BASF, Türkiye İnovasyon Merkezi’nin temelini törenle attı

13 Haziran tarihinde düzenlenen törenle Teknopark İstanbul’da temeli atılan BASF Türkiye İnovasyon Merkezi’nin 2020 yılının birinci çeyreğinde faaliyete geçmesi planlanıyor.

A+ A-

BASF Türkiye, müşterilerinin mevcut ve gelecekteki başarılarına daha etkin biçimde katkıda bulunabilmek adına inovasyon merkezini hayata geçiriyor. 13 Haziran 2019’da Teknopark İstanbul’da temeli atılan BASF Türkiye İnovasyon Merkezi’nin 2020 yılının birinci çeyreğinde faaliyete geçmesi planlanıyor. Dünyada yaklaşık 70 Ar-Ge merkezi bulunan şirket, Türkiye’deki inovasyon merkezi ile bu kapsamdaki merkezlerine bir yenisini ekliyor.

“2018’de 900 yeni patente imza attı”
Dünyada 154, Türkiye’de ise 139 yıllık bir ticari geçmişe ve 50 yıllık üretim tarihine sahip olan BASF’nin, kurulduğu günden beri inovasyona büyük önem verdiğini aktaran yetkililer, “Dünyada yaklaşık 70 lokasyonda Ar-Ge merkezi bulunan şirketin, söz konusu alanda 11 binden fazla çalışanı bulunuyor. BASF, globalde Ar-Ge faaliyetleri için sadece 2018 yılında yaklaşık 2 milyar Euro yatırım yaparken, 900 yeni patente imza attı” dediler.
Türkiye’de de birçok endüstriyel sektöre kimyasal ürün ve çözüm sağlayan kuruluşun bünyesinde yer alan uygulama laboratuvarlarının, yenilerinin de eklenmesiyle BASF İnovasyon Merkezi çatısı altında birleşeceğini aktaran yetkililer, şöyle konuştular: “Teknopark İstanbul yerleşkesinde faaliyete geçecek merkez, firmanın, yerel müşterileri için Türkiye coğrafyasının özelliklerini gözeterek, onlara özel çözümler geliştirmesini sağlayacak.”“Üniversite-sanayi iş birliğine katkı sağlayacak”
BASF Türkiye İnovasyon Merkezi’nde; beslenme, tarım çözümleri, evsel bakım ve endüstriyel temizlik, kişisel bakım ve hijyen, boya, mühendislik plastikleri ve poliüretan, otomotiv tamir boyaları alanında yeni çözümler, geliştirmeler ve müşteri ihtiyaçlarına yönelik çalışmaların gerçekleştirileceğini anlatan yetkililer, “Merkez ile BASF ayrıca, Türkiye’de Ar-Ge merkezi statüsüne geçerek üniversiteler, akademisyenler ve öğrenciler ile birlikte üniversite-sanayi iş birliğine katkı sağlamayı hedefliyor. Teknopark İstanbul tarafından yaklaşık 3 bin 500 metrekarelik arazinin tahsis edildiği BASF İnovasyon Merkezi binası; laboratuvarlar, ofis ve seminer alanından oluşacak ve tamamlandığında Leed Gold Sertifikası’na sahip olacak” diye konuştular.

Atikoğlu: “Ülkemize duyduğumuz güvenin bir kanıtı”
2020 yılının ilk çeyreğinde faaliyete geçmesi planlanan merkezin temel atma töreninde bir konuşma yapan BASF Türkiye Genel Müdürü Rami Atikoğlu, “İnovasyon merkezimizde, müşterilerimizle birlikte onlara özel çözümler sunacağız. Bu merkez, hem ülkemize, hem de iş ortaklarımıza duyduğumuz güvenin bir kanıtı” dedi.