Aydoğdu: “Şimdi makina almanın tam zamanı”

Hakan Aydoğdu, işletmelerin 2018’in son günlerinde verecekleri makina yatırımı kararı ile vergi konusunda avantajlı bir konuma gelebileceklerinin altını çizdi.

A+ A-

Üretim sektöründe faaliyet gösteren şirketler yılsonuna kadar yapacakları makina alımlarından ‘vergi avantajı’ sağlayacaklar. İşletmeler, 2018 bitime kadar şirketlerin aktifine alınan demirbaş ve sabit kıymetler üzerinden yıllık amortisman ayırarak vergilerini azaltabilecekler.
Tezmaksan Makina Genel Müdürü Hakan Aydoğdu, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “2018 yılının bitmesine kısa bir süre kalmışken, özellikle makina yatırımını 2019’a erteleyen firmaların gözden kaçırdıkları bir takım düzenlemeler olduğunu düşünmekteyiz. İşletmeler, 2018’in bu son günlerinde verecekleri makina yatırımı kararı ile vergi konusunda avantajlı bir konuma gelebilecekler” dedi.
Yılsonuna kadar yapılacak makina alımları sonucunda, işletmelerin aktifine aldıkları demirbaş ve sabit kıymetler üzerinden yıllık amortisman ayırmak suretiyle ödenecek vergilerin azaltılabileceğini söyleyen Aydoğdu, şöyle konuştu: “Vergi kanunlarının seçimlik bir hak olarak müsaade ettiği ‘sabit kıymetlere hızlandırılmış amortisman yöntemi’ni de uygulayarak ekstra bir avantaj sağlanabilir. Şimdi makina almanın tam zamanı.”