Aydoğdu: “Cubebox, şirketlerin maliyetlerini yüzde 50 düşürüyor”

Türk mühendisleri tarafından geliştirilen ve 24 saat çalışma sistemine uygun otomatik yükleme sistemi Cubebox, yazılım desteği ile üretim sektöründe faaliyet gösteren şirketlerin maliyetlerini yüzde 50’ye varan oranda düşürüyor.

A+ A-

Ar-Ge ve teknoloji yatırımlarına ara vermeden devam eden Tezmaksan tarafından hayata geçirilen teknolojik projeler, şirketlerin maliyetlerini ciddi anlamda düşürüyor. Son olarak firmanın Türk mühendisleri tarafından üretilen Cubebox sistemi, özellikle gece vardiyalarında yüzde 50’ye varan verimlilik sağlıyor. 24 saat çalışma sistemine uygun olan sistem, duruş ve hata oranını minimum düzeye indirerek, üreticilerin daha rekabetçi olmalarına imkân sağlıyor.
Standart yapısı ile tüm CNC tezgahlara uyumlu olan sistem, şirketlere özel robot sistemlerinden daha uygun fiyata geliyor. Zamanın çok önemli olduğu üretim sürecinde, Cubebox’ın bir gün kadar çok kısa bir sürede sisteme adapte olması da büyük avantaj sağlıyor. Ayrıca, sistem ile robot programlama bilgisine ihtiyaç duymadan parça değişimi de yapılabiliyor. Her türlü kontrol ünitesi ve markasına uyumlu olan Cubebox ile robot makina ile birlikte çalışırken, operatör de magazini doldurup boşaltabiliyor. Esnek yapısı ile sistem, fabrika içerisinde makinadan makinaya kolayca taşınabilir bir yapıya sahip.“Robot talebi bir önceki yıla göre 10 kat arttı”
Tezmaksan Genel Müdürü Hakan Aydoğdu, konuyla ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Bir önceki yıla göre robot talebi 10 kat artmış durumda. Sanayici nitelikli ara eleman bulamadığından veya insanların ağır işlerde çalışmak istememesinden dolayı robota olan ilgi bir hayli yüksek. Ancak, Türkiye’de işçiliğin halen uygun olması ve robot maliyetlerinin ülkemiz için yüksek olmasından dolayı otomasyonlaşma hak ettiği yerde değil. Geliştirdiğimiz Kapasitematik programı da, robotlaşmaya geçildiğinde robotların ve makinaların verimliliğini ölçecek ve geliştirdiğimiz yapay zeka sayesinde robotlar ve makinalar da kendi işlerinde uzmanlaşacak ve insiyatif almaya başlayacak. Dolayısıyla, gelecek bu verileri okuyup analiz eden analizciler ve robot programcıları gibi yeni meslekler çıkacak. Türkiye’de bu konuda fazla bilgi kirliliği var. Ülkemiz henüz işin başında. Okullarda ve sanayide bu konu ile ilgili geleceğe yönelik atılmış bir adım yok.”