Bağlantılı tedarik zinciri çözümleri

CeMAT 2018, bir yandan yeni Lojistik 4.0 konseptlerinin getirdiği yeni fırsatlara ışık tutarken; diğer yandan da çeşitli sektörlerden en iyi uygulama çözümlerinin son örneklerini stantlarında ve forumlarında sergilemeye hazırlanıyor.

A+ A-

Yalçın GÜR

Bu yıl Hannover fuar alanı, Hannover Messe ile birlikte 23-27 Nisan tarihleri arasında bir başka önemli etkinliğe CeMAT 2018 Fuarı’na ev sahipliği yapıyor. CeMAT, ‘Bağlantılı Tedarik Zinciri Çözümleri’ ana teması doğrultusunda, değer katan faaliyetler ve tedarik zincirleri arasındaki dijital entegrasyon ve ağı oluşturma faaliyetini ileriye taşıma amacıyla hazırlıklarını son aşamaya getirmiş. Dünya çapında intralojistik sektöründe gündemi belirleme hedefiyle hareket eden etkinlikte, araştırma ve uzman incelemelerine göre programların şekillendirildiğinin altı çiziliyor ve şu vurgu yapılıyor: “BearingPoint yönetim danışmanlığı tarafından yapılmış bir uzman incelemesine göre, Almanya'da imalat sektöründeki tedarik zincirleri ile çalışan 10 şirketten sekizi, hâlihazırda bağlantılı tedarik zincirlerinin gerektirdiği zorlu görevlerin üstesinden gelmeye çalışıyorlar. İşletmeler rekabetçi kalabilmek istiyorlarsa; tedarik zincirlerinin, sadece kendi şirketleri içerisinde değil, her evrede bağlantılı ve dijitalleşmiş olmasını sağlamak zorundalar. Birçok şirket, Lojistik 4.0'ı kendi ticari faaliyetlerinde nasıl uygulamaya koyacakları üzerinde duruyorlar. Sordukları tüm sorular CeMAT’ta yanıt buluyor.”

Gerçek dünya problemleri için çözümler sunuluyor!
“Fuarın esas odak noktası Endüstri 4.0 ile Lojistik 4.0 arasındaki etkileşim” yorumunu yapan Deutsche Messe Endüstri, Enerji & Lojistik Kıdemli Başkan Yardımcısı Marc Siemering, şöyle devam ediyor: “Hannover Messe ile birlikte tedarik zincirlerinin dijitalleştirilmesi için, dünyanın hiçbir yerinde göremeyeceğiniz kadar çok çözüm ve inovasyon içeren eşsiz bir platform sunuyoruz. CeMAT ve Hannover Messe, 23-27 Nisan tarihleri arasında Hannover'deki tüm fuar kompleksini dolduruyor olacak. Birlikte geleceğin fabrikasının nasıl işleyeceğini ve intralojistiğin oynayacağı merkezi rolü gösteriyor olacaklar. Bu iki ticari fuar arasındaki ortak paydayı keşfetmek isteyen ziyaretçiler, işe ‘Lojistik 4.0 Merkezi’nden’ başlayabilirler. CeMAT Hannover Messe'den 30'un üzerinde katılımcı, tedarik zincirinin çeşitli segmentlerinden en son teknolojileri, Lojistik 4.0'ın günümüzde gerçek uygulamalarda nasıl kullanıldığının örnekleri ile birlikte sunacaklar. Örneğin; Jungheinrich sipariş toplama sistemlerini sunarken, SMI Handling Systems modern ürün yükleme boşaltmasında vakum teknolojisinin nasıl önemli bir katkı yaptığını gösterecek. Copal paletli konteynır gönderilerinin boşaltılması için yenilikçi çözümler sunarken; Pepperl+Fuchs, tanıma teknolojisi çözümleri üzerine bir gösterim sunacak. Unimax'taki giyilebilir bilişim teknolojileri uzmanları ise, artırılmış gerçeklik çözümlerini sunacaklar. Diğer bir isim yapmış şirket olan Harting de, MICA (Modüler Endüstri Bilişim Mimarisi) olarak tanınan Endüstri 4.0 çözümlerini sunacak ve dijitalleştirme projelerinin doğrudan makinanın veya üretim hattının üzerine özel bir modül yerleştirilerek, nasıl hızlı ve kolay bir şekilde uygulanabileceğini gösterecek.”
Siemering, Endüstri 4.0 ve Lojistik 4.0 çözümlerinin hâlihazırda kullanılmayı beklediğini ve imalatçılar tarafından şimdiden operasyonlarında kullanılabileceğinin altını çiziyor ve ekliyor: “Nisan ayında sanayi ve ticaret alanlarından ziyaretçiler, her iki dünyanın en iyilerini Hannover'de bulacaklar ve bu yeni teknolojilere ve entegre çözümlere hemen yatırım yapmaya karar verebilecekler."

