BI-MU 31. kez sahne alıyor

Üretim teknolojilerinin tarafları 9-13 Ekim’de Milano’da bir araya gelecek. Yetkililer, yenilikçi ve iddialı bir fuar içeriği yanında, etkinliğe olan ilginin yüksekliğinden kaynaklanan mutluluklarını dile getiriyorlar.

A+ A-

Yalçın GÜR

UCIMU-Sistemi Per Produrre (kısaca UCIMU) tarafından düzenlen BI-MU, İtalya’nın metal işleme teknolojileri ve takım tezgahları alanındaki önemli ve İtalya’nın makina sanayiindeki üretici ve kullanıcı olarak dünyadaki önemli konumuna paralel olarak, sürekli ajandalarda yeri olan uluslararası üne sahip bir fuar olarak iki yılda bir gerçekleştiriliyor. UCIMU; İtalyan imalat makinaları (takım tezgahları-CNC makinalar, işlem merkezleri vb.), robot, otomasyon ürünleri-sistemleri ve bunlarla ilgili yardımcı birim ürünleri (takımlar, aletler, bileşenler, aksesuarlar) üreticilerinin derneği-birliği olarak BI-MU için çok özel çalışmalar yapıyor. Bu yıl 31. kez 9-13 Ekim tarihleri arasında Milano’da fieramilano Rho Fuar Alanı’nda düzenlenecek olan etkinlikle ilgili bilgileri paylaşan yetkililer, çok olumlu bir ortamdan ve fuara yönelik yüksek ilgiden söz ediyorlar. Fuardan yaklaşık 4 ay önce 850’nin üzerinde şirketin katılım kaydını tamamladığı ve bunun 2016’de gerçekleşen etkinliğin aynı dönemi baz alındığında, yüzde 19’luk artış anlamına geldiği belirtiliyor. Yetkililer, BI-MU’nun geleneksel olarak olduğu gibi, derin teknolojik ve kültürel paylaşımlar için ortam oluşturmak yanında şimdiden planlanmış 40 buluşma ile özel alan sunacağına vurgu yapıyorlar. Fuar, metal kesme ve şekillendirmede kullanılan takım tezgahları, otomasyon sistemleri, robotlar-robotik teknolojiler, dijital üretim ve takımlar başta olmak üzere tüm aksesuarlar ile diğer destekleyici teknolojiler gibi, üretim makina ve teknolojilerinin tüm alanlarını kapsayan bir içeriğe sahip.

Yeni katılımcı ilgisi yüksek
Fuar yetkilileri önemli bir iddiayı da ortaya koyuyorlar: BI-MU; nesnelerin interneti (IoT), büyük veri, siber güvenlik, bulut işlemleri, artırılmış gerçeklik, sistem entegratörleri, katmanlı üretim, kontrol sistemleri vizyonu gibi ve benzeri konulara yönelik özel odaklanması nedeniyle endüstride bağlantılı çalışma-connectivity konusunda alanında reel bir uluslararası karakteri ortaya koyma konusunda çok ileri bir konumda olduğunu gösterecek.
Kaydını tamamlayan firmaların 343’ünün yabancı olduğuna ve 24 ülkeden geldiğine dikkat çeken yetkililer, verilerin ve işaretlerin, İtalya’dan ve İtalya dışından 70 binin üzerinde ziyaretçinin etkinliğe geleceğini gösterdiğini aktarıyorlar. Yetkililer, katılımcı talebinin artarak sürdüğünü ve şimdiden 2016 etkinliğine göre katılım alanının yüzde 12 arttığını ve yeni katılımcı oranının toplamın yüzde 27 olmasının da kayda değer bir durum olduğunu söylüyorlar.
Yetkililer, bu ilgiyi fuar organizasyonun; sergilenecek ürünlerin teknolojik indeksini-dizinini genişletmesine, dijital üretime ve onu destekleyen teknolojilere açılmasına, üretim teknolojileri sanayiindeki yeni sektörel oyuncuların ilgilerini anlamaya ve onlara karşılamaya yönelik danışmaya önem vermelerine bağlıyorlar ve ekliyorlar: “Tabi ki, geleneksel olarak fuarda yerini alan girişimcilerin ağırlığını göz ardı edemeyiz. Yeni girişim alanlarının ve girişimcilerinin katılmasıyla ciddi bir sinerji oluşuyor.”
IoT gibi yeni sektörlerin yer aldığı, Fabbricafutura danışmanlık sektörünün temsil edildiği Box Consulting, SIRI’nın (İtalyan Robotik ve Otomasyon Derneği) sponsor olduğu endüstriyel ve işbirliği yapan robotların, entegratörlerin ve otomasyon sistemlerinin yer aldığı Robot-Planet alanları ziyaretçilere ve uzmanlara yenilikler sunmak için hazırlanıyor. Genç girişimcilere ve inovatörlere yönelik BI-MU Startupper Bölümü’nün de, mevcut endüstriyel modellerle yeni iş vizyonlarının kıyaslanmasına olanak sağlayan fuarın en ilgi çekici yanlarından olması bekleniyor.

