BI-MU/SFORTEC Industry, 31. kez başarıyla düzenlendi

UCIMU-Sistemi Per Produrre tarafından düzenlenen BI-MU, uluslararası üne sahip bir etkinlik olarak iki yılda bir gerçekleştiriliyor. Fuar, bu yıl 31. kez SFORTEC adlı etkinlikle birlikte 9-13 Ekim tarihleri arasında organize edildi.

A+ A-

Yalçın GÜR

BI-MU 2018; metal işleme, otomasyon, robot, 3D yazıcı vb. makina ve üretim teknolojilerinin taraflarını, 9-13 Ekim 2018 tarihleri arasında Milano’da buluşturdu. İtalya’nın makina, otomasyon, robot, üretim makinaları ile teknolojilerinin önemli derneği UCIMU-Sistemi Per Produrre tarafından düzenlenen BI-MU, uluslararası üne sahip bir fuar olarak iki yılda bir gerçekleştiriliyor. Bu yıl 31. kez SFORTEC adlı etkinlikle birlikte organize edilen etkinliği ziyaret etme fırsatı buldum. İzlenimlerimi aktarmadan önce kısaca fuar organizatörleri tarafından sağlanan verileri paylaşmak istiyorum.

Katılımcıların yüzde 40’ı İtalya dışından
Organizatörler, fuarı 65 bin kişinin ziyaret ettiğini ve bu sayının hem kendilerini, hem de katılımcıları mutlu ettiğini belirttiler. Ayrıca yetkililer; fuarda ürün ve hizmetlerin yeni teknolojik dizin anlayışına göre sınıflamaya tâbi tutulmasının, bu sınıflama uyarınca dijital dünya ve danışmanlığı içerecek şekilde genişletilmesinin ve katılımcılar tarafından tema odaklı buluşmaların düzenlenmesinin ziyaretçilerin ilgisini çektiğini ve çok beğenildiğini söylediler. Ziyaretçilerin, yüzde 40’ı yurtdışından (27 ülkeden) gelen bin 56 katılımcının-işletmenin sergilediği ve sunduğu ürünlerini takip ettiğini bildiren organizasyon sorumluları, etkinliğin 100 bin metrekarenin üzerinde bir alanı kapladığını açıkladılar ve bunun 2016 yılına göre yüzde 10’luk bir artışı gösterdiğine dikkat çektiler.

Dijital teknolojiler geniş yer buldu
Yetkililer, fuar kapsamıyla ilgili olarak şu bilgileri paylaştılar: “Yenilenen sınıflama doğrultusunda eklenen ve genişletilen bölümlerde IoT (nesnelerin interneti) ve dijital teknolojiler önemli bir yer buldu. Danışmanlık hizmetleri sunan firmalar ve startuplar (genç yenilikçi şirketler) iyi organize edilmiş alanlarda ziyaretçilerle ve ilgililerle buluşma olanağı buldular ve takdir gördüler.”
Bu yılki fuarın geleneksel ve süreklilik arz eden yapısı dışında Lombardy Bölgesi’nin desteğiyle UCIMU-Sistemi Per Produrre ve Fondazione UCIMU tarafından organize edilen BI-MUpiù buluşma programları diğer bir yenilik olarak dikkat ve ilgi çekti. AITA (İtalyan Katmanlı Üretim Teknolojileri Birliği) tarafından organize edilen BI-MUpiùAdditive etkinliği ve stantlarda yer alan zengin ve farklı içerikli sunumlar gibi nedenlerle fuarın özel ziyaretçi çektiği yetkililerce vurgulandı.İnovasyon ve Endüstri 4.0 için etkili bir platform
Yetkililer, fuarın tartışılmaz önderliğinin inovasyon olduğuna değinerek, bunun yalnız dijitalleşme açısından ele alınmaması gerektiğini belirtip, şunları söylediler: “31. BI-MU/SFORTEC Industry etkinliğinin, Endüstri 4.0 olgusunun uygulamadaki ilk yıllarında nasıl yayıldığını karakterize eden teknolojik gelişmeleri gösteren en uygun platform olması asıl önemli nedendir.”
Metal kesme ve şekillendirme için; takım tezgahları, robotlar, otomasyon, dijital üretim, yardımcı teknolojiler, kolaylaştırıcı teknolojiler, katmanlı üretim, akışkan gücü sistemleri, mekatronik, yüzey tesviye işlemleri, takımlar, komponentler, ekipmanlar ve aksesuarlar, metroloji, kaynak, IoT, büyük veri, analitik, siber güvenlik, bulut işlemleri, artırılmış gerçeklik, sistem entegratörleri, görüş sistemleri, yazılım gibi ve benzeri konuların fuarda yer aldığını belirten yetkililer, ayrıca şu bilgileri verdiler: “31. BI-MU/SFORTEC Industry, geleneksel ürün ve hizmet sunumları yanında IoT (Fabbricafutura), robotlar (Robot Planet), danışmanlık (Box Consulting) ve start-up şirketleri (BI-MU Startupper) gibi yenilikçi alanlara ev sahipliği yaptı.”

