Bizel: "Gelecek dijital fabrikalar ve haberleşme üzerine kurulu”

Yeni nesil iletişim ve kontrol teknolojisi CC-Link’i dünya genelinde yaygınlaştırmayı hedefleyen CLPA, EESTEC LC İstanbul Komitesi tarafından düzenlenen IoT Line Fair’19 etkinliğine ‘Altın Sponsorluk’ ile destek verdi.

A+ A-

Nesnelerin interneti (IoT) ve akıllı ürünler konuları alanındaki sektör profesyonelleri ile IoT alanına ilgi duyan öğrencileri bir araya getiren IoT Line Fair’19, 26-27 Nisan 2019 tarihlerinde İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde beşinci kez gerçekleştirildi. Yeni nesil iletişim ve kontrol teknolojisi CC-Link’i (Control&Communication Link) dünya genelinde yaygınlaştırmak amacıyla faaliyet gösteren CLPA, İTÜ IEEE’ye bağlı EESTEC LC İstanbul Komitesi tarafından düzenlenen IoT Line Fair’19 etkinliğine ‘Altın Sponsorluk’ ile destek verdi.

“En kısa sürede dijital dönüşümü başlatmalılar”
Etkinlikte, ‘Sanayi 4.0 Sürecinde Dijital Fabrikalar ve Endüstriyel Haberleşme’ başlıklı sunumuyla konuşmacı olarak yer alan CLPA Türkiye Müdürü Tolga Bizel, günümüz tüketicilerinin kişiselleşmiş ürün taleplerine cevap verebilmek için fabrikaların en kısa sürede dijital dönüşümlerini başlatmaları gerektiğini söyledi. Robotlar dâhil üretim hattındaki tüm makina ve sistemlerin birbiriyle çok hızlı bir şekilde haberleşmesinin önemine dikkat çeken Bizel, söz konusu haberleşme süresini milisaniyeler seviyesine indiren CC-Link platformu hakkında bilgi verdi. Bizel, “Bu yeni nesil teknoloji sayesinde Sanayi 4.0’ın gereklerini yerine getirmek çok daha kolay olacak” diye konuştu.

“İşletmeler kişisel tercihlere hızla yanıt verebilmeli”
Tüketicilerin taleplerinin 90’lı yılların başından itibaren kişiselleştirilmiş ürünlere doğru kaymasının Sanayi 4.0 dönemine geçiş aşamasında önemli bir rol oynadığını kaydeden Bizel, sözlerine şöyle devam etti: “Geçmişte arz-talep dengesinde yaşanan monolog süreç içinde, bir ürün veya hizmet üretiliyor ve bunun tüketici tarafından alınması bekleniyordu. Otomobillerin renkleri kişisel olarak seçilemiyor; üretimden hangi renk çıkarsa ve alıcılar hangi sıradaysa, o sırada bulunan renkteki aracı almak zorunda kalıyordu. Bugün ise, bireylerin kendi beklentilerine uygun ürün ve hizmet seçme eğilimleri nedeniyle istekler farklılık gösteriyor. Dolayısıyla, bu yeni endüstri evresinde işletmelerin kişisel tercihlere hızla yanıt veren verimli üretim bantları kurarak, rekabette avantaj sağlayabilmeleri için dijital dönüşümlerini gerçekleştirmeleri gerekiyor.”

“Yeni bir endüstriyel haberleşme platformu geliştirildi”
Endüstriyel nesnelerin interneti (IIoT) sistemlerinin son yıllarda uygulama aşamasına gelmesiyle birlikte, genel amaçlı ethernet iletişimi sağlayan farklı cihazların kullanımı konusunda artan bir talep olduğunu belirten Bizel, “Yüksek fonksiyonlu hareket kontrolü ekipmanları ile farklı türlerdeki ekipmanlara ilişkin protokol uygulaması taleplerinde de artış yaşanıyor. Bu talepleri karşılamak amacıyla yeni bir endüstriyel haberleşme ve iletişim platformu olan CC-Link IE TSN geliştirildi” dedi.
Yeni teknolojinin mevcut CC-Link IE’nin performansını ve fonksiyonlarını önemli ölçüde iyileştiren bir ağ modeli olarak öne çıktığını açıklayan Bizel, CC-Link IE TSN’nin Zaman Duyarlı Ağ (TSN: Time Sensitive Network) teknolojisi ile desteklendiğini anlattı. Bizel, söz konusu yeni uygulamanın IIoT tabanlı akıllı fabrikaların inşası için harcanan zamanı azaltmak ve verimliliği arttırmak konusunda iddialı olduğunu vurguladı.