Çok farklı etkinlikler düzenleniyor
UCIMU, sadece kendisiyle sınırlı kalmayan diğer birçok dernekle işbirliği yapmaya ve sinerji yaratmaya özel önem veriyor ve onlarla birlikte şu etkinlikleri ve ilgili alanları düzenliyor: SIRI ile yapılan Robot-Planet Alanı işbirliği yanında, katmanlı üretim teknolojilerinin derneği AITA-Italian Association of Additive Technologies ile birlikte düzenlenen Additive Technologıes Club-Katmanlı Üretim Teknolojileri Kulübü, mekanik ve akışkan-dinamik güç iletimi için sistemleri ve komponentleri gösterecek olan Fluid Power Alanı, AIdAM (Italian Association of Automation and Mechatronics-İtalyan Otomasyon ve Mekatronik Derneği) ve IMVG (İtalyan Makina Vizyon Grubu) ile birlikte düzenlenen Focus Mechatronics, İtalyan Endüstriyel Kaplama Derneği-Italian Association of Industrial Coaters ANVER sponsorluğunda düzenlenen yüzey bitirme işlemleri-tesviyesi ile ilgili makina ve sistemlerin yer aldığı The World of Surface’s Finishing. Bir de; büyük bir holde bir katılımcının bir ziyaretçi ile birebir 20 dakikalık görüşmeler yaptığı ve tekliflerini sunduğu BI-MUpiù etkinliği var ki; geleneksel kalıpların dışına çıkan yeni bir etkinlik olarak dikkat çekiyor.Carboniero, tekrar Yönetim Kurulu Başkanı seçildi
UCIMU’nun temmuz ayında yapılan Genel Kurulu’nda iki yıl boyunca (2018-2019 döneminde) görev yapacak Yönetim Kurulu üyeleri belirlendi. Massimo Carboniero, tekrar Yönetim Kurulu Başkanı olarak seçildi. Önceki dönemin üç Başkan Yardımcısı tekrar seçildiler: Sergio Bassanetti (D’Andrea, Lainate MI), Mauro Biglia (Biglia, Incisa Scapaccino AT) ve Barbara Colombo (Ficep, Gazzada Schianno VA). Tekrar seçilen 3 Başkan Yardımcısı, geçmiş dönem Başkanları Luigi Galdabini (Galdabini, Cardano al Campo VA) ve Pier Luigi Streparava (Streparava, Adro BS) ile birlikte Başkanlık Komitesi’nde yer alıyorlar. Birliğin direktörleri ise şu şekilde belirlendi: Alessandro Batisti (Pama, Rovereto TN), Stefania Carnaghi, (Carnaghi Pietro, Villa Cortese Milano), Filippo Gasparini (Gasparini, Mirano VE), Patrizia Ghiringhelli (Ghiringhelli, Luino VA), Gian Luca Giovanelli (MCM, Vigolzone PC), Veronica Just (Millutensil, Milano), Vladi Parpajola (Parpas, Cadoneghe PD), Riccardo Rosa (Rosa, Rescaldina MI), Giuseppe Sceusi (Marposs, Bentivoglio BO), Tomaso Tarozzi (Bucci Automations, Faenza RA), Giovanni Zacco, (BLM, Cantù CO). Yönetim Kurulu üyeleri ise geçmiş dönem başkanlarından meydana geldi: Ezio Colombo (Ficep, Gazzada Schianno VA), Giancarlo Losma (Losma, Curno BG), Cesare Manfredi, Flavio Radice (Carnaghi Pietro, Villa Cortese MI), Bruno Rambaudi, Andrea Riello (Gruppo riello Sistemi, Minerbe VR), Alberto Tacchella (Danobat, Bistagno AL). Genel Müdürlüğü ise Alfredo Mariotti sürdürecek.

Sektörün performansı dünya ortalamasının üzerinde
UCIMU Genel Kurulu’nda İtalya’nın takım tezgahları, robot ve otomasyon sektörleri ile ilgili sunulan rapor, verileri kıyaslamalı görme olanağı sağlıyor: Dünya takım tezgahı üretimi 2017 yılında yüzde 6.4 büyümüş ve 75.100 milyon Euro değere ulaşmış. Sektörün İtalya’daki performansı ise oldukça yüksek ve ülkeyi üretici ülkeler arasında 4. sıraya, ihracatta ise Almanya ve Japonya’nın ardından 3. sıraya yerleştiriyor. İtalya’nın takım tezgahları, robot ve otomasyon sektörlerindeki üretimi ise 6.085 milyon Euro’ya ulaşmış. Bu, 2016 yılına göre yüzde 9.6’lık artışı gösteriyor. İtalya’da söz konusu sektörlerin tüketiminin arttığı ve yüzde 15.7’lik artışla 4.464 milyon Euro’ya yükseldiği ve bunun sonucunda, ilgili sektörler için iç pazarda yüzde 17.4’lük büyüme oranı ile 2.700 milyon Euro’ya ulaşıldığı dikkat çekiyor. Pazardaki tüketimin yüzde 39.5 oranında ithalatla karşılandığı (1.764 milyon Euro) ve 2016 yılına kıyasla yüzde 13.2 oranında ithalat artışı olduğu anlaşılıyor.”