Bahçıvan: “Yeniden itibar kazanan meslek liseleri üretimi güçlendirecek”

İSO’nun sektörlerin ihtiyaç duyduğu nitelikli iş gücünü sağlamak amacıyla imzaladığı Mesleki Eğitim İş Birliği Protokolü’ne ilişkin ilk somut adım atıldı ve sanayiciler ile eşleştirildikleri meslek liselerinin müdürleri tanıştırıldı.

A+ A-

İstanbul Sanayi Odası (İSO), mesleki ve teknik eğitimde sektörlerin ihtiyaç duyduğu nitelikli iş gücünü sağlamayı amaçlayan Mesleki Eğitim İş Birliği Protokolü’ne ilişkin tanıtım toplantısı düzenledi. İSO’nun ocak ayında Milli Eğitim Bakanlığı, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, İstanbul Teknik Üniversitesi ve İstanbul Ticaret Odası ile imzaladığı protokolün tanıtım toplantısına İSO Meclis üyeleri ile Meslek Komitesi üyeleri katıldı.
İSO Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan ile Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede’nin açılış konuşmasını yaptığı, Milli Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Prof. Dr. Kemal Varım Numanoğlu ile İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Levent Yazıcı’nın da protokole ilişkin gelişmeleri paylaştığı toplantıda, protokolün somut başlangıcı olarak okul müdürleri ile sektör temsilcileri de tanışma fırsatı buldu. Proje kapsamında her okulda oluşturulan Protokol Yürütme Kurulları’nın rehberliğinde; okulların ders programlarının güncellenmesi, öğretmenlerin geliştirilmesi, öğrencilerin staj programlarının belirlenmesi ve seçilen sektörle okulun gelecek planları artık birlikte ortaya konacak.

“Tüm sanayicileri heyecanlandıran bir proje”
Mesleki Eğitim İş Birliği Protokolü’nün, İSO’da göreve geldiği yıldan beri kendisini en çok heyecanlandıran proje olduğunu söyleyen İSO Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan, projenin fikriyattan icraata dönüşüyor olmasının tüm sanayicileri heyecanlandırdığını ifade etti. Gençleri yeniden üretime ve verimliliğe kazandırmanın ilk adımını attıklarını vurgulayan Bahçıvan, nitelikli işgücünün temelini iyi bir eğitimin oluşturduğuna dikkat çekti. Bahçıvan, “Aranan eleman ve yetişmiş eleman konusu önünde sonunda gelip eğitime dayanıyor. Bu gerçek, sanayiden hizmet sektörüne kadar ekonominin her alanı için geçerli. Ama özellikle sanayide bu konuda son yıllarda çok ciddi bir darboğazla karşı karşıyayız. Hangi sanayi sektörümüzü temsil eden hangi dostumuzla konuşursak konuşalım, getirip önümüze koydukları gerçek şu; ‘Doğru işe doğru insanı, kâlifiye insanı bulamıyorum.’ Öbür tarafta bakıyoruz işsizlik almış başını gitmiş. Maalesef özellikle genç nüfusta hak etmediğimiz oranlarda bir işsizlik yaşanıyor. Demek ki; burada işgücü piyasaları ile işgücü arasında bu köprü eksik” dedi.

“Türkiye’nin sanayi gücüne güç katacak”
Türkiye’nin mesleki eğitimde bugün içinde bulunduğu ve eleştirdikleri noktanın, aslında uzun yıllara dayanan bir ihmaller zincirinin ortaya çıkardığı bir sonuç olduğunu dile getiren Bahçıvan, şöyle konuştu: “Eğitim hayatımızın bir zamanlar en güçlü markası olan mesleki eğitim, ne yazık ki son yıllarda farklı sebeplerden dolayı ulaştığı başarıdan çok çok gerilere düştü. Azalan bu ilgiye bağlı olarak ortaya çıkan sonuçlar, belki de eğitim ve istihdam hayatımızda yaşamakta olduğumuz açmazlarımızdan en önemlisini oluşturuyor. Bugün artık üretim, sanayi toplumu olma hedeflerimiz, devletimizin en üst organları tarafından da çok net ifade edilmekte ve güçlü adımlar atılmaktadır. Nitelikli eğitim; nitelikli mesleki eğitim ve dolayısıyla nitelikli istihdam, sanayi ve üretim toplumu olmanın en değerli anahtarı ve çözümü olacaktır. Proje, üretimden uzaklaşan toplumun tekrar üretime kazandırılması adına ve meslek liselerimizin itibarının yeniden yükseltilmesi adına da önemli ve değerlidir. Bu çabalarımız sonucunda, halen çok pasifize durumda olan mesleki eğitimin, meslek liselerinin tekrar statü kazanmış ve Türk sanayisinin de en önemli avantaj kaynağı olan birimler haline dönüşeceğine yürekten inanıyorum. Çünkü, o kâlifiye elemanların katacağı değer, Türkiye'nin sanayi gücüne güç katacak ve üretimini çok verimli hale getirecek.”