Avuç taşlama makinaları için en hızlı aksesuar değiştirme sistemi

Bosch, X-Lock yeniliği ile avuç taşlama makinalarındaki aksesuar kullanım sistemini kökten değiştiriyor ve piyasadaki en hızlı ve kolay aksesuar değiştirme sistemini sunuyor.

A+ A-

Bosch Elektrikli El Aletleri

Dünyanın önde gelen elektrikli el aletleri, elektrikli el aleti aksesuarları ve ölçüm aletleri sağlayıcılarından olan Bosch, X-Lock yeniliği ile avuç taşlama makinalarındaki aksesuar kullanım sistemini kökten değiştiriyor ve piyasadaki en hızlı ve kolay aksesuar değiştirme sistemini sunuyor. Metal, taş ve beton işleme şirketleri, su tesisatçıları ve fayans ustaları için kesme, taşlama, çapak alma, pas alma, kaba taşlama ve cilalama gibi tüm uygulama alanlarını kapsayan X-Lock sayesinde, gerekli aksesuarlar herhangi bir İngiliz anahtarına, hatta eldiven giymeye bile gerek duyulmadan hızlı, kolay ve güvenilir bir şekilde değiştirilebiliyor.
Türkiye’de eylül ayında piyasaya sunulması planlanan yeni X-Lock, profesyonel kullanıcıların taşlama makinalarında aksesuar değişiminde çaba harcamasına ve zaman kaybetmesine neden olan kelepçe somunu, flanş ve anahtar gibi parça kullanımları yerine, aksesuarları beş kata kadar daha hızlı ve çok daha kolay bir şekilde sadece beş saniye içinde değiştirme imkânı sağlıyor.

Nasıl çalışıyor?
Çarkı X-Lock’a yerleştirdiğinizde işlemi yapmaya hazırsınız. Klik sesi, aksesuarın cihaza doğru olarak yerleştirildiği ve güvenilir bir şekilde birbirine geçtiği anlamına gelir. Disk değişimi için, kolu kullanarak kolaylıkla kilidi açınız ve çıkartınız. Diskin sıkışmasının ardından bozulan somunlar artık tarihe karıştı. 900 ve 1.900 watt arasında çalışan sekiz adet kablolu model veya 18 volt aküye ve 115 ve 125 milimetrelik yaygın disk çapına sahip dört adet akülü model olmak üzere 12 adet küçük X-Lock avuç taşlama makinası mevcut.

Tek sistem, birçok fayda
X-Lock sisteminde, kelepçe somununa ihtiyaç kalmadığı için profesyonelleri kapsamlı düzeltme çalışmasından kurtarıyor. Bu da, kullanıcının yüzeylere hasar vermeden daha düz bir açıda taşlama yapmasını sağlıyor. Ayrıca X-Lock, aksesuarın makinaya montaj yönünü gösteriyor ve elmas kesme diskleri gibi yön açısından spesifik disklerin her zaman doğru bir şekilde makinaya monte edilmesini sağlıyor.Her uygulama için kapsamlı aksesuar serisi
130’un üzerinde X-Lock aksesuarı ile Bosch, profesyonel kullanıcılara eksiksiz bir ürün gamı sunuyor. Metal yüzey üzerinde farklı çalışmalarda kullanılmak üzere içerisinde kesme/taşlama diskleri, fiber diskler, SCM diskler, flap diskler ve tel fırçaları barındıran geniş bir ürün yelpazesine sahip. Taş, beton, fayans gibi malzemeleri delme, kesme gibi işlemlerde kullanmak üzere elmas kesme diskleri, elmas kuru matkap uçları ve elmas freze uçları da mevcut. Buna ek olarak; üzerinde çivi bulunan ahşap, plastik, kompozit veya alçıpan yapı malzemeleri için de‚ Carbide Multi çok amaçlı karbit kesme diski de bulunuyor.
X-Lock sistemine geçiş yaparken eski tip ürünlerden ilave olarak stok yapmaya ihtiyaç duyulmuyor. Neredeyse tüm X-Lock aksesuarları şu an piyasada yer alan standart avuç taşlama makinalarında kullanılabiliyor.

Daha fazla iş sağlığı ve güvenliği
X-Lock sistemlerine sahip avuç taşlama makinaları, kullanıcıya 'Düşüş Kontrolü' ve 'Geri Tepme Kontrolü' gibi sensör tabanlı işlevler de dâhil olmak üzere yüksek koruma sağlıyor. 'Düşüş Kontrolü' sayesinde, aletin yere düşmesi durumunda motor anında çalışmayı kesiyor. 'Geri Tepme Kontrolü' ise, çarkın sıkışması gibi bir nedenden dolayı avuç taşlama makinası bloke olduğunda motoru durduruyor. Bazı X-Lock modelleri, bir emniyet şalterine ve 'X Brake' seçeneğine de sahip bulunuyor. Fren, alet durdurulduktan sonra bir saniye içinde diskin tamamen durmasını sağlıyor. Ayrıca; yumuşak başlatma, yeniden başlama koruması ve titreşim sönümlendirici yardımcı sap gibi versiyonlar da bulunuyor.