Aydoğdu: “Meslek lisesi mezunları ile ilgili talebimiz karşılık buldu”

Hükümetin meslek lisesi mezunu öğrenciler için başlattığı kısa dönem askerlik çalışmalarını sonuna kadar desteklediklerini ifade eden Hakan Aydoğdu, çalışmanın sonuçlarını merakla beklediklerini dile getirdi.

A+ A-

Takım Tezgahları Sanayici ve İşadamları Derneği (TİAD) Başkanı Hakan Aydoğdu tarafından gündeme getirilen ‘meslek lisesi mezunlarına kısa dönem askerlik’ projesine, hükümet tarafından destek geldi.
Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede, askerlik süresi ile ilgili düzenleme kapsamında meslek lisesi mezunları için kısa dönem askerlik çalışmasının masada olduğunu belirtti. Büyükdede yaptığı açıklamada, “Meslek liselerinde Milli Savunma Bakanlığı ile bir çalışma içerisindeyiz. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı ve Milli Savunma Bakan Yardımcılığı olarak meslek lisesi mezunlarının askerliklerinin 2 yıl kadar ötelenmesi, izinli sayılması gibi seçenekler şu anda konuşuluyor. Askerliğin ötelenmesi ve bu sürecin sonunda da belli bir daha kısa süreli askerlik yapılması konusunda teklifler verdik. Hatta bizim götürdüğümüz teklif daha başkaydı; daha önce ‘3 yıl süreyle işletmelerin içerisinde sigortalı olarak çalışsınlar sonra kısa dönemli askerlik yapsınlar’ diye bir teklifte bulunmuştuk. Milli Savunma Bakanlığı tarafından bunun incelendiğini görüyoruz; yeni bir değerlendirmeye tâbi tutulacağını zannediyorum" dedi.

“İş hayatında kalıcı olmalılar”
Meslek lisesi mezunlarının iş hayatında kalıcı olması gerektiğini vurgulayan Hakan Aydoğdu ise, konu hakkında şunları söyledi: “Geçtiğimiz aylarda kamuoyuna duyurduğumuz ‘meslek lisesi mezunları için kısa dönem veya ücretli askerlik’ teklifimiz hükümetimiz tarafında karşılık buldu. Bu da bizi oldukça memnun etti. Çünkü, meslek liselerinin durumu içler acısı. Okul kursanız da müfredat yeterli değil. Meslek liselerinde okuyanların yüzde 80’i sanayide çalışmak istemiyor. Yüzde 10’u askerlik nedeniyle üniversiteye gitmek istiyor; tablo vahim. Sadece kalan yüzde 10 sanayide çalışıyor. Bu sorunu aşmak için meslek liseliye kısa dönem askerlik getirilmeliydi. Yapılacak olan bu çalışmanın doğru olduğunu düşünüyoruz.”