Baz: “Alanında uzman bir kadro ile hizmet veriyoruz”

Türkiye ve dünyadaki trendleri yakından analiz ederek 2 yıl önce CNC takım tezgahları sektörüne adım atan Güriş Endüstri, Tayvan’ın Johnford ve Polygim ile Hindistan’ın BFW firmalarının Türkiye distribütörlüğünü yürütüyor.

A+ A-

Özkan ÖZÇELİK

Güriş Endüstri; Tayvan’ın en büyük CNC takım tezgahları üreticilerinden biri olan Johnford, yine Tayvan’ın ilk kayar otomat imalatçısı firmalarından olan Polygim ve Hindistan’ın en büyük takım tezgahları üreticisi olan BFW’nin Türkiye distribütörlüğünü yapıyor. Firmanın sunduğu ürünleri ise; torna, işleme merkezleri, borverk, köprü tipi işleme merkezleri, kayar otomat, yatay işleme merkezleri ve çift spindle işleme merkezleri oluşturuyor.
Güriş İş Makinaları Endüstri A.Ş.’nin 1984 yılında Güriş İthalat ve Pazarlama A.Ş. adıyla kurulduğunu dile getiren Güriş İş Makinaları Endüstri A.Ş. Takım Tezgahları Satış Müdürü Mehmet Baz, “2010 yılında Güriş İş Makinaları Endüstri A.Ş. adını alan firma, kuruluşundan itibaren ülke ve dünya gerçeklerini doğru analiz ederek, beton santralleri ve maden ekipmanları tesisleri üzerine yoğunlaştı" diye konuştu.

“2 yıl önce sektöre adım attık”
Firmalarının Japon kırıcı ve delici makinaları markası olan Furukawa’nın Türkiye distribütörlüğü ile beton santralleri üretimini Gölbaşı-Ankara fabrikasında yaptığını dile getiren Baz, konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “Güriş Endüstri olarak, ülkemizde ve dünyadaki trendleri yakından analiz ederek, 2 yıl önce CNC takım tezgahları sektörüne adım attık. Şu anda; Tayvan’ın en büyük CNC takım tezgahları üreticilerinden biri olan Johnford, yine Tayvan’ın ilk kayar otomat imalatçısı firmalarından Polygim ve Hindistan’ın en büyük takım tezgahları üreticisi olan BFW’nin Türkiye distribütörlüğünü yürütüyoruz.”
Standart, proje bazlı ve anahtar teslimi projeler de dâhil olmak üzere talaşlı imalat sektörüne hizmet sunduklarını kaydeden Baz, “Sektöre sunmuş olduğumuz ürünleri ise; torna, işleme merkezleri, borverk, köprü tipi işleme merkezleri, kayar otomat, yatay işleme merkezleri ve çift spindle işleme merkezleri olarak sıralayabiliriz” dedi.

“En kaliteli ürünleri sunuyoruz”
Kayar otomat markası olan Polygim’in yıllardan beri Türkiye pazarında ürünlerinin satıldığını anlatan Mehmet Baz, ihtiyaçları konusunda müşterilerine dürüst bir yaklaşım sergilediklerini ve en kaliteli ürünü elde etmelerini sağladıklarını ifade etti. Baz, “Bu konudaki mottomuz ise; ‘Neden aynı ürüne daha fazla para ödeyesiniz?’dir” diye konuştu.
Distribütörlüğünü yaptıkları Johnford firmasının ürünlerinin ise 1997 yılından beri Türkiye’de birçok firmada kullanıldığının altını çizen Baz, konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “Söz konusu şirket; sağlamlık, düşük servis ve bakım maliyeti ve hassasiyet konusunda ödün vermeyen bir markadır. Firma, özellikle dik işleme, köprü tip işleme, torna ve ağır sanayii makinaları konusunda kendini geliştirmiştir.”
BFW’nin de ilk kez firmaları aracılığıyla Türkiye pazarına adım attığını anlatan Baz, dünyanın en büyük ekonomilerinden Hindistan’da doğan firmanın, Alman Fritz Werner şirketini satın alarak büyümesini hızlandırdığına dikkat çekti. Baz, sözlerine şöyle devam etti: “BFW’nin asıl uzmanlık alanları; özel proje tezgahları (örneğin; ön dingil işleme makinası, silindir kafası işleme makinası, fren diski işleme hattı vb.), yatay işleme merkezleri, dik işleme merkezleri, 5 eksen işleme merkezi ve çift spindle dik işlem merkezleridir.”