Yurtdışından 231 delege özel davetliydi
Açıklamalara göre ziyaretçilerin yüzde 5’i yurtdışından 80 ülkeden gelirken; ayrıca UCIMU-Sistemi Per Produrre, Ekonomik Kalkınma Bakanlığı ve ICE-İtalyan Ticaret Ajansı tarafından özel davetli 22 ülkeden 231 satınalmacı delege fuara özel ilgi gösterenler arasında yer aldı.
“Bu fuarın en olumlu deneyimlerinden biri Collettiva Start-up Italiane (Italian Start-up firmaları kollektifi) katılımıydı” diyen yetkililer, bu katılımın ICE-İtalyan Ticaret Ajansı tarafından UCIMU-Sistemi Per Produrre ve Start-up İtalya Birliği’nin işbirliğiyle organize edildiğini aktardılar. İlgililer bu alanın 12 seçilmiş firma tarafından geliştirilmiş ilginç çözümlerin sergilenmesine ayrıldığını söylediler ve ilave olarak EIT Digital’ın, EIT Digital Accelerator (EIT Dijital Hızlandırıcı) yapısına ait 6 yüksek düzeyde yenilikçi olarak belirlenen firma tarafından önerilen geniş yelpazede çözümleri sunduğuna dikkat çektiler.

3 bin öğrenci özel turla fuarı gezdi
Seçilmiş profesyonel enstitülerden ve liselerden gelen 3 bin öğrencinin Pianeta Giovani/Planet of the Young, Fondazione UCIMU ve Ecole gibi gençlikle ilgili kurumların organizasyonuyla düzenlenen rehberli turlara katıldığı açıklanırken; BI-MUpiù ve BI-MUpiùAdditive alanlarında 90 etkinliğe online olarak 600 kayıt yapılırken, 100’ün üzerinde ziyaretçinin de doğrudan katıldığı yetkililer tarafından ifade edildi. Fuar, çok özel etkinliklerle dikkat çekti. Bunlardan bir tanesi 13. holdeki FCA-Alfa Romeo’nun özel alanıydı. Söz konusu bölümde, otomobil severlere FCA’nın özel araçlarıyla test sürüşleri yapma olanağı sağlandı ve 595 test sürüşü gerçekleştirildi.Fuar kendini yenileme kapasitesini ortaya koydu
UCIMU-Sistemi Per Produrre Başkanı Massimo Carboniero, verilerin ışığında; geniş yelpazedeki ürün sunumuyla, yeni girişimleriyle ve irtibatlarıyla sağladığı ziyaretçi ilgisiyle fuarın takım tezgahları, robot ve otomasyon alanında uluslararası lider bir organizasyon olduğunun bir kez daha teyit edildiğini ve fuarın ilgili diğer sektörlere de ilgi çekme kapasitesinin bulunduğunu gösterdiğini belirtti ve ana imalat sektörlerinin tümünden ziyaretçilerin fuara geldiğine işaret etti.
Fuarla ilgili yanlış bir anlamaya neden olmama konusunda hassasiyetini dile getiren UCIMU-Sistemi Per Produrre Genel Müdürü Alfredo Mariotti ise, fuarın 60 yılın üzerinde bir süredir teknolojinin ve endüstrinin sürekli olarak gelişmekte olduğunu gösterdiğini; ancak asıl olarak 31.BI-MU/SFORTEC Industry’nin kendini yenileme kapasitesini ispatladığını söyledi. Mariotti, yeni teknoloji hatlarının ve eğilimlerinin derinlikli olarak analizi yapılan yeni temalarla birlikte Endüstri 4.0 yaklaşımıyla bağlantılı olduğuna dikkat çekerek, kendilerinin sonraki fuarlarında da bu kılavuz doğrultusunda yola devam edeceklerini dile getirdi. Bir sonraki 13-17 Ekim 2020 tarihinde gerçekleştirilecek 32. BI-MU’da yeniden görüşme daveti yapan Mariotti, İtalya’nın makina sanayiindeki ve üretimdeki gücüne de teşekkürlerini sundu.

Sektör üretiyor, ihraç ediyor, iç pazarı da canlı!
Fuarı ziyaret ettim ve etkinlikleri yakından takip etmek için yeterli zamanı ayırdım. Öncelikle belirtmek gerekirse, çok bütünleşmiş ve iyi organize edilmiş bir fuar buldum. Aslında, metal işleme teknolojileri başta olmak üzere, makina fuarları (makina, robot ve otomasyonu entegre eden) arasında özel yeri olan ve alanında uluslararası lider fuarlar arasında yer alan BI-MU’nun organizatörleri, ilginç bir yol izliyor ve dijital teknolojilerle yenilikçi, teknolojilere özel önem vererek; gereksinimleri karşılayan ve trendlere uygun bir fuarı ortaya çıkarıyor. Bu nedenle fuar, hem metal işleme teknolojileri başta olmak üzere üretim teknolojilerinin taraflarını memnun eden, hem de dijital dönüşüm, Endüstri 4.0, 3D-katmanlı üretim ve hibrit teknolojiler gibi konularla ilgilenenlerin ilgisini çeken bir yapıya kavuşmuş oluyor. Bu başarının ardında İtalya makina pazarının gücü şüphesiz önemli rol oynuyor. İtalya; makina üreten, makina ihraç eden ve iç pazarında makina tüketen (satınalan) bir ülke olarak, küresel ölçekte rekabet edebilen küçük-büyük makina ve sistem üreticilerinin önem verdiği bir pazar olduğu için fuar da bundan olumlu anlamda etkileniyor. Firmalar, İtalya pazarına hazırladıkları İtalyanca tanıtım dokümanlarıyla ve İtalyanca bilen personelleriyle stantlarında tanıtım ve satış için azami emek ve gayreti ortaya koyuyorlar.