Aydoğdu: “Makina desteğinde yerli-ithal ayrımı yapılmamalı”

Hakan Aydoğdu, üretim odaklı bir ülke olmak için ihracata yönelik faaliyet gösteren firmaların istisnasız bir şekilde desteklenmesi gerektiğini ileri sürdü.

A+ A-

Takım Tezgahları Sanayici ve İşadamları Derneği (TİAD) Başkanı Hakan Aydoğdu, hükümetin makina alımlarında üreticiye vermeyi planladığı desteğin yerinde olduğunu; ancak verilecek desteğin yerli ve ithal olarak ayrılmaması gerektiğini söyledi. Özellikle ihracatçıların üretimde kullandıkları makinaların çoğunun ithal olduğunu vurgulayan Aydoğdu, şu açıklamayı yaptı: “Bu konuda dikkat edilmesi gereken ve ihracatçımızın elini kolunu bağlayan ve ülke olarak tamamen dışa bağımlı olduğumuz bazı makina türleri bulunmakta. Konuya takım tezgahları özelinde baktığımızda; CNC dik tornalar, CNC taşlama tezgahları, CNC borverkler, CNC yatay işleme merkezleri ve dişli üretim tezgahlarının Türkiye’de üretimi yok. İhracatçı ve imalatçılar için hem maliyetleri yüksek olan, hem de yüksek teknolojili üretim için kritik olan bu tip makinaların da yerli makinalar gibi değerlendirilerek desteklenmesi şart. Bu ürünleri ithal diye sadece yüzde 10 oranında desteklemek, üretime ve ihracatçıya negatif etki yapmaktadır. Yapılacak olan yasal düzenlemeler sırasında bu durumun göz önüne alınması tüm üreticiler adına temennimizdir.”
Türkiye’nin daha güçlü ve temelleri sağlam bir ekonomi inşa etmesi için üretim sektörünün desteklenmesi gerektiğini dile getiren Aydoğdu, “Türkiye Cumhuriyeti’nin tüm üretim gücünün ve ekonomik değerlerinin sorgulanacağı önümüzdeki yıllarda, uluslararası arenadaki otomotiv, savunma ve havacılık gibi ana sektörlerdeki gelişmelere bağlı olarak, üretim kapasitesini artırmış ve ihracatta hedeflerini gerçekleştirmiş bir Türkiye görmek için üretim odağımızda olmak zorundadır” dedi.

“Birçok destek programı sunuluyor”
Üretim odaklı bir ülke olmak için ihracata yönelik faaliyet gösteren firmaların istisnasız bir şekilde desteklenmesi gerektiğini savunan Aydoğdu, konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “Bu yolda, yerli üretimi desteklemek adına T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımız birçok destek programı yürütüyor. Bunlardan biri de, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcımız Hasan Büyükdede’nin açıklamış olduğu ihracatçı ve imalatçılarımıza yerli makina alımında yüzde 25, yabancı makina alımında ise yüzde 10’luk bir destek sağlanmasıdır.”

Hasan Büyükdede ne demişti?
Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede, takım tezgahları üretimini yeniden canlandırmayı amaçladıklarını belirterek, “Yerli üretimi desteklemek önceliğimiz. Yerli makina alımlarında yüzde 25 fiyat avantajı uygulamayı planlıyoruz. Yabancı makinada yüzde 10, yerli makinada yüzde 25 sistemini sunduk. Arada yüzde 15’lik bir alan oluşturuldu. Bu teklif şu anda Cumhurbaşkanımızın önünde. İnşallah yılbaşına kadar bunu oturtmuş olacağız” demişti.