Bizel: “CC-Link, Sanayi 4.0 dünyasında kritik bir role sahip”

Yeni endüstri evresinde büyük verinin toplanması, paylaşılması ve işlenmesinin çok daha önemli bir hale geldiğini vurgulayan Tolga Bizel, endüstriyel haberleşme konusunun dijital dönüşümün vazgeçilmez bir unsuru olduğunu söyledi.

A+ A-

Günümüz tüketicilerinin kişiselleşmiş ürün taleplerine cevap verebilmek için fabrikaların en kısa sürede dijital dönüşüm süreçlerini başlatmaları gerektiğinin altını çizen CLPA (CC-Link Partner Association) Türkiye Müdürü Tolga Bizel, “Bu noktada devreye giren CC-Link teknolojisi, dijitalleşmenin olmazsa olmazı endüstriyel haberleşmeyi yüksek hızlı ve kesintisiz bir şekilde sağlıyor" dedi.
Sanayi 4.0 sürecinde robotlar dâhil üretim hattındaki tüm makina ve sistemlerin birbiriyle çok hızlı bir şekilde haberleşmesi gerektiğini belirten Bizel, şöyle konuştu: “Sanayi 4.0, birbirleriyle internet temelli teknolojiler aracılığıyla iletişim kuran mekanik ve yazılım bazlı özellikleri birleştiren sistemleri ifade ediyor. Bu yeni endüstri evresinde, bilgiye birden çok cihaz tarafından ve birden çok noktadan gerçek zamanlı olarak ulaşılması önem kazanıyor. Dolayısıyla, Sanayi 4.0 sürecinde büyük verinin toplanması, paylaşılması ve işlenmesi oldukça önemli hale geliyor. Makinaların birbiriyle iletişim kurabildiği akıllı fabrikalarda, iletişim verilerinin güvenilir bir şekilde yönetilmesi gerekiyor. Bu sürecin başarısında ise bant genişliği büyük bir önem taşıyor.”

“İdeal bir çözüm sunuyor”
Merkezi Japonya’da bulunan CLPA’nın temel teknolojisi olan CC-Link IE’nin, otomasyon alanında dünyanın ilk ve tek gigabit hızında çalışan açık endüstriyel haberleşme platformu olarak, Sanayi 4.0 uygulamaları için ideal çözüm sunduğunu belirten Bizel, “Bugün dünya genelindeki yüzlerce otomasyon ekipmanı üreticisinin sunduğu bin 400'den fazla sertifikalı CC-Link uyumlu ürün bulunuyor. CC-Link teknolojisi, güvenilir haberleşme için tüm veri bağlantı katmanı ve taşıma katmanını ele alan ve cihazlar arasındaki haberleşmeyi sağlayan bir ASIC kullanımına dayanıyor. CC-Link, endüstriyel networkler ile verimli fabrika ve proses otomasyonu sağlamak amacıyla kontrol ve üretim verilerini yüksek hızda iletiyor. Bu yüksek hızlı haberleşme, farklı tedarikçilerden sağlanan çok sayıda otomasyon cihazını tek bir kablo üzerinden birbirine bağlıyor. Geleneksel endüstriyel kontrol ağları ile yalnızca bir üreticiye ya da az sayıda üreticiye ait saha cihazlarının kurulumu yapılabilirken, CC-Link gibi açık ağlarla bu sayı yaklaşık olarak 300’e ulaşabiliyor” diye konuştu.