“Müşterilerimize en uygun çözümü sunuyoruz”
Uzman satış ve servis kadroları ile hizmet verdiklerinin altını çizen Mehmet Baz, servis hizmetleriyle müşterilerine en hızlı şekilde ulaştıklarını ve problemlerini analiz ederek, en uygun çözümü sunduklarını söyledi. Baz, “Talaşlı imalat sektörümüzdeki firmaların ihtiyaçlarını doğru şekilde belirleyerek, onlara doğru ve kaliteli makinayı seçmeleri konusunda yol gösteriyoruz. Daha sonraki aşamada ise, en hızlı yoldan kaliteyi elde etmeleri için müşterilerimize çözüm sunuyoruz” diye konuştu.
Firmaların genel olarak fiyat odaklı makina seçimi yaptıklarını aktaran Baz, şöyle devam etti: “Fiyat unsurundan sonra ise, iş parçasını nasıl işleyebileceklerini konuşuyorlar. Bizim kendilerine önerimiz; makina yatırımı yapmadan önce işleyecekleri parçayı öncelikle kendilerinin analiz etmeleridir. Teklif istedikleri tezgah satıcısı firmaya da parça başı maliyet analizi yaptırmaları büyük önem taşımaktadır. Hatta, bugünlerde CNC takım tezgahı konusunda yetişmiş personel bulmanın zorluğu nedeniyle önerimiz; makina almadan önce operatör istihdam etmeleridir. Bu konuda, Takım Tezgahları Sanayici ve İşadamları Derneği de (TİAD) oldukça aktif bir şekilde operatör, programlama vb. eğitimler organize ediyor.”“Büyümeye devam edeceğiz”
Talaşlı imalat sektöründe hedef kitlelerinin; büyük ölçekli otomotiv yan sanayii, küçük ve orta ölçekli kalıp, makina, savunma ve havacılık firmaları olduğunu dile getiren Mehmet Baz, firmaları açısından 2018 yılının ilk yarısını ise şu şekilde değerlendirdi: “İlk yarıyılı başarılı bir şekilde geçirdik. 2018’in ikinci yarısında
ise, döviz kurlarındaki hareketlilikten dolayı sektörel olarak bir yavaşlama yaşanıyor. Ancak, ülkemizin bu durumdan hızla ve güçlenerek çıkacağına olan inancımız da tam. 2019’da ve takip eden yıllarda takım tezgahları sektörünün gelişmesini sürdüreceğini ve firmamızın yeni marka yatırımları ile büyümeye devam edeceğine inanıyoruz.”

“Anahtar teslimi projeler yapıyoruz”
Günümüzde Endüstri 4.0 ile başka bir sanayi devriminin yaşandığını ifade eden Baz, Güriş Endüstri olarak sahip oldukları CNC markaları ile sektördeki firmalara anahtar teslimi projeler yaptıklarını kaydetti. Baz, “CNC tezgahları robotize veya hat kurarak, en hızlı üretimi en uygun maliyetle yapacak şekilde firmalarımıza teslim etmekteyiz” dedi.
Sektör gerçeklerini ve firmaların ihtiyaçlarını oldukça iyi bildiklerini ifade eden Baz, “Bizlerle iletişime geçtikleri zaman, Güriş Endüstri kalitesi ile kendilerine hizmet vermek her zaman bizleri memnun edecektir” diyerek sözlerini noktaladı.