Berdan Cıvata, Ar-Ge çalışmalarını aralıksız sürdürüyor

Ar-Ge çalışmalarını sürdüren Berdan Cıvata, fabrika içinde kurduğu çevre dostu HDG tesislerinde alışılagelmiş ön temizlemeyi asitle yapmak yerine, mekanik temizleme gerçekleştirerek cıvataları hidrojen kırılganlığına karşı koruyor.

A+ A-

Çelik yapı üreticilerinin korkulu rüyası olan hidrojen kırılganlığı, Berdan Cıvata'nın patentini aldığı yöntemle tarihe karıştı. Mega projelere yüksek mukâvemetli cıvata, somun ve saplama üreten şirket, fabrika içinde kurduğu çevre dostu HDG tesislerinde alışılagelmiş ön temizlemeyi asitle yapmak yerine, mekanik temizleme gerçekleştirerek cıvataları hidrojen kırılganlığına karşı koruyor.

Şemsi: “Patentini aldık”
Söz konusu yöntemle hem çevre, hem de çalışanların korunduğunu söyleyen Berdan Cıvata Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Şemsi, şöyle konuştu: “Ar-Ge çalışmalarımızın sonucunda, 10.9 ve 12.9 kalite cıvataların daldırma galvanizinde hidrojen kırılganlığı riski ortadan kaldırıldı. Bu sürecin patentini alarak, fuarlarla ve mesleki yayınlar aracığıyla sektöre duyurduk. Şirketimiz, zengin test laboratuvarında klasik test cihazları dışında, 100 mm çapa kadar cıvata ve somunlara basma yoluyla akma testi veya diş sıyırma testi uygulayabilen 500 tonluk test presi ve -150 °C’ye kadar çok düşük sıcaklıklarda çentik darbe testi uygulayabilmektedir. Berdan Cıvata son olarak, cıvataları doğru sıkabilmek adına M 42 çapa kadar cıvatalarda sürtünme katsayısı tespit cihazını da laboratuvarına ekleyerek bir ilki daha gerçekleştirmiş ve laboratuvarını daha da zenginleştirmiştir. Aynı çatı altında elektro galvaniz ve sıcak daldırma galvaniz yanında çinko lamelli kaplama tesisi sahibi de olan kuruluşumuz, çelik yapı üreticilerinin korkulu rüyası olan daldırma galvanizli cıvatalarda hidrojen kırılganlığı riskini de bertaraf etmiştir.”“Çevre dostu özelliğiyle öne çıkıyor”
Daldırma galvaniz tesislerinin çevre dostu olduğunu dile getiren Şemsi, “Tesiste; cıvata ve somunların ön temizleme işlemlerinde asit gibi çevreye ve çalışanlara zarar veren, cıvatalarda da kırılganlık riski yaratan zararlı kimyasallar kullanmayarak, kırılganlık tehlikesini önledik ve bunun patentini de TPE’den aldık” diye konuştu.