Aydoğdu: “İnovasyona ve gelişime öncülük ediyoruz”

Türkiye’nin rekabet gücünü geliştirmeyi hedefi ile çalışmalarını sürdüren Prysmian Group’un Türkiye operasyonu Prysmian Kablo, Mudanya Ar-Ge Merkezi çalışmaları ile teknolojiye ve inovasyona yatırımını yüzde 22 oranında artırdı.

A+ A-

Prysmian Kablo’nun Mudanya’da bulunan, Türk kablo sektörünün ilk ve tek Ar-Ge merkezi, Prysmian Group bünyesindeki 25 Ar-Ge merkezinden biri. 2015 yılında Sanayi ve Bilim Bakanlığı tarafından tescil edilen merkez, 5 bin metrekarelik alanda, 6 bölümden oluşuyor. Faaliyetlerine 2015 yılı sonunda başlayan ve Malzeme Teknolojileri Laboratuvarı, Yanma Test Laboratuvarı, Enerji Kabloları Test Laboratuvarı ve Telekom ve Fiber Kabloları Test Laboratuvarı’nın bulunduğu merkezde, Tasarım ve İnovasyon Ofisi ile Proses Tasarım ve Prototip Geliştirme Ofisleri de yer alıyor.

“Büyük gurur duyuyoruz”
Kablo sektöründe Türkiye’nin ilk ve tek Ar-Ge Merkezi Belgesi’ne sahip olmaktan dolayı büyük gurur duyduklarını ifade eden Prysmian Group Türkiye CEO’su Erkan Aydoğdu, inovasyon ve gelişime öncülük ederek, çevreye duyarlı yeni ürün ve sistemler üzerinde çalışmaya devam edeceklerini söyledi.. Aydoğdu, konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “Mudanya fabrikamızda bulunan Ar-Ge merkezimiz, uluslararası platformda, kablo üretimi ve malzeme teknolojileri konusunun lideri Prysmian Group bünyesindeki 25 Ar-Ge merkezinden biridir. Kablo sektöründeki ilk Sanayi ve Bilim Bakanlığı tarafından onaylı merkezimizdeki inovasyon ve ürün geliştirme çalışmalarına ek olarak; 2017 yılının sonunda tamamlanmış 2 ve devam eden 3 TÜBİTAK Projesi ile toplamda 5 adet TÜBİTAK projemiz bulunuyor. Merkezimizde yeni teknolojilerle katma değeri yüksek projelere imza atmaya devam etmeyi hedefliyoruz.”
Ar-Ge çalışmalarına yıllık 5 milyon TL ayırdıklarını belirten Aydoğdu, gelecekte söz konusu yatırımlarını yüzde 25 artırmayı hedeflediklerini dile getirdi.“Yüksek performanslı çözümler geliştiriyoruz”
Prysmian Kablo’nun Ar-Ge merkezinde ürettiği kablolar sayesinde; konutlar, hastaneler, tüneller ve metrolar gibi insan yoğunluğunun yüksek olduğu kapalı alanlarda yangın halinde ve acil durumlarda dâhi, yüksek veri hızlarında yoğun data transferlerinin kesintisiz ve güvenli bir şekilde sağlanabildiğini kaydeden yetkililer, “Bunun yanı sıra Prysmian Kablo, enerji ve haberleşme kablolarında, kullanıcı ve endüstri ihtiyaçlarına göre, dünyadaki değişik zorlu coğrafya, çevre ve kullanım şartlarına uygun inovatif, rekabetçi, yüksek performanslı çözümler geliştirerek Türkiye ihracatına katkı yapmayı sürdürüyor” diyerek sözlerini noktaladılar.