Aydoğdu: “Sektörümüzde kadın çalışan sayısı hızla artıyor”

Kadınların iş hayatına katılımının bir tercih değil eşitlik meselesi olduğunun farkındalığıyla İK süreçlerini yönettiklerini aktaran Hakan Aydoğdu, son 5 yılda sektörde kadın çalışanların oranının yüzde 10’dan yüzde 13’e yükseldiğini söyledi.

A+ A-

Kadınların iş gücüne katılım oranının çok önemli olduğunu ifade eden Takım Tezgahları Sanayici ve İşadamları Derneği (TİAD) Başkanı Hakan Aydoğdu, “Değişen ekonomik ve sosyal yapı ile birlikte kadınların iş gücü piyasasında daha fazla yer aldığı günümüzde, şirketler İK politikalarını bu bakış açısıyla güncelliyorlar” diye konuştu.
Türkiye takım tezgahları sektörünün; üretim, satış ve satış sonrası hizmetler olarak ele alınması gerektiğini aktaran Aydoğdu, son 5 yıllık dönem değerlendirildiğinde sektörde toplam çalışan sayısının yüzde 31 arttığını bildirdi. Söz konusu artışla toplam istihdamın 22 bin kişiye ulaştığını anlatan Aydoğdu, konuşmasına şöyle devam etti: “TİAD olarak, kadınların iş hayatına katılımının bir tercih değil eşitlik meselesi olduğunu düşünüyoruz. Bu farkındalıkla da sektörümüzde son 5 yıl içerisinde kadın çalışanların oranı yüzde 10’dan yüzde 13’e yükselmiş ve 3 bin kişiye ulaşmıştır. Sektörde kadınlar ağırlıklı olarak Ar-Ge, kalite kontrol ve finans bölümlerinde çalışıyorlar. Son 5 yılın verilerine göre, sektörde istihdam edilen kadın çalışan sayısı yüzde 67 artarak 3 bine ulaştı.”“Toplam istihdamın yüzde 13’ü kadın”
Kadın çalışanların sektörde istihdam edilen iş gücünün yüzde 13’ünü oluşturduğunu kaydeden Hakan Aydoğdu, “Dernek olarak, kadınların CNC operatörlüğü konusunda cesaretli olmaları, firmaların da CNC operatörü istihdamında kadınlara öncelik tanıması gerektiğini düşünüyoruz. Biliyoruz ki; iş dünyasına kadın eli değdiği zaman ortaya çıkan iş daha detaylı ve daha titiz bir çalışmanın meyvesi olacaktır” dedi.
Türkiye’de bir istihdam seferberliğinin söz konusu olduğunu ve söz konusu seferberliğe TİAD olarak destek verdiklerini söyleyen Aydoğdu, şöyle devam etti: “Sektörümüzde çalışan kadınların yaş aralığı 25 ilâ 50 arasındadır. 2018 yılı sonunda sektördeki kadın istihdam sayısının 3 bin 300-3 bin 500 aralığında gerçekleşeceğini tahmin ediyoruz. Kadınların iş gücüne katılmasının çok önemli olduğunu biliyor ve bunu her fırsatta vurguluyoruz. Bunun bir örneği dernek personelimize bakıldığında da görülebilir. TİAD’ın 9 çalışanının 7’sini kadınlar oluşturmaktadır.”