CeMAT, yüksek kalitede forumlara ev sahipliği yapacak
Deutsche Messe, ortak kurum ve kuruluşlarla birlikte CeMAT'ta iki destekleyici forum organize ediyor. İlk olarak, 19 no'lu salonda ‘Lojistik 4.0 Forumu’ gerçekleştirilecek ve etkinlikte; blok zinciri, IT güvenliği, insan-robot iletişimi, dijital gölgeler, yapay zeka, 3 boyutlu baskı, artırılmış gerçeklik, intra-lojistik dronları, platformlar ve çevik proje yönetimi konuları ele alınacak.
21 no'lu salondaki ‘Lojistik Çözümleri Forumu’ da, geniş bir yelpazedeki farklı sektörlerden en iyi uygulama örneklerini inceleyecek. İmalat sektöründen örneklerin dışında, perakende ve gıda sektörü için lojistik çözümler de sergilenecek. Buna, iâdelerin yönetimi için akıllı konteynırların kullanımı ve depo lojistiğinin dijitalleştirilmesi ile ilgili temalar da dâhil. CeMAT'ta sektörün uzmanları, gelecekte otonom araçlar ve mobil robotlar tarafından gerçekleştirilebilecek depo görevlerinin neler olduğunu tartışacak ve gösterecekler.

Yeni bir konu: Şehir lojistiği
CeMAT'ta yeni olan konu ise şehir lojistiği. “Bugünün hızla büyüyen metropolleri, hem dâhili, hem de harici lojistiklerinde giderek daha büyük zorluklarla karşı karşıya kalıyorlar” diyen Siemering, şu yorumu yapıyor: “Lojistik 4.0 çağında ve internet satışlarının giderek arttığı bir ortamda tedarik zinciri, üzerine yeniden düşünülmesi gereken bir konudur. Sürekli büyüyen metropollerimizde sorunsuz teslimatları güvenceye almak için ‘intra-lojistik faaliyetleri, hangi katkıları yapabilir; adrese teslimde insanların işlerini kolaylaştıracak hangi teknoloji seçenekleri söz konusudur?’ gibi soruların yanıtları aranıyor.”

