Berat Albayrak Ermaksan’ın tesislerini ziyaret etti

Kilogram değeri 2 milyon doları bulan lazer çip üretiminin yapıldığı Ar-Ge merkezi ile öne çıkan Ermaksan’dan övgüyle söz eden Berat Albayrak, Türkiye’nin 2023 hedeflerine ulaşması noktasında söz konusu yatırımlara ihtiyacı olduğunu ifade etti.

A+ A-

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Türkiye’nin yüzde 100 yerli ve milli ilk lazer çipini, ilk 3D lazer makinasını ve lazer ışın kaynağını üreten Ermaksan’ı ziyaret etti. Albayrak; lazer çip üretiminden sac işleme teknolojilerine, savunma sanayiinden yenilenebilir enerjiye kadar pek çok sektöre yönelik özel üretim gerçekleştiren ve kilogram değeri 2 milyon doları bulan lazer çip üretiminin yapıldığı Ar-Ge merkezi ile öne çıkan firmanın Bursa’daki tesislerini inceledi.

Albayrak: “Yerli ve milli üretimi destekliyoruz”
Türkiye’nin yüzde 100 yerli ve milli ilk lazer çipini, ilk 3D lazer makinasını, ilk lazer ışın kaynağını (rezonatör) üreten Ermaksan’dan övgüyle söz eden Bakan Albayrak, yerli ve milli üretimi desteklediklerini ifade etti. Albayrak, “Ülkemizin 2023 hedeflerine ulaşması noktasında bu tarz yatırımlara ihtiyacımız var. Ermaksan gibi firmaların çoğalması gerekiyor” diye konuştu.

Özkayan: “Teknoloji üretmek zorundayız”
Bakan Albayrak’a Ermaksan ile ilgili bilgiler veren Ermaksan Yönetim Başkan Vekili ve Genel Müdürü Ahmet Özkayan ise, ileri teknoloji geliştirmeye ve Ar-Ge’ye çok büyük önem verdiklerini belirterek, Türkiye’nin daha da büyüyüp kalkınması için teknoloji geliştirmenin önemine dikkat çekti.
İleri teknolojiyi odağına alan üretim anlayışlarıyla birlikte, üretmeye ve katma değer ortaya koymaya devam ettiklerine değinen Özkayan, konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “Türkiye’nin; kendi teknolojisini üreten, satan ve küresel rekabetçi piyasalarda geliştirdiği ürünleriyle boy gösteren bir konumda olması, ülkemizin geleceği için çok önemli. Bunun için de yüksek teknolojiye yatırım yapıp, teknoloji üretmek zorundayız. Ermaksan olarak, geliştirdiğimiz katma değeri yüksek ürünleri, dünyanın dört bir yanına ‘Türk Markası’ gururuyla ihraç ediyoruz.”“Teknolojiye yatırım yapmaya devam edeceğiz”
Türkiye’nin yüzde 100 yerli ve ilk milli lazer çipini ve lazer ışın kaynağını üretme başarısını gösterdiklerini hatırlatan Özkayan, “Bununla birlikte, Türkiye’nin ilk 3D lazer makinasını ve üretimin hammaddesi titanyum tozunu da tamamen yerli ve milli imkânlarla geliştirmeyi başardık. Türkiye'de titanyum tozunun üretilmesi bir ilk, dünyada da sayılı diyebiliriz. Titanyumdan sonra nikel alaşım tozları, krom kobalt, paslanmaz çelik tozu gibi diğer metallerin tozlarını da üretmeyi planlıyoruz. Lazer çip üretiminin mevcut alt yapısı sayesinde; lazer ışın kaynağı, aydınlatma teknolojileri (LED), elektronik, savunma sanayii, uzay teknolojileri, sağlık, tıp gibi hayatın pek çok alanında kullanılan teknolojiler üretilebiliyor. Şirket olarak önceliğimiz ileri teknoloji geliştirme; bunun için de bilgiye ve teknolojiye yatırım yapmaya devam edeceğiz” diyerek sözlerini noktaladı.