Automechanika İstanbul rekor tazeledi

Deutsche Messe ile Messe Frankfurt tarafından düzenlenen ve 4-7 Nisan tarihleri arasında ziyaretçilerini ağırlayan Automechanika İstanbul, yüzde 6 artış gösteren ziyaretçi oranı ile rekorlarına bir yenisini daha ekledi.

A+ A-

Otomotiv endüstrisi sektöründe dünyanın en büyük üçüncü fuarı olan Automechanika İstanbul, Türkiye’nin üreticilerine bir kez daha tüm gücünü dünyaya gösterme fırsatı sundu. Alman fuar organizatör firmaları Deutsche Messe ile Messe Frankfurt’un her yıl İstanbul’da beraber düzenlediği etkinlik, 130 ülkeden 48 bin 737 sektör profesyonelini 38 ülkeden bin 400 lokal ve uluslararası otomotiv endüstrisi firması ile Istanbul’da buluşturdu. 4-7 Nisan tarihleri arasında ziyaretçilerini ağırlayan Automechanika İstanbul, yüzde 6 artış gösteren ziyaretçi oranı ile rekorlarına bir yenisini daha ekledi.

“Verimli bir fuar düzenlediğimiz için mutluyuz”
İlk çeyrekte yaşanan daralmanın geçici olduğunu ve sektörün yılın kalan bölümünde hayata geçireceği yeni iş anlaşmalarıyla hareketlilik kazanacağına dikkat çeken Hannover Fairs Turkey Fuarcılık Genel Müdürü Alexander Kühnel ile Messe Frankfurt Istanbul Genel Müdürü Tayfun Yardım, “Türkiye’nin en büyük ihracat pazarı olan Avrupa Birliği ülkelerinde yaşanan araç satışları yeni sipariş alımlarını düşürdü, üretimde geçici bir daralma yaşandı. Bu süreci Türkiye lehine değiştirecek ticari anlaşmalara Automechanika İstanbul’da ev sahipliği yaptık. Otomotiv endüstrisi sektörü geniş bir mal grubunu kapsadığı için Türkiye ekonomisinde büyük önem taşıyor. Binek otomobillerden tedarik endüstrisine, eşya taşımaya mahsus motorlu taşıtlardan otobüslere kadar bu mal grubunun imalatında yoğunlaşan firmaların gelişimine büyük önem veriyoruz. Deutsche Messe için önemli bir pazar alanı olan Türkiye’de böyle verimli bir fuara imza attığımız için çok mutluyuz” dediler.

Kühnel: “Önemli fırsatlar sunuyor”Uluslararası otomotiv pazarı için Türkiye’nin önemli ticaret merkezi olduğunu ve bu potansiyelin ihracat artışıyla değerlendirilmesi gerektiğine dikkat çeken Hannover Fairs Turkey Fuarcılık Genel Müdürü Alexander Kühnel, şöyle konuştu: “Otomotiv imalatı sektörü Türkiye’nin en önemli sanayi üretim alanlarından biri. Automechanika İstanbul, Türkiye’nin bu alandaki gücünü tüm dünyaya göstermesi açısından önemli bir fırsat. Sektörün ihracatına daha fazla katkı sunma vizyonuyla Deutsche Messe Türkiye ofisi Hannover Fairs Turkey olarak, Messe Frankfurt Istanbul ile beraber organize ettiğimiz Automechanika Istanbul ile 2019 yılında da önemli başarılara imza attık. Dört günlük süre zarfında Türkiyeli üreticiler bu fırsatı çok iyi bir şekilde değerlendirdiler ve önemli anlaşmalara imza attılar. Katılımcılarımızdan ve ziyaretçilerimizden aldığımız olumlu geri dönüşler, yarattığımız katma değerin ödülü olarak paha biçilemez bir duygu. Gelecek yıl düzenleyeceğimiz fuarın hazırlıklarına bir an önce başlamak için tüm ekibim ve ben şimdiden sabırsızlanıyoruz.”

Yardım: “Önemli bir buluşma noktası”Automechanika İstanbul’un sektör için uluslararası ölçekte önemli bir buluşma noktası olduğunu; ancak fuarın sadece ticaret odaklı olmadığını, bir bilgi paylaşım platformu olduğuna dikkat çeken Messe Frankfurt İstanbul Genel Müdürü Tayfun Yardım ise, “Dünyanın en başarılı fuar markası Automechanika çatısı altında, dünyanın en büyük üçüncü otomotiv endüstrisi fuarı Automechanika İstanbul, bir kez daha rekor sayılarla kapılarını kapattı. Tüm sektörün bileşenlerinin buluştuğu fuarda dünyanın dört bir yanından gelen profesyoneller, otomotiv sektöründeki son trendleri, teknolojileri ve yeni ürünleri görme fırsatı yakaladılar. Geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi, uluslararası katılım ve ziyaret fuarın dünya çapındaki yeri ve önemini bir kez daha kanıtladı” diye konuştu.