Ayata Metal, kapasitesini artırmayı hedefliyor

Kayseri Organize Sanayi Bölgesi’nde, 14 bin metrekaresi kapalı toplam 21 bin 500 metrekarelik bir alanda müşterilerinin ihtiyaçlarına uygun çözümler sunan Ayata Metal, gelen talepler doğrultusunda ürün gruplarını artırdı.

A+ A-

Dilek FİDAN / KAYSERİ

1998’den beri demir çelik sektörüne yönelik boru profil imalatı yapan Ayata Metal, yurt genelinde 32 bayiye sahip. Yatırımlarını aralıksız bir şekilde sürdüren şirket, önümüzdeki yıl profil ebatlama makinasını bünyesine katarak, ürün segmentini genişletmeyi planlıyor. Aylık 6 bin ton üretim gerçekleştiren firma, ev gereçleri sektörüne yönelik farklı ürünlerin de imalatını yapmaya hazırlanıyor.
Kayseri Organize Sanayi Bölgesi’nde 14 bin metrekaresi kapalı toplam 21 bin 500 metrekarelik bir alanda müşterilerinin ihtiyaçlarına uygun çözümler sunduklarını dile getiren Ayata Metal Endüstri Boru Profil Genel Müdürü Mitat Ayata, “Gelen talepler doğrultusunda ürün gruplarımızı artırdık. Toplam 50 kişiyi istihdam eden şirketimiz, aylık 6 bin ton boru profil imalatı yapıyor. Taleplere göre, söz konusu rakamı 7 bin tona çıkarabiliyoruz. Soğuk (CR) sac, paket sac, dilinmiş sac ve boy kesme çelik servislerinin yanı sıra, hassas borular, iskele boruları, kare ve dikdörtgen kesitli profil, oval profil, D profil ve elips kesitli profillerin imalatını yapıyoruz. Mevcut ürün yelpazemizin büyük bir kısmı çelik eşya ve mobilya sektöründe kullanılıyor. Ürünlerimiz Türk standartlarına ve uluslararası normlara uygun” diye konuştu.

“Ürün çeşidimizi artıracağız”
Ürün çeşitlerini artıracaklarını dile getiren Mitat Ayata, konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “Bünyemize yeni eklediğimiz makinamız 0,18 mm sacdan mâmul boru ve profil yapabilecek kapasiteye sahip. Ayrıca, Kayseri makina sektöründe eksikliğini hissettiğimiz 2100 mm genişlikte 25 tonluk bir sac dilme makinasını bünyemize kattık. Yıl sonuna kadar püskürtme galvaniz hattımızı da devreye alacağız. Bu makina, galvanizli profillerde kaynak bölgesini kaplama yapmak için kullanılacak. Üreticiye daha hızlı ve ebatlanmış ürün verebilmek adına 2018’in ilk çeyreğinde profil ebatlama makinasını devreye alarak, daha kaliteli hizmet vermeyi hedefliyoruz.”
İç pazarda 32 bayilerinin bulunduğunu dile getiren Ayata, söz konusu sayıyı artırarak, sektörlerinin öncü imalatçı firmaları arasında yer almayı hedeflediklerini söyledi. Pazar paylarını artırmak için faaliyetlerine devam ettiklerini kaydeden Ayata, “İç piyasadaki yoğunluğumuzdan dolayı şu an ihracat yapamıyoruz. Yurtdışında düzenlenen fuarlara katılıp yeni pazar araştırmaları yapıyoruz. Yakın zamanda Etiyopya’daki yapı fuarına katıldık. İlerleyen dönemlerde ürünlerimizi dış pazarlarda da değerlendirmek istiyoruz. Gelişmekte olan ülkeler bizim hedef pazarımız” dedi.

“Teknoloji odaklı yatırım yapıyoruz”
Teknoloji odaklı yatırımlarına devam edeceklerinin bilgisini veren Ayata, müşteri memnuniyetine büyük önem verdiklerini vurguladı. Yakın zamanda ev gereçleri sektörüne yönelik olarak, farklı tip ve şekillerde boru ve profillerin imalatını yapacaklarını açıklayan Ayata, 2017 yılı hakkındaki görüşlerini ise şöyle açıkladı: “Demir çelik sektöründe yaşanan krizler ve ani fiyat dalgalanmaları, firmaları temkinli ve tedbirli hareket etmeye zorluyor. Yaşanan sıkıntılar risk ortamı oluştursa da, biz fırsatları değerlendirmeye çalışıyoruz. Yatırımlarımıza ve çalışmalarımıza ara vermeden devam ediyoruz.”
Sektörün sorunları hakkında da değerlendirmelerde bulunan Ayata, “Dövizdeki hareketlilik, hammadde fiyatlarındaki değişiklikler ve hammadde temini en önemli sorunlar olarak öne çıkıyor” diyerek sözlerini noktaladı.