Bizel: “Dijital dönüşümün yolu hızlı iletişimden geçiyor”

Sanayi 4.0’a uyumlu çalışan dijital fabrikaların hayata geçirilmesinde kritik rol oynayan kontrol ve haberleşme teknolojisi CC-Link, endüstriyel otomasyonun avantajlarını üretimden akıllı binalara kadar hayatın içindeki her alana taşıyor.

A+ A-

Sanayi 4.0 evresi ile akıllı fabrikalarda tüm makina ve sistemlerin birbiriyle iletişim kurması nedeniyle üretim süreçlerindeki büyük veri miktarı hızla artıyor. Artan iletişim verilerinin ise güvenilir bir şekilde yönetilmesi gerekiyor. Geniş hacimli veri, çok sayıda cihaz tarafından gerçek zamanlı olarak takip edilerek süreçlerin şeffaf bir şekilde görüntülenmesine olanak sağlıyor. İşte bu noktada devreye ‘CC-Link (Control&Communication Link)’ olarak adlandırılan kontrol ve iletişim teknolojisi giriyor. Genel olarak saniyede 100 megabit ile haberleşebilen endüstriyel haberleşme sistemlerinden 10 kata kadar daha hızlı olan CC-Link IE, saniyede bir gigabit ile haberleşme imkânı sunuyor.

“Büyük avantaj sağlıyor”
CC-Link uyumlu ürün üreticileri ve CC-Link kullanıcılarını aynı çatı altında toplayarak, dünya genelinde söz konusu ağı yaygınlaştırmak için çalışan CLPA’nın (CC-Link Partner Association) Türkiye Ülke Müdürü Tolga Bizel, “Kia Motors Company’ye ait olan ve Hyundai Kia Otomotiv Grubu’nun ticari binek araçlarının üretiminin yapıldığı özel montaj tesislerinden olan Kwangju fabrikasında CC-Link teknolojisi kullanılıyor. Fabrikada; presleme operasyonları, araç gövdesi montajı, boyama ve malzeme tesisleri bulunuyor. CC-Link ağı, gövde atölyesinde özellikle; ön taban, sağ ve sol yan paneller, kaporta ve tavan panelleri ile diğer kısımların montaj hatlarında yaygın olarak kullanılıyor. Robotlar için kilitli sinyal kontrol panelleri ve mekik kontrol panelleri gibi kontrol ekipmanları, üst seviyedeki PLC kontrolörüne CC-Link ağıyla bağlanıyor. Kontrol cihazlarının kablolama işlemlerinde ve tesislerle hatların bakımında sağladığı kolaylıkla öne çıkan CC-Link, diğer ağlara kıyasla çok daha kısa sürede, daha fazla kontrol noktasını yönetebiliyor olmasıyla da büyük avantaj sağlıyor” dedi.

“Üretimde kayda değer artış sağlıyor”
Beijing Hyundai Motor Company’nin; üretim hattında istikrarı artırmak, sorunları hızla gidermek, basit ve kolay kullanılabilir bir kontrol sistemi uygulamak için CC-Link ağını kullandığını ifade eden Bizel, şöyle konuştu: “Sonata’nın üretildiği gövde kaynak ve boya hatlarında, içlerinde PLC’lerin ve robotların da yer aldığı çok sayıda CC-Link uyumlu ürün kullanılıyor. CC-Link, üretim kabiliyetini iyileştirmek için robot sayısında yapılan büyük artışı kolaylıkla desteklemeyi başarıyor. Üretim hattının mevcut operasyonel durumunu izlemek için toplanan tesis üretim verileri, CC-Link ağından bir üst seviyedeki kontrol sistemlerine aktarılıyor. CC-Link ağı, dünyanın en ileri presleme, kaynaklama ve motor üretim hatlarının geliştirilmesini sağlıyor. CC-Link’in yüksek hızlı ve büyük hacimli iletişim kabiliyeti üretimde kayda değer artış sağlarken; üretim hattının durmasından kaynaklanan maliyetlerden kaçınılmasını da mümkün kılıyor.”

