISO 9001:2008, ISO 14001:2004 ve OHSAS 18001:2007 belgelerine sahip. Şirketimiz bünyesinde 14 kişiyi istihdam ediyoruz.”
Türkiye’nin her bölgesine hizmet verdiklerini bildiren Koca, ihracat yaptıklarını da söyledi. Koca, “Çeşitli ülkelere ihracat yapıyoruz. İhracatımızı artırmak öncelikli hedeflerimiz arasında yer alıyor. Bununla bağlantılı olarak, yüksek teknolojiye sahip makinalara yatırım yapıyoruz. Bu bizim rekabet gücümüzü artıracağı gibi, ülkeler arası fiyat politikasını da iyileştirecek. Müşterilerimiz uzmanlığımıza ve yüksek kalite üretimimize değer verdiği için hâlihazırda güçlü bir portföye sahibiz” dedi.

“Savunma sanayiine yöneldik”
Son iki yıldır savunma sanayiine yönelik üretim de yaptıklarını anlatan Koca, şunları söyledi: “Girişimlerimiz neticesinde MKE ve Roketsan gibi savunma sanayiinde söz sahibi olan firmalarla çalışma imkânı bulduk. Bu alanda kendimizi daha da geliştirmek için çalışmalarımızı yoğunlaştırdık.”
Firmalarının 2017’de hedeflerini yakaladığını aktaran Koca, 2018’deki çalışmaları ve hedefleri ile ilgili ise şöyle konuştu: “Bu yılki hedeflerimiz arasında, bölgemizde bulunmayan yüksek teknolojiye sahip makinalara yatırım yaparak; hem ana faaliyet alanımızı genişletmek, hem de imalat alanımızda ilk beş firma arasına girmek var.”

“2019’da ITMA Fuarı’na katılacağız”
2019 yılında dünyanın en büyük tekstil ve konfeksiyon teknolojileri fuarı olan ITMA’ya katılacaklarına dikkat çeken Uğur Koca, söz konusu etkinliğin kendileri için uluslararası pazarda yeni iş fırsatları anlamına geldiğini kaydetti.
“Makina sektörü geleneksel imalat yöntemlerinden sıyrılarak, nihâi üreticiye yönelik katma değeri yüksek ürünler üretmeli” diyen Koca, Çin ve Güneydoğu Asya ülkelerinden daha ucuza üretebilmenin Türkiye açısından imkânsız olduğunu ileri sürdü. Koca, sözlerini şu şekilde noktaladı: “Bu bağlamda Ar-Ge ve inovasyona yatırım yapmak gerekiyor. Aynı zamanda, rekabet koşullarının iyileştirilmesi ve projelerle KOBİ’lerin desteklenmesi gerekiyor.”