Automechanika İstanbul Fuarı 13. kez sahne alacak

Üretiminin yüzde 80’ini ihraç ederek Türkiye sanayiinin liderliğini yapan otomotiv endüstrisi, bir kez daha Automechanika İstanbul Fuarı’nda buluşacak. Etkinlik bu yıl 4-7 Nisan tarihleri arasında kapılarını açacak.

A+ A-

13. Uluslararası Automechanika İstanbul Fuarı, Hannover Fairs Turkey Fuarcılık ve Messe Frankfurt İstanbul işbirliği ile 4-7 Nisan 2019 tarihleri arasında Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilecek. Etkinlik öncesinde, sektörün önde gelen temsilcileri basın toplantısında bir araya geldi. Toplantıda; Otomotiv Satış Sonrası Ürün ve Hizmetleri Derneği (OSS) Başkanı Rıza Şahin, Taşıt Araçları Yan Sanayicileri Derneği (TAYSAD) Genel Koordinatörü Süheyl Baybalı, Tüm Otomotiv Bakım Dernekleri (TOBFED) Başkanı Serkan Bakırtaş, Tüm Elektrikli ve Hibrit Araçlar Derneği (TEHAD) Başkanı Berkan Bayram, Türkiye Akıllı Ulaşım Sistemleri Derneği (AUSDER) Başkanı Erol Yanar, Akümülatör ve Geri Kazanım Sanayicileri Derneği (AKÜDER) Başkanı Abdurrahman Acar ve Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu (TOSFED) Başkan Vekili Nisa Ersoy yer aldı.

Kühnel: “Sektör tarihi bir başarıya imza attı”
Türkiye sanayii ihracatında otomotivin önemli bir yer tuttuğuna dikkat çeken Hannover Fairs Türkiye Genel Müdürü Alexander Kühnel, üretiminin yüzde 80’ini ihraç eden otomotiv sektörünün Türkiye’nin dış ticaret açığının kapanmasında önemli bir sorumluluk üstlendiğine dikkat çekti. Kühnel, konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “Türkiye otomotiv sanayii 2018 yılında 31,6 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirerek tarihi bir başarıya imza attı. Otomotiv sektörü, ülke ekonomisinin zor virajlardan geçtiği dönemlerde dâhi sergilediği ihracat performansıyla önemli bir görev üstlendi. Türkiye otomotiv endüstrisi, Avrupa’nın hibrit otomobil üretim merkezi olma yolunda hızlı adımlarla ilerlerken, yerli ve milli otomobil üretim sürecinin başlamasını heyecanla takip ediyoruz. Automechanika İstanbul ile Türkiye otomotiv sanayiinin bu gücünü kendi evinde tüm dünyaya göstereceğiz.”Yardım: “Dünyaya açılan önemli bir kapı”
Bu yıl 50 bine yakın satın almacıyı Türk üreticilerle bir araya getirmeyi hedefleyen Automechanika İstanbul ile Türkiye otomotiv sanayiine uluslararası rekabette güçlü bir platform sunacaklarına değinen Messe Frankfurt Istanbul Genel Müdürü Tayfun Yardım ise, “Automechanika, 16 ülkede gerçekleşen 17 etkinliği ile dünyanın en başarılı fuar markası olma özelliğini taşıyor ve tüm dünyada yaklaşık 20 bin katılımcı ve 600 bin ticari ziyaretçiyi temsil ediyor. Türkiye’nin lider otomotiv endüstrisi fuarı Automechanika İstanbul’un, güçlü ekonomileri arkasında barındıran Frankfurt ve Şanghay’dan sonra dünyanın üçüncü büyük otomotiv endüstrisi fuarı olmasının ve Türkiye otomotiv endüstrisinin dünyaya açılan önemli bir kapısı olmasının haklı gururunu yaşıyoruz” dedi.
2018 yılında düzenlenen etkinliğin, 37 ülkeden bin 351 katılımcıyı 120 ülkeden 46 bine yakın otomotiv endüstrisi profesyoneli ile buluşturduğunu hatırlatan Yardım, sözlerini şöyle noktaladı: “Automechanika İstanbul, sadece fuarcılık sektörü için değil, aynı zamanda ülke ekonomisine sağladığı ticari ve ekonomik istihdama yönelik de ülkemiz için çok büyük bir öneme sahip.”

Baybalı: “Dönüşüme ayak uydurmalıyız”
Avrupa’da elektromobilite konusunun öne çıktığının altını çizen TAYSAD Genel Koordinatörü Süheyl Baybalı, bunun sebeplerinden birincisinin; yaşlanan, otomobil kullanmak istemeyen, ancak kendi kendine hareket edebilmek isteyen Avrupalılar olduğunu ifade etti. Baybalı, “Diğer sebeplerden biri de çevre unsuru. Bu nedenlerden dolayı 2030’lardan sonra dünyadaki otomotiv üretiminin hibrit ve elektrikli araçları içereceği ve Türkiye’nin otomotivdeki lider konumunu kaybetmemek için bu dönüşüme ayak uydurması gerektiği bir gerçek. Automechanika’nın bu alanda önemli fırsatlar sağlayacağını düşünüyorum” diye konuştu.

Şahin: “Fuar sonrası canlılığın artacağına inanıyoruz”
Otomotiv satış sonrası sektörünün diğer birçok sektör gibi Türkiye’nin ve dünyanın hızla değişen ekonomik koşullarından ve teknolojik trendlerinden etkilendiğini aktaran OSS Başkanı Rıza Şahