Avrupa, otonom araçta ABD’yi solluyor

KPMG tarafından gerçekleştirilen 'Otonom Araçlar Hazırlık Endeksi' araştırmasında, Hollanda bu yıl da birincilik koltuğunu korudu. Geçen sene listede ilk üçte kendine yer bulan ABD ise, bu yıl dördüncülüğe geriledi.

A+ A-

KPMG'nin hazırladığı 'Otonom Araçlara Hazırlık Endeksi' (AVRI), küresel ekonomide ön plana çıkan ve otomotivde tanınmış markalara sahip 25 ülkenin otonom araç dünyasına ne kadar hazır olduğunu gösteriyor. Otonom araç alanında önde gelen çalışmalarda bulunan ülkelerin; politika\mevzuat, altyapı, teknoloji\inovasyon ve tüketici kabulü faktörlerine göre değerlendirildiği araştırmada Hollanda yine ilk sırada yer aldı. Geçen seneki ilk araştırmada ikinci sırada yer alan Singapur koltuğunu korurken; bu yıl araştırmaya yeni dâhil edilen beş ülkeden biri olan Norveç, ABD'yi koltuğundan ederek üçüncülüğe yerleşti. Listede dikkat çekici bir ayrıntı da, ilk 10’da Avrupa’dan altı ülkenin yer alması oldu.

Ölekli: “Hızlı bir ilerleme kaydediyorlar”
Araştırma sonuçlarının, listedeki 25 ülkenin sürücüsüz araçların yaygınlaştığı bir gelecek için hızlı bir ilerleme kaydettiklerini gösterdiğini ifade eden KPMG Türkiye Endüstriyel Üretim ve Otomotiv Sektör Lideri Hakan Ölekli, "Sonuçlar aynı zamanda, hükümetlerin toplumun yararına olan modern ulaşım yöntemlerini ve sürücüsüz araçlar konusunda inovasyonu desteklediğini gösteriyor" diye konuştu.

Araştırmada öne çıkanlar:
'Otonom Araçlara Hazırlık Endeksi' araştırmasında dikkat çeken satırbaşları ise şu şekilde:
- Endekste iki yıl üst üste birinci olan Hollanda, otonom araç adaptasyonu için komşu ülkeleriyle işbirliği halinde. Ülke; Amsterdam’dan Antwerp’e, Rotterdam’dan Ruhr Vadisi’ne kadarki ana rotalar için 100’den fazla otonom tırdan oluşan bir taşıt grubunun lansmanını yapmayı planlıyor.
- İkinci sırada yer alan Singapur, önde gelen bir üniversitenin işbirliği ile inşa ettiği test kasabasında; trafik ışıkları, otobüs durakları, gökdelenler ve yapay yağmur makinası ile oldukça nemli, tropikal hava şartları oluşturarak otonom araçların test sürüşlerini gerçekleştiriyor.
- Otonom araçların umumi yollarda test edilmesini yasallaştıran Norveç, aynı zamanda küçük ölçekli otonom otobüs servisleri işletmeye başlıyor. Ülkede bir otonom taksi pilot uygulaması da 2019 için planlanmış durumda.
- Finlandiya, otonom araçların kış şartlarında çalışması ve otonom otobüs hizmetleri üzerine yoğunlaşıyor. Aynı zamanda, sarı yol çizgilerini otonom araç dostu olan beyaz çizgilere çeviriyor.
- İsrail’in otonom araç konusundaki gücü ihracat odaklı teknoloji sektörüne dayanıyor. Bu sayede teknoloji ve inovasyon endeksinde yükselen ülke, aynı zamanda endüstriyel işbirlikleri, yatırımlar ve genel merkezler konusunda da ölçümler yapabiliyor.
- Yeni otonom araç test bölgeleri ile pilot uygulamalar yürütebilen Çekya, yerel araç üretimi alanında da ön plana çıkıyor.
- Otonom araçların test edilmesi konusundaki yasal değişiklikler ve ticari pilot uygulamalarının yanı sıra aktif bir startup ekosistemine sahip olması, Macaristan’ın listeye girişini ayırt edici kılıyor.
- Geçen yıl listenin üçüncü sırasında yer alan ABD, hâlihazırda dünyanın önde gelen otonom araç firmalarına ev sahipliği yapıyor ve çok sayıda test sürüşü gerçekleştiriyor. Ancak, otonom araçlar konusunda ulusal düzeyde güçlü bir yaklaşımı bulunmadığı için ülke bu yıl dördüncülüğe geriledi.

En yoğun tüketici ilgisi Hindistan’da
KPMG’nin bu seneki tüketici görüşleri araştırması, tüketicilerin otonom araç duyarlılığı hakkında daha iyi bir öngörü sağladı. Araştırma sonuçlarına göre otonom araçlara karşı en yoğun tüketici ilgisi, sıralamada en altta yer alan Hindistan (24) ve Meksika (23) gibi ülkelerden geliyor.
Söz konusu araştırma hakkında görüşlerini açıklayan Hakan Ölekli, şunları aktardı: "Sonuçta otonom araçların benimsenmesi tüketiciye bağlı olacak. Tüketici genel olarak kabullenmez ve otonom araçları kullanmak istemezse, otonom araç pazarının gelişmesi ve faydalarının anlaşılması oldukça zorlaşır. Daha az gelişmiş ülkelerdeki tüketiciler otonom araçlara daha istekli durumda ve daha gelişmiş ülkelerin geleneksel altyapı sistemlerini hızla geride bırakıyorlar. Bu gelişmiş ülkeler otonom araçlara daha tereddütlü yaklaşıyor ve bu yüzden otonom araçların benimsenmesi gecikiyor.”