BMK Birlik Makina inovatif ürünlere odaklandı

Ar-Ge ve inovasyon çalışmalarına aralıksız bir şekilde devam eden ve imalat alanında dünyada beş üreticiden biri olan BMK Makina, Türkiye’de de tek üretici olarak faaliyetlerini sürdürüyor.

A+ A-

Gaziantep’teki üretim tesislerinde; kalıp, kalıplı imalat ve yedek parça üretimi gerçekleştiren BMK Birlik Makina, yönünü inovatif ürünlere çevirdi. Sektörde 11 yıldır faaliyet gösterdiklerini ve her zaman teknolojiyi yakından takip etmeye çalışarak; müşterilerine daha iyi, daha hızlı ve nitelikli hizmet vermeyi amaçladıklarını anlatan BMK Birlik Makina Kalıp San.ve Tic. Ltd. Şti.’nin sahibi Uğur Koca, “Aile şirketiyiz. Şirket ortağım Mustafa Kemal Koca ile çalışmalarımızı yürütüyoruz. Bin 500 metrekarelik kapalı alanda üretim gerçekleştiriyoruz. İmalatını yaptığımız ürünler; nonwoven spinneret, BCF ve CF spinneret kalıpları, textrüze, eriyik pompa imalatı, plastik enjeksiyon kalıpları, metal enjeksiyon kalıpları, sac kesme ve bükme kalıpları, gıda kalıpları, makarna kalıpları, pellet kalıpları, kesme makaraları ve extrüder gruplarıdır. ISO 9001:2008, ISO 14001:2004 ve OHSAS 18001:2007 kalitelerine sahibiz. Ürünlerimizi; İstanbul, Gaziantep, Bursa, Konya, Ankara ve Kahramanmaraş’a veriyoruz” dedi.

“İhracat da yapıyoruz”
İhracat yaptıklarını da söyleyen Koca, şöyle konuştu: "İhracat yaptığımız ülkeler; Almanya, Ürdün, Çin, İsviçre, Kazakistan, Libya, Özbekistan ve İran. Normal şartlarda yurt dışından temin edilen yüksek hassasiyet gerektiren parçaları yerelde üreterek, ithalatın da önüne geçmeyi kendimize misyon edindik. Katma değeri yüksek ürünler ürettiğimiz için döviz kaybının önüne geçiyor ve ülke ekonomisine katkı sağlıyoruz. Firma olarak başlıca hedefimiz; Ar-Ge ve inovasyon çalışmalarımızı aralıksız sürdürüp, inovatif ürünler üretmek.”
Bu yıl yüzde 45 büyümeyi planladıklarını ifade eden Koca, “2015’in ikinci yarısından günümüze kadar devam eden yerel krizin etkilerine rağmen, teknolojik yatırımlarımıza devam ediyoruz. Bu amaçla; bölgemizde bulunmayan, 9 eksenli çalışma kabiliyetine sahip bir CNC tezgahı olan Mazak Integrex’i de makina parkurumuza katarak, büyüme hedefimize daha çok yaklaştık” diye konuştu.

“Üzerimize düşen görevi yerine getirmek istiyoruz”
Savunma sanayii, havacılık ve medikal sektörlerine ürün üretmek istediklerini söyleyen Koca, bölgelerinde bulunmayan çok eksenli makinaları parkurlarına katarak, yatırım projelerini geliştirmeyi hedeflediklerinin altını çizdi. Uğur Koca, konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “Savunma sanayii ile yakın görüşmelerde olan şirketimiz, ümit ediyoruz ki; ilerleyen yıllarda sektöre yön veren, gelişime ve paylaşıma açık lider firmalar arasında olmaya devam edecektir. İç pazar ile sınırlı kalmamak adına; hizmet verebileceğimiz, ürün satabileceğimiz firmalar ile temaslarda bulunarak, sadece ithalatı azaltmayı değil, ihracatı da artırmak adına üzerimize düşen görevi yerine getirmeye çalışıyoruz.”

“Alanımızda Türkiye’deki tek üreticiyiz”
Makina sektörünün geleneksel imalat yöntemlerinden sıyrılması gerektiğini kaydeden Koca, “Sektörün; daha verimli, nihâi kullanıcıya yönelik, katma değeri daha yüksek ve son teknoloji ürünler üretmesi gerekiyor. Bunu başarmanın ülkemiz için daha yararlı olacağını düşünüyoruz. Devletimizden daha ciddi destekler sunmasını bekliyoruz. İmalat alanımızda dünyada beş üretici bulunuyor. Türkiye’de tek üretici olarak faaliyet gösteriyoruz. Katma değerli ürün üreten sayılı firmalardan biri olmamıza rağmen, hiçbir destekten yararlanamıyoruz. Bu konularda yol gösteren yetkili kurum ya da kuruluşlar da maalesef yok” diyerek sözlerini noktaladı.