Beyaz, otomobil renk tercihlerindeki liderliğini sürdürüyor

BASF Otomotiv OEM Boyaları Renk Raporu'na göre; beyaz, otomotiv renk seçimlerinde dünyada ilk sırada yer almaya devam ediyor.

A+ A-

BASF Boya Bölümü, otomotiv renklerinin global dağılımını analiz eden 'BASF Otomotiv OEM Boyaları Renk Raporu 2017'yi yayınladı. Toplanan veriler, otomotivin geleceğini şekillendirecek renk konseptleri sunarken; Renk Raporu ise günümüzdeki pazar durumuyla ilgileniyor ve bu nedenle önceki yılın verilerini içeriyor.
2017 raporuna göre, dünya genelinde, beyaz rengin tüm segmentlerde güçlü pozisyonunu korurken; neredeyse yüzde 40'lık pazar payı ile halen bir numarada yer aldığını aktaran yetkililer, "Siyah, gri ve gümüş ile birlikte akromatik renkler öne çıkmaya devam ediyor. Kromatik renkler söz konusu olduğunda, mavi ve kırmızı neredeyse eşit paya sahipken; söz konusu renkleri kahverengi takip ediyor. Otomobil segmentleriyle ilgili global inceleme, otomobil ne kadar küçükse rengin o kadar canlı olduğunu gösteriyor" dediler.
Artan satış rakamları ve model sayısı ile spor arazi araçlarının (SUV) popülerlik verilerini önemli ölçüde etkilediğini dile getiren yetkililer, şöyle konuştular: "Bu segmentte beyaz ve siyah güçlü renkler olmaya devam ederken; kırmızı, mavi ve özellikle kahverengi de giderek artış gösteriyor. Bu durum, SUV’ların model sayısında beklenen büyümeyi ve çeşitliliği yansıtıyor."

"OEM'lerle yakın bir çalışma yürütüyoruz"
Geçmiş yıllarda renk çeşitliliği artış gösterirken, inovatif renk konseptlerine ilişkin çok yönlü olasılıklar bulunduğunu kaydeden yetkililer, "Bu nedenle BASF, otomotiv markalarının ruhunu yansıtarak istenilen görüntü ve hissi oluşturmak için OEM'lerle yakın bir çalışma yürütüyor. Yüzlerce rengin bulunduğu pazarda, benzersiz efektlere yönelik geniş seçenekler mevcut. Öte yandan, boyanın işlevleri de giderek daha fazla role sahip oluyor. Bu kapsamda, entegre sıcaklık yönetimine sahip boyalar geleceğin sürdürülebilir ulaşım teknolojilerini güçlendiriyor. Otomobil yüzeyinin ısınmasını ve böylece iç bölümün ısınmasını en aza indirdiklerinden, havalandırmada sağlanan tasarruf yakıt tüketiminin azalmasına veya elektrikli araçlarda menzilin artmasına imkân sağlıyor" diye konuştular.

"Gri, siyah renk ile aynı popülerliğe sahip"
2017 Avrupa Renk Raporu'nda yer alan rakamların, akromatik renklerin hala en popüler renkler olduğunu gösterdiğini açıklayan yetkililer, konuşmalarına şöyle devam ettiler: "Tüm otomobillerin yaklaşık yüzde 78'i, trendin devam ettiğini göstererek geçtiğimiz yıl; beyaz, siyah, gri veya gümüş renge boyanmış. Akromatik renkler arasında grinin oranı yüzde 19'a yükselmiş durumda. Gri, artık siyah renk ile aynı popülerliğe sahip. Gri tonlarındaki artan çeşitlilik, bu renging payında artış olmasını sağladı. 100'den fazla çeşide sahip olan gri, mavinin ardından en fazla tona sahip renk."
Kromatik renklerde ise mavinin trendinin güçlü bir şekilde devam ettiğini kaydeden yetkililer, mavi rengin genel yüzde 10'luk payı sabit kalırken, kromatik paletteki payının arttığını söylediler. BASF Boya Bölümü’nün renk tasarımcıları tarafından öngörüldüğü gibi, Avrupa'da üretilen neredeyse her iki kromatik renkli otomobilden bir tanesinin renginin mavi olduğunu anlatan yetkililer, yaklaşık 130 farklı çeşitle mavinin, renk çeşitliliği açısından ilk sırada yer almaya devam ettiğini açıkladılar.

"Özel efektlere olan talep arttı"
2017 Kuzey Amerika Renk Raporu'nun, yeni pigment teknolojilerinin parıltı ve parlaklığa sahip özel efektlere olan talebi artırdığını gösterdiğinin altını çizen yetkililer, "Bu, özellikle Kuzey Amerika'da en popüler araç renkleri olan akromatik beyaz, siyah ve gümüş/gri başta olmak üzere renk segmentleri içerisinde büyük bir çeşitlilik sağlıyor. Elektrikli araçların giderek geliştiği bu dönemde gri/gümüş, beyaz veya siyaha oranla daha popüler gözükse de, büyüyen elektrikli araçlar segmentinde halen akromatik renkler tercih ediliyor. Öte yandan, elektrikli araçlarda renk estetiği, işlevsellikle birlikte daha fazla dikkate alınıyor. Bu nedenle, sensörler tarafından algılanabilme durumu önceye oranla hiç olmadığı kadar önem kazandı. BASF de, Kuzey Amerika pazarındaki elektrikli araçlardaki bu gelişmeleri yakından takip ediyor" dediler.
Mavi ve kırmızının, Kuzey Amerika'da önemli kromatik renkler olarak tüketicilerin tercihleri arasında yer aldığını kaydeden yetkililer, şunları aktardılar: "Mavi renk alanında da; ışık, doygunluk ve ince ton değişiklikleri ile oldukça değişken ve çok çeşitli tonlar elde edilebiliyor. Turuncu gibi diğer renkler de analizde kendisini gösteriyor. Bu tonlar, kendi tercihleriyle uyuşması konusunda tüketicilere daha fazla seçenek sağlıyor."

"Asya Pasifik'te beyaz renge ilgi artıyor"
Asya Pasifik'teki otomotiv boyaları pazarının, artan araç nüfusu ve farklı bölgesel koşulların çeşitliliği tarafından yönlendirildiğini ve söz konusu durumun 2017 Asya Pasifik Renk Raporu'nda da yansıtıldığını belirten yetkililer, "Yüzde 49'luk genel dağılım oranı ile beyaz, bölgede en popüler renk. Asya Pasifik'teki kültürel yapı beyaz renkleri, olumlu saflık imajı ve akıllı gelişmiş teknoloji ile ilişkilendiriliyor. Bu nedenle beyaz otomobillerin sayısı, son birkaç yıldır Asya Pasifik'te büyük bir artış gösterdi. Beyazın yanı sıra, özellikle orta büyüklükteki SUV'larda olmak üzere kahverengi tonları da popülerlik kazanıyor. Başta inci beyazı olmak üzere beyaz ve kahverengi, Asya Pasifik pazarının beğendiği, lüks hissine sahip şık renkler olarak konumlanmış durumda. Çekici olduğu kadar şık renk alanı olarak parlak kırmızı, Asya Pasifik'teki otomotiv pazarı içerisinde kromatik otomotiv renkleri arasında son derece popüler. Genel olarak, otomotivde kırmızı dikkat çeken bir renk ve Asya Pasifik pazarlarında önemli bir faktör olarak öne çıkıyor" diyerek sözlerini noktaladılar.