Yeni kurulan şirketler CeMAT'ta
İnovasyon ve yeni iş modellerinden söz edildiğinde, konu hemen yeni kurulmuş şirketlere geliyor. Bu şirketler için CeMAT'ta ‘Genç Teknoloji Şirketleri’ bölümü adıyla özel bir sergi alanı olacak. 2018'de ‘Genç Teknoloji Şirketleri’ (startup) ana sergi alanı Hannover Messe'de yeni kurulmuş şirketler alanı olarak hizmet veren 17 no'lu salonda yer alacak. Buradaki etkinlik; bir forum, tanıtımlar, ikili toplantılar ve atölye çalışmaları ile tamamlanacak.
‘Genç Teknoloji Şirketleri Forumu’; yeni başlayan şirketlerin ve yeni başlayan ağların, iş geliştirme merkezlerinin ve girişimcilerin sunumlarını bir araya getirecek. “Startup Pitches @ Young Tech Enterprises” yarışması, genç şirketleri ürünlerinin ve geliştirdikleri projelerin kısa ve öz sunumları ile yarışmaya katılmaya davet ediyor. Yarışmaya katılan kurucular, para ödülleri ve diğer ödüllerin yanı sıra, medyanın ve yatırımcıların dikkatini çekmek üzere bu etkinliğe katılabilirler.
“Bir bilgilendirme bankosu olsun, Cluster Park'taki bir stand olsun veya sadece bir deneme günü olsun, bu yeni başlayan şirketlere yönelik tekliflerimiz genç işletmeler içindir” diyen Siemering, şunları ekliyor: “CeMAT'a katılan herhangi bir yeni başlayan şirket, aynı zamanda 17 no'lu salonda düzenlenen canlı etkinliklere de katılabilir. Ancak ana gaye; yeni kurulan şirketleri yatırımcılar ve girişimcilerle bir araya getirmektir. Geçen yılki Hannover Messe’de, 100'e yakın yeni kurulan şirket fuarın ‘Genç Teknoloji Şirketleri’ bölümüne katıldı. Bunların yaklaşık 50’si, ülkeler veya diğer organizasyonlar tarafından organize edilen grup pavyonlarında, diğer 50’si ise kendi stantları ile bireysel katılımcılar olarak iştirâk ettiler.”

CeMAT 2018 forumlarından bazı örnekler
‘Lojistikte Artırılmış ve Sanal Gerçeklik-Geleceğin İnsan-Makina Etkileşimine Giden Yol’ başlıklı forum, insan-makina etkileşimi için yeni olasılıkları ve çözümleri tasvir ediyor. Sektör uzmanları ve araştırmacıların teknolojinin bugün geldiği noktayı ortaya koyacakları ve geleceğe bir pencere açacakları belirtiliyor ve şunlara vurgu yapılıyor: “Buna; operasyon süreçlerini desteklemeye yönelik artırılmış gerçeklik çözümleri ve planlama ve eğitime yönelik sanal gerçeklik çözümleri dâhildir (anahtar sözcük: ‘Oyunlaştırma’). Bu forum, Logistik Heute dergisi ile işbirliği içerisinde, Fraunhofer Malzeme Akışı ve Lojistik Enstitüsü (IML) tarafından organize ediliyor. 23 Nisan Pazartesi günü, 13:00 ilâ 15:00 saatleri arasında 19/20 no'lu salonda ‘Lojistik 4.0 Forumu’ dâhilinde gerçekleştirilecek.”
Fuarda 23 Nisan Pazartesi günü 13:00 ilâ 15:00 saatleri arasında 21 no'lu salonda gerçekleştirilecek ‘Şehirlerdeki Lojistik Gayrimenkulleri’, 24 Nisan Salı günü 13:00 ilâ 15:00 saatleri arasında 21 no'lu salonda düzenlenecek ‘Depo Lojistiğinin Dijitalleştirilmesi’, 24 Nisan Salı günü 15:00 ilâ 17:00 saatleri arasında 19/20 no'lu salonda organize edilecek ‘Lojistik Sektöründeki Yeni Şirketler’, 25 Nisan Çarşamba günü 10:00 ilâ 12:00 saatleri arasında 21 no'lu salonda gerçekleştirilecek ‘Konteynır Depo Teknolojileri, İade Yönetimi ve e-Ticaret’, 24 Nisan Salı günü, 13:00 ilâ 15:00 saatleri arasında 19/20 no'lu salonda düzenlenecek ‘Sosyal Ağ ile Bağlı Endüstri’ gibi hemen dikkatimi çeken forumlar var. Ayrıntılarını veremediğim ‘Çevik Proje Yönetimi’, ‘Endüstri 4.0 Çağında Sipariş Alma’ ve ‘Robotik4 Perakende’ gibi ve daha başka çok sayıda forum ve etkinlikler, fuar kapsamında yer alıyor.