Aydoğdu: “Faizlerin düşmesi ile yatırım ve istihdamın önü açılır”

Yüksek faiz oranlarının yatırımların önüne geçtiğinin altını çizen Hakan Aydoğdu, 2019’un daha dengeli bir yıl olacağını ifade etti. Aydoğdu, faizlerin aşağı çekilmesinin yatırım ve istihdamın önünü açacağını vurguladı.

A+ A-

İmalat sanayicisinin, nakit parası olmadığında; projesi veya işi olsa bile astronomik faizli ve düşük kâr marjlı yatırımlar yapmaktan kaçındığını dile getiren Takım Tezgahları Sanayici ve İşadamları Derneği (TİAD) Başkanı Hakan Aydoğdu, “Zirâ, faiz oranlarının yüksekliği ile yatırım malları, amortisman sürelerinin de uzamasına sebep. Sanayici, böyle bir ortamda yeni yatırımlar yapmayı mantıklı görmüyor” diye konuştu.

“2019, dengeli bir yıl olacak”
2019’un ekonomide dengeli bir yıl olacağını söyleyen Aydoğdu, hammadde ve enerji fiyatlarındaki artışın zorlu bir döneme girildiğine işaret ettiğini ileri sürdü. Aydoğdu, konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “Enflasyonun artmasıyla istihdam rakamlarının 2019 yılında düşeceği kanaatindeyiz. Ancak sanayici, zoru görünce ilmek ilmek ördüğü atölye veya fabrikalarında kepenk indirmeye niyetli değil. Sektörümüzün en büyük fuarı olan MAKTEK Avrasya’nın da rüzgârıyla, sektörümüzün paydaşlarından ve dernek üyelerimizden yeni siparişlerin haberlerini alıyoruz. İhtiyaç oldukça üretim, üretim oldukça ihracat devam edecek. Tüm bunlar takım tezgahlarına duyulan ihtiyacı daha da artıracak. Yine MAKTEK Avrasya’da, imalat sanayisinin can damarı olan takım tezgahları sektöründe hizmet veren global markaların, Türkiye pazarında ısrarlı olduklarını birinci ağızlardan öğrendik.”

“Herkes birbirine iyi niyetle destek olmalı”
Bazı bankaların mevcut ekonomik durumlar göz önüne alındığında, kredileri geri çağırma yoluna gittiği gibi söylentiler olduğunu da belirten Hakan Aydoğdu, “Çok büyük ekonomik krizler esnasında bu durumlar yaşanmış olabilir. Geçmişte ekonomik krizlerin yaşandığı yıllarda bankalar, büyük meblağlarda kredi kullanan müşterilerine faiz oranlarını revize ederek geri çağırma işlemini uyguladı. Ancak, mevcut ekonomik koşullarda zorluklardan ve yatırım şüphelerinden bahsediyoruz; ortalığı kasıp kavuran ve reel sektörleri bitiren bir krizden değil. Henüz geri çağırma işlemlerinin yaşandığı bir durumu gözlemlemedik. Sonuç olarak; bu sıkıntılı süreçte herkes birbirine iyi niyetle destek olmaya çalışmalı” diyerek sözlerini noktaladı.