“CLPA’nın merkezi Japonya’da”
Merkezi Japonya’da bulunan CLPA’nın temel teknolojisi olan CC-Link IE’nin otomasyon alanında dünyanın ilk ve tek gigabit hızında çalışan açık endüstriyel haberleşme platformu olarak Sanayi 4.0 uygulamaları için ideal bir çözüm sunduğunu belirten Tolga Bizel, şu bilgileri aktardı: “Bugün dünya genelindeki yüzlerce otomasyon ekipmanı üreticisinin sunduğu bin 400'den fazla sertifikalı CC-Link uyumlu ürün bulunuyor. Bu teknoloji, güvenilir haberleşme için tüm veri bağlantı katmanı ve taşıma katmanını ele alan ve cihazlar arasındaki haberleşmeyi sağlayan bir ASIC kullanımına dayanıyor. CC-Link endüstriyel networkler ile verimli fabrika ve proses otomasyonu sağlamak amacıyla kontrol ve üretim verilerini yüksek hızda iletiyor. Bu yüksek hızlı haberleşme, farklı tedarikçilerden sağlanan çok sayıda otomasyon cihazını tek bir kablo üzerinden birbirine bağlıyor. Geleneksel endüstriyel kontrol ağları ile yalnızca bir üreticiye ya da az sayıda üreticiye ait saha cihazlarının kurulumu yapılabilirken; CC-Link gibi açık ağlarla bu sayı yaklaşık olarak 300’e ulaşabiliyor.”

“Fonksiyon ve kapsamı genişletildi”
CC-Link IE’nin ilk 1Gbps Ethernet tabanlı açık endüstriyel ağ olarak 2007 yılında hayata geçirildiğini söyleyen Tolga Bizel, “CC-Link IE genel giriş/çıkış kontrolü olarak başladıktan sonra, CC-Link IE TSN ile birlikte hareket ve emniyet kontrolü de eklenerek uygulamanın fonksiyon ve kapsamı genişletildi. Zaman paylaşımı metoduyla farklı protokolleri birleştiren standart Ethernet’in geliştirilmiş versiyonu olan Zaman Duyarlı Ağ (TSN) teknolojisinden yararlanan dünyanın ilk endüstriyel açık ağı olan CC-Link IE TSN, üst düzey IT sistemiyle entegre edildiğinde ve diğer açık ağlarla birleştirildiğinde dâhi, üretim iletişimi katmanında gerçek zamanlı iletişim sağlayan TSN teknolojisini destekliyor. Makina kontrolü ve bilgi iletişimlerinin tek bir Ethernet kablosunda entegrasyonuna imkân tanıyan TSN teknolojisi, standart Ethernet cihazlarıyla esnek sistem konfigürasyonunun gerçekleştirilmesini sağlıyor. TSN, gerçek zamanlı kontrol gerektiren kontrol iletişiminde deterministik mesajlaşma sağlarken; genel Ethernet ile bilgi iletişimini gerçekleştirerek büyük çaplı endüstriyel ağ sistemlerini hayata geçiriyor. Genel üretim sisteminin kontrolünü etkilemeden IT sistemiyle iletişime imkân tanıyan TSN, bir üst katmandaki IT sistemiyle sorunsuz iletişim sağlayarak, IIoT sistemi ve Edgecross ile iş birliği yapan bir uç nokta bilişim sisteminin kurulmasını destekliyor” diyerek sözlerini noktaladı.Açık ağ destekleme kuruluşu olarak 2000 yılında kuruldu
CLPA (CC-Link Partner Association), CC-Link’in kapsamlı kullanımının desteklenmesi amacıyla 2000 yılında kurulmuş bir açık ağ destekleme kuruluşu. CLPA’nın temel teknolojisi olan CC-Link IE, otomasyon alanında dünyanın ilk ve tek açık gigabit etherneti olarak, bant genişliği sayesinde Sanayi 4.0 uygulamaları için ideal bir çözüm sunuyor. CLPA’nın temel faaliyet alanları arasında; CC-Link IE ve CC-Link teknik spesifikasyonlarının oluşturulması ve uyum testlerinin gerçekleştirilmesi, CC-Link kullanılan cihaz ve ekipmanlar için geliştirme desteği, cihaz seçimi için kullanıcı desteği ve CC-Link’in daha geniş kapsamlı bir şekilde benimsenmesine yönelik tanıtım çalışmaları yer alıyor.
Kurulduğunda 163 kurumsal üyesi olan CLPA, her yıl katılan yeni üyelerle birlikte Nisan 2017 sonu itibariyle 2 bin 982 üyeyle faaliyetlerine devam ediyor. Asya’nın önde gelen açık endüstriyel otomasyon ağı teknolojisi CC-Link, Avrupa ile Kuzey ve Güney Amerika’da da giderek popülerlik kazanıyor.