Avdagiç: "2019’u ‘Ekonomimize Global Nefes: İhracat Yılı’ ilan ettik"

Türk girişimcisini 2019 yılında; Almanya, İngiltere, İspanya, Fransa, Çin, Kanada, Rusya ve BAE’de 38 fuara taşıyacaklarını aktaran Şekib Avdagiç, özellikle imalatçı ihracatçı firmaların elini daha sıkı tutacaklarını vurguladı.

A+ A-

Rotalarının ihracat olduğunu dile getiren İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç, "İTO olarak, 428 bin müteşebbis üyemizden aldığımız güçle, 2019'u ‘Ekonomimize Global Nefes: İhracat Yılı’ ilan ediyoruz” dedi.
İlk kez ihracat yapan ya da iki yıl arka arkaya ihracat yapmamış, özellikle imalatçı ihracatçı firmaların elini daha sıkı tutacaklarının altını çizen Avdagiç, ekonomiyi cari fazladan vazgeçmeden büyütmek için çalışacaklarını söyledi. Avdagiç, şöyle konuştu: “2019 yılında, ülkemizi üretim gücüyle çekici hale getirecek çalışmaların içinde olacağız. Cari fazlanın kaynağı, ancak katma değerli üretimden gelen zenginlik olursa anlamlı olur. Ekonomimizin hava durumunu gösteren tek barometrenin dolar kuru olmasını ancak bu şekilde önleyebiliriz."

"Hedefimiz; her üyemizin ihracat yapması"
KOBİ’lerin ihracatçı olmalarının önemine dikkati çeken Avdagiç, “Küçük-büyük her üyemizin ihracat yapması, yapabiliyor olması en büyük hedefimiz. Küçük girişimcilerimizin ilk kez e-ihracatla yapacağı bir satış, 20 dolarlık bile olsa o firma için küçük; ama biriktiğinde Türkiye için büyük bir adım olacaktır” diye konuştu.
‘Ekonomimize Global Nefes: İhracat Yılı’ konsepti çerçevesinde ihracat odaklı bir dizi faaliyet gerçekleştireceklerini anlatan Avdagiç, Türk girişimcisini 2019’da; Almanya, İngiltere, İspanya, Fransa, Çin, Kanada, Rusya ve BAE’de 38 fuara taşıyacaklarının bilgisini verdi.
2019 yılında, üyelerinin 38 fuara katılacığını kaydeden Avdagiç, söz konusu etkinliklere 17 bin metrekarelik alanla katılacak 900 firmanın Türk ürünlerini teşhir edeceğini anlattı. Avdagiç, "Böylece B2B görüşmeler, standlar ve sektörel heyet programları ile ihracatımıza değer katacağız, yukarılara taşıyacağız” dedi.

"İhracat odaklı birçok çalışma yapacağız"
'İhracata İlk Adım Programı’na 2019 yılında yeniden başlayacaklarını bildiren İTO Başkanı Avdagiç, hayata geçirilecek ihracat odaklı diğer çalışmaları da şöyle anlattı: “Yerli ve yabancı ana sanayicilerin satın alma bölümlerine doğrudan özel olarak, teknik talep eşleştirme organizasyonları yapacağız. Yani, 2018 yılında düzenlediğimiz 'Tedarikçi Günleri'ni kapsamlı ve yaygın hale getireceğiz. Türk girişimcilerin dış pazarlara açılmasına yönelik verilen ulusal ve uluslararası destekler için 'Girişimci Günleri' düzenleyeceğiz. Ticaret ve dijital pazarlama gibi alanlarda sektörlerin tüm paydaşlarının katılacağı konsept seminerler gerçekleştireceğiz. İhracat ile ilgili süreci yavaşlatıcı ve maliyet artırıcı her türlü bürokrasinin iyileştirilmesi için önerilerimizi hükümetle paylaşmaya devam edeceğiz. İstanbul Ticaret Odası olarak, 2019'u aynı zamanda ‘Afrika Açılım Yılı’ olarak görüyoruz. Çünkü, Afrika’yı da tıpkı Asya ülkeleri gibi gelecek 10 yılın en iyi pazarı olarak kabul ediyoruz ve değerlendiriyoruz. Hedefimiz; ihracat yapma potansiyeli olup da yapamayanları ihracatla tanıştırmak.”

"Sorunları çözüm yollarıyla birlikte aktaracağız"
2019’un İTO üyeleri için kritik bir yıl olacağını belirten Şekib Avdagiç, konuşmasını şu şekilde noktaladı: “Finansal sıkıntılardan vergi oranlarına, mevzuattan kaynaklanan sorunlardan döviz kurundaki dalgalanmalara, bürokrasiden gümrük vergi ve işlemle sürelerine kadar geniş alanda sorunların sıkı takipçisi olacağız. Sorunları, çözüm yollarıyla birlikte bakanlıklarımıza, ekonomi yönetimine ve yerel ilgililere aktarmakta etkin bir rol üstleneceğiz."