Bizel: “Geleceğin dijital fabrikalarının bugünden kurulmasını sağlıyoruz”

Üretim gücünün pekiştirilmesi için dijital fabrikalara geçiş çok önemli bir konu. Söz konusu yeni endüstri evresine e-F@ctory konsepti ile yanıt veren Mitsubishi Electric de, geleceğin dijital fabrikalarını bugünden kurmaya imkân tanıyor.

A+ A-

Sanayi 4.0 evresinde sürekli değişen ve kişiselleşen ihtiyaçları en hızlı ve verimli şekilde karşılayabilecek üretim bantlarını kurmak, sanayinin en önemli gündem maddesi haline geldi. ‘Sanayinin dijitalleşmesi’ olarak özetlenen söz konusu süreçte, Türkiye’nin de üretim gücünü pekiştirmesi için dijital fabrikalara geçişi önem kazanıyor. Yeni endüstri evresine e-F@ctory konsepti ile yanıt veren Mitsubishi Electric, Türkiye’de geleceğin dijital fabrikalarının bugünden kurulmasına imkân sağlıyor.

“Tüketiciler, üreticileri değişime zorluyor”
Sanayi 4.0 çağında üreticilerin global pazarlarda rekabet edebilmeleri için daha süratli ve esnek fabrikaların gerekli hale geldiğini ifade eden Mitsubishi Electric Türkiye Fabrika Otomasyon Sistemleri OEM İş Geliştirme Kıdemli Müdürü Tolga Bizel, söz konusu süreçte sanayinin en önemli gündem maddesinin ‘üretim’ olduğunu belirtti. Bizel, şu açıklamalarda bulundu: “Dünyada bir dakika içerisinde online alışveriş siteleri üzerinden ne kadar ticaret yapıldığına baktığımızda, neden hızlı bir değişime ihtiyaç olduğunu daha rahat anlayabiliyoruz. Yeni çağda tüketiciler, üreticileri değişime zorluyor. Bu değişim sadece hızla da ilgili değil, aynı zamanda tüketicilerin kişiselleştirilmiş ürün talepleri de her geçen gün artıyor. Dünyada yüksek üretim gücü ve potansiyeli ile dikkat çeken Türkiye’nin de sürdürülebilir kalkınma için dijital üretime adaptasyonu çok önemli. Bunun içinse; bir yandan üretim hızı ve kalitesi artarken, diğer taraftan maliyetlerin düşmesi gerekiyor. Biz bu noktada yeni endüstri evresinin iddialı bir oyuncusu olarak, Türk sanayisinin ileri robot teknolojileri ile donatılmış geleceğin dijital ve akıllı fabrikalarına şimdiden hazır olması için çözümler sunuyoruz.”

“ e-F@ctory çok ciddi bir maliyet tasarrufu sağlıyor”
Günümüzde makinaların çevrelerinde olup bitenleri anlayabilecek ve birbirleriyle internet protokolleri aracılığıyla iletişim kurabilecek duruma geldiklerini anlatan Bizel, Mitsubishi Electric’in Sanayi 4.0’a yanıtı olan e-F@ctory konsepti ile geleceğin dijital fabrikalarını bugünden kurmanın mümkün olduğunu aktardı. Bizel, “Bugün e-F@ctory alt yapısı sayesinde; robotlar üretim hattındaki diğer ürünlerle de haberleşebiliyorlar ve bilgileri insan kontrolünden bağımsız olarak hem kendi aralarında, hem de fabrikayı kontrol eden ana sistemle paylaşıp verimliliği artırmak için hazır durumdalar. Çünkü, e-F@ctory konseptinde fabrika otomasyonunda yer alan tüm ürünler birbirleriyle entegre ve açık bir mimari ile çalışıyor. Güvenilir ve esnek üretim sistemleri kurmaya yönelik entegre bir çözüm olarak öne çıkan e-F@ctory; üretimde hızı, kaliteyi ve verimliliği artırırken çok ciddi maliyet tasarrufu sağlıyor. Mitsubishi Electric bu konsept ile sanayicilere fabrikalarını Sanayi 4.0’ın tüm ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde kurma imkânı tanıyor. Fabrika yatırımından önce sanal bir fabrika oluşturarak, ortaya çıkacak fabrikanın ve üretimin simülasyonunu gerçekleştirme, verimliliği değerlendirme ve oluşan çıktılar doğrultusunda yatırımı şekillendirme fırsatı sunuyor” diye konuştu.“Yüksek kaliteli üretime imkân tanıyor”
Fabrikalarda dijital dönüşüm için üretim verilerinin gerçek zamanlı kullanımı, analizi ve IT sistemi ile koordinasyonunun büyük önem taşıdığının altını çizen Tolga Bizel, konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “Bu noktada, e-F@ctory konseptimiz içinde yer alan ve fabrikaların dijital dönüşümünün ilk adımı olan Cube Enterprise Çözüm Platformu, üretim bölümü ve IT sistemi arasında gerekli bilgi işlemeyi sağlıyor. Verileri çevrimdışı olarak analiz ederken; üretim alanı verilerini toplayan, etkili bir analiz için veri işleyen ve analiz sonuçlarını gerçek zamanlı olarak kullanan platform, bu sayede önleyici bakım maliyetinin düşürülmesine ve yüksek kaliteli üretime imkân tanıyor.”

“Gerçek zamanlı kontrolü gerçekleştirebiliyor”
Cube Enterprise Çözüm Platformu içinde bulunan endüstriyel bilgisayar MELIPC’nin, üretim hatlarında genel endüstriyel bilgisayarlarla yapılamayan gerçek zamanlı kontrolü gerçekleştirebildiğine dikkat çeken Bizel, “Yüksek hızda yüksek hassasiyetli cihaz kontrolü ve bilgi işleme yapılabilen MELIPC sayesinde, fabrikadaki veriler dışarı çıkarılmadan fabrika içerisinde gerçek zamanlı olarak analiz edilebiliyor. Böylece, siber güvenlik tehlikeleri de çok yüksek oranda engellenmiş oluyor. Gerçek zamanlı uygulanan analiz sayesinde ise, üretim hattında alınması gereken aksiyonlara çok daha hızlı karar verilebiliyor. Bu sistem, her fabrikanın dijital dönüşüm ihtiyacına özel modelleme yapma imkânı da tanıyor” diyerek sözlerini sonlandırdı.