“Binalarda da yüksek hızlı kontrol sağlıyor”
CC-Link’in tek bir kablo üzerinden farklı üreticilere ait çok sayıda otomasyon cihazına bağlanarak, sanayide olduğu gibi binalarda da yüksek hızlı kontrol ve haberleşme sağladığına dikkat çeken Tolga Bizel, “Akıllı binalarda; elektrik dağıtım, iklimlendirme, sıhhi tesisat ve aydınlatma gibi pek çok sistemin tek merkezden kontrolünü sağlayan bina yönetim sistemleri büyük bir önem taşıyor” dedi.
Söz konusu sistemlerin yüzde 25’e varan oranlarda enerji tasarrufu sağladığını ve yaklaşık 2 yıl gibi kısa bir sürede amorti edildiğini belirten Bizel, bina yönetim sistemlerinin tesis kontrolü sağlamanın yanı sıra bina güvenliğini artırmak konusunda da katkı sağladığını ifade etti.

“Otomasyon sisteminin tamamı birbirine bağlanıyor”
Tokyo'da konfor ve güvenlik unsurları ön planda tutularak tasarlanmış yeni bir şehir ofisi binası olan Koujimachi Diamond’da CC-Link ağından faydalanıldığını belirten Tolga Bizel, sözlerine şöyle devam etti: “Bir katı yer altında bulunan ve zeminden 11 kat yükselen Koujimachi Diamond ofis binasında, CC-Link tabanlı Bina Yönetimi Yardım ve Çözüm Sistemi kullanılıyor. Bu sistem, en gelişmiş tesis yönetim sistemine geçmek için düşük maliyetli bir çözüm olarak öne çıkıyor. Bu binada proses otomasyon sistemi PLC ile kontrol ediliyor ve CC-Link, PLC kontrolörlerini toplam bina otomasyon sistemine bağlamak için tercih ediliyor. Ekipman ve cihazları kontrol etmeyi sağlayan CC-Link, bina otomasyon sisteminin tamamını birbirine bağlamayı kolaylaştırıyor.”

“Sistemin genişletilmesine olanak tanıyor”
Almanya’da bulunan bir firmaya ait dört fabrikayı ve bir ofis binasını tek bir bina yönetim sistemi üzerinden tamamen otomatik hale getirmek ve birbirlerine bağlamak için CC-Link'in gücünden yararlanıldığını belirten Bizel, “Almanya’da uygulanan bu bina yönetim sistemiyle, tesislerin kesin ve gerçek zamanlı kontrolünün sağlanması amaçlandı. Bunu yaparken de, en gelişmiş teknolojiye sahip hızlı bir otomasyon sistemi kullanıldı. Elektromanyetik gürültüye karşı gözle görülür bir toleransa sahip olduğu için CC-Link tercih edildi. CC-Link’in yüksek hızı, ağın yavaşlatılmasına veya yeniden konfigüre edilmesine gerek kalmadan, gerekli durumlarda ileri bir tarihte sistemin genişletilmesine olanak tanıyor” diye konuştu.

“Kurulum maliyetlerini de düşürüyor”
Bina kontrolünü ve makinaların aynı ağ üzerinden bağlanmasını sağlayan CC-Link’in, kurulum maliyetlerini de önemli ölçüde düşürdüğünün altını çizen Bizel, projede saha sisteminin, CC-Link üzerinden merkezi modüler PLC'ye bağlanan 4 mikro PLC'den oluştuğunu söyledi. Bizel, şunları aktardı: “Merkezi PLC; tüm sistemin koordinasyonunu, izlenmesini ve raporlanmasını sağlıyor. Her bina, ağ iletişimi binalar arasında kesintiye uğradığında bile sistemin çalışmasını sağlamak için gereken, yerelleştirilmiş ve akıllı kontrol sağlayan bağımsız bir PLC'yi barındırıyor. Projenin bina yönetim sisteminin merkezi, master PLC'ye bağlanan monitör ve kontrol yazılımını çalıştıran bir PC'den oluşuyor. Operatör, bu merkezi PC sisteminden örneğin; hangi pencerelerin açık olduğu gibi durumları kontrol edebiliyor ve bu sayede, herhangi bir yapı unsurunu ve bunlarla ilişkili ayar noktalarını merkezi bir konumdan değiştirebiliyor.”

“Sorunlar uzaktan çözülebiliyor”
CC-Link teknolojisinde bakım açısından avantaj sağlayan en önemli özelliklerden birinin, müşterilerin ağı programlayabilmesi ve master PLC'ye bağlı bir modem üzerinden istasyonları bağlayabilmeleri olduğunu vurgulayan Tolga Bizel, “Bu özellik, satış sonrası bakım ve servis programlarının müşteriye yetkin bir şekilde sunulmasına ve sahaya gitmeden önce sorunların uzaktan teşhis edilmesine olanak sağlıyor” diyerek sözlerini tamamladı.