“2017 yılında hayata geçirildi”
CC-Link IE’nin ilk 1Gbps Ethernet tabanlı açık endüstriyel ağ olarak 2007 yılında hayata geçirildiğini söyleyen Bizel, şöyle devam etti: “CC-Link IE genel giriş/çıkış kontrolü olarak başladıktan sonra, CC-Link IE TSN ile birlikte hareket ve emniyet kontrolü de eklenerek uygulamanın fonksiyon ve kapsamı genişletildi. Zaman paylaşımı metoduyla farklı protokolleri birleştiren standart Ethernet’in geliştirilmiş versiyonu olan Zaman Duyarlı Ağ (TSN) teknolojisinden yararlanan dünyanın ilk endüstriyel açık ağı olan CC-Link IE TSN, üst düzey IT sistemiyle entegre edildiğinde ve diğer açık ağlarla birleştirildiğinde dâhi üretim iletişimi katmanında gerçek zamanlı iletişim sağlayan TSN teknolojisini destekliyor. Makina kontrolü ve bilgi iletişimlerinin tek bir Ethernet kablosunda entegrasyonuna imkân tanıyan TSN teknolojisi, standart Ethernet cihazlarıyla esnek sistem konfigürasyonunun gerçekleştirilmesini sağlıyor. TSN, gerçek zamanlı kontrol gerektiren kontrol iletişiminde deterministik mesajlaşma sağlarken; genel Ethernet ile bilgi iletişimini gerçekleştirerek büyük çaplı endüstriyel ağ sistemlerini hayata geçiriyor. Genel üretim sisteminin kontrolünü etkilemeden IT sistemiyle iletişime imkân tanıyan TSN, bir üst katmandaki IT sistemiyle sorunsuz iletişim sağlayarak, IIoT sistemi ve Edgecross ile iş birliği yapan bir uç nokta bilişim sisteminin kurulmasını destekliyor.”

“Verimliliği ciddi ölçüde artırıyor”
CC-Link IE TSN protokolüyle gerçekleştirilen yüksek hızlı kontrol iletişiminin, ekipman ve sistem çevrim süresini azaltarak verimliliği ciddi ölçüde artırdığını anlatan Bizel, yüksek hassasiyetli hareket kontrolünün üretim kalitesini yükselttiğini ifade etti. Bizel, “Çok sayıda standart Ethernet cihazını, genel I/O kontrolünü, hareket fonksiyonlarını ve güvenlik iletişimi fonksiyonlarını tek bir ağ üzerinde birleştiren standart, sistem yapısının sadeleştirilmesini ve genel maliyetlerin azaltılmasını sağlıyor. Geliştirilen özellikler, kontrol dışı iletişimle (geçici veri) birleştirilen yüksek hızlı ve büyük kapasiteli kontrol iletişiminin (çevrimsel veri) karışımını mümkün hale getiriyor. 1Gbps bant genişliği, bu ikisinin bir arada sunulmasını sağlıyor ve ağ hatalarının nedeninin tespit edilmesini kolaylaştırıyor. Bir üretim sahasını kontrol eden ve izleyen sistemin yanı sıra, üretim sahasında bilgileri toplayan ve analiz eden sistemin geliştirilmesini basitleştiren teknolojinin farklı sektörlere fayda sağlaması hedefleniyor” şeklinde konuştu.

“TSN Ethernet iletişim teknolojisini kullanıyor”
CC-Link IE TSN’nin zaman paylaşımı metodu olarak TSN Ethernet iletişim teknolojisini kullandığını ifade eden Tolga Bizel, gerçek zamanlı kontrol iletişiminin güvenliğini sağlarken; aynı zamanda IP iletişimiyle uç cihazlardan bilgi toplanmasına imkân tanıdığının altını çizdi. Yeni teknolojinin SNMP ile uyumlu genel amaçlı Ethernet teşhis araçlarının kullanılması sayesinde daha kolay ağ teşhisi sağladığına dikkat çeken Bizel, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Uyumlu cihazların zaman senkronizasyonu ile sorunların nedeni kolaylıkla tespit edilebiliyor. İletişim performansı iyileştirilen CC-Link IE TSN, 31.25μs’den daha iyi olduğu belirlenen, sınıfının en iyi hareket kontrolü operasyon çevrim süresinin sunulmasına olanak tanıyor. Yüksek ve düşük performanslı cihaz iletişiminin ayrılması, tüm ağ istasyonları ve genel olarak sistem için optimum performans seviyesinin elde edilmesini sağlıyor. ASIC ve diğer cihaz tabanlı donanım ve yazılım geliştirme metotları sunan yeni sistem, hem 1Gbps, hem de 100Mbps’yi destekliyor.”