Aydoğdu: “Leasinglere uygun faizli kaynak yaratılabilirse üretimin önü açılır"

KOBİ’ler için hazırlanan yeni kredi paketini değerlendiren Hakan Aydoğdu, piyasa fiyatlarının altında bir faiz ile kredi sağlanmasının KOBİ’lere nefes aldıracağını kaydetti.

A+ A-

Takım Tezgahları Sanayici ve İşadamları Derneği (TİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Aydoğdu, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın açıkladığı KOBİ'ler için hazırlanan yeni kredi paketinin ayrıntılarına ilişkin yaptığı basın açıklamasında, piyasa fiyatlarının altında bir faiz ile kredi sağlanmasının KOBİ’lere nefes aldıracağını söyledi.
Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, KOBİ Değer Kredisi Projesi ile ilgili yaptığı açıklamada şunları söylemişti: “Projeye 13 banka katılıyor. Bu proje ile yıllık cirosu 25 milyon TL'nin altında olan mikro ve küçük ölçekli KOBİ'lere yönelik finansman imkânı sağlanacak. İmalat ve ihracat yapan firmalara 1 milyon lira, diğer firmalara ise 500 bin lira kredi verilecek. Tutarı 20 milyar lira olan kredi paketi ile 40 bin işletmeye destek sağlanacak. Kredi; 6 ay anapara ödemesiz, toplam 36 ay vadeli ve aylık 1,54 faiz oranlı olacak. Kredi kullandırımı bankaların inisiyatifinde olacak, hazineye etkisi olmayacak.”

“Yatırıma dönüşeceğini düşünmüyoruz”
Söz konusu kredilerin yatırıma dönüşeceğini düşünmediklerini ifade eden Hakan Aydoğdu ise, zaten sıkıntıda olan KOBİ’lerin elde ettikleri krediyi mevcut borçlarının yapılandırılmasında kullanacaklarını dile getirdi. Aydoğdu, “Ama bu paket, en azından çarkların dönmesi için iyi bir enstrüman oldu. Kredi faizlerinin gerginleştirdiği ve leasinglerin pasif bırakıldığı bu ekonomik ortamda, piyasanın altında sunulan faizler KOBİ’lerin sadece biraz nefes almalarına yarayacak. Ancak, temin edilen kredilerin üretime dönmesi için yatırımların yüzde 65’inin leasing ile yapıldığı makina ve takım tezgahları sektöründe, leasinglerin işlem yapamaması ya da teşvik edici olmaması; şu an için büyük sorun ve maalesef geleceğe yönelik büyük bir tehdit. Eğer leasinglerin de sektörümüz için ciddiyeti anlaşılır ve onlar için de uygun faizli kaynak yaratılabilirse üretimin önü açılmış olur” dedi.