Beta Kimya, Ar-Ge Merkezi Belgesi almaya hak kazandı

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na yapılan başvuru neticesinde Ar-Ge Merkezi Belgesi almaya hak kazanan Beta Kimya, inovatif ürün ve know-how geliştirmeye yönelik tüm Ar-Ge faaliyetlerinde devletin sağladığı teşviklerden yararlanacak.

A+ A-

Türkiye’nin Ar-Ge’ye en çok yatırım yapan 250 firması arasında yer alan Beta Kimya, İstanbul-Tuzla’da uzun yıllardır yürüttüğü Ar-Ge faaliyetlerini, yeni kurduğu Ar-Ge merkeziyle daha güçlü bir şekilde ileriye taşıyor. T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na yapılan başvuru neticesinde Ar-Ge Merkezi Belgesi almaya hak kazanan şirket, inovatif ürün ve know-how geliştirmeye yönelik tüm Ar-Ge faaliyetlerinde devletin sağladığı teşviklerden yararlanacak.
Fiziksel ve bilimsel tüm kriterleri karşılayarak Ar-Ge Merkezi Belgesi alan Beta Kimya; yeni nesil mobilya tutkalları, teknik aerosoller, poliüretan bazlı yapıştırıcılar ve dolgu malzemelerinden oluşan yapı kimyasalı ürünlerini 20 kişiden oluşan profesyonel bir ekiple geliştirecek.

Sayacı: “Ar-Ge’ye büyük önem veriyoruz”
Teknolojik gelişmeler ve tüketici trendleri doğrultusunda Ar-Ge çalışmalarına büyük önem verdiklerini belirten Beta Kimya A.Ş. Genel Müdürü Cihat Sayacı, “Kimya sektörü hayatın her alanına dokunan ve özellikle yapı kimyasalları alanında da sürekli kendini yenileyen bir sektör. Günümüzde artık Ar-Ge ve inovasyona yatırım yapan firmaların bir adım öne çıktığını görüyoruz. Şirketimizin büyüme stratejisi ve organizasyon yapısında Ar-Ge büyük bir değer teşkil ediyor. Türkiye’nin Ar-Ge’ye en çok yatırım yapan 250 firması arasında yer alırken, Ar-Ge’nin marka ve ürünlerimize olan katkısıyla ihracatta da büyüyoruz” dedi.
Yenilikçi marka kimlikleriyle inovatif ürünlerini 45 ülkede tüketiciyle buluşturduklarını ve Türkiye ekonomisine katkıda bulunduklarını dile getiren Sayacı, “Bakanlığımızın verdiği destek sayesinde, yeni Ar-Ge merkezimizle birlikte çok daha büyük projelere imza atarak know-how ihraç etmeyi de hedefliyoruz” diyerek sözlerini noktaladı.

“1987 yılında kuruldu”
Beta Kimya’nın 1987 yılında Adil Pelister tarafından İstanbul’da kurulduğunu ve mobilya tutkalları üretimiyle sanayiciliğe ilk adımını attığını kaydeden yetkililer, şunları aktardılar: “Üstün kaliteye sahip yapıştırıcı ürünleriyle kimya sektörüne değer katan şirket, 1996 yılında Aydın Organize Sanayi Bölgesi’nde faaliyete aldığı üretim tesislerinde ürettiği 25 farklı ürünle ürün ailesini genişletti. 2007’de İstanbul Tuzla’da ileri teknoloji yatırımıyla kurulan üretim tesisini devreye alan kuruluş, ahşap ve inşaat sektörlerine yönelik yeni yapıştırıcı ve kimyasalların üretimine başladı. Üretim kapasitesindeki artışla birlikte şirket, yatırımlarını sürdürerek bu tesis içerisinde ilk Ar-Ge laboratuvarlarını kurdu. 2010’da yine Tuzla’da kurulan üretim tesisinde; teknik aerosoller, poliüretan bazlı yapıştırıcılar ve dolgu malzemeleri üretimi gerçekleştirerek sektöründeki yerini sağlamlaştıran Beta Kimya, daha sonra sırasıyla 2013 ve 2016 yıllarında iki yeni üretim tesisi açarak tesis sayısını 4'e çıkardı.”

“İhracatını artırarak sürdürüyor”
Şirketin komşu ülkeler başta olmak üzere; Avrupa, Asya, Orta Doğu ve Asya Pasifik ülkelerine ihracatını artırarak sürdürdüğünün bilgisini veren yetkililer, “Beta Kimya, Türkiye İhracatçılar Meclisi verilerine göre ihracatta Türkiye'nin ilk 1.000 firması arasında 791. sırada yer alıyor. 2011 yılından beri üst üste 6 yıldır ‘Yapıştırıcılar’ kategorisinde ‘Türkiye İhracat Birincisi’ olan firma, ISO tarafından hazırlanan ‘Türkiye'nin İkinci 500 Büyük Sanayi Kuruluşu’ listesinde yer alırken, Ar-Ge’ye en çok yatırım yapan 250 firma içinde” diye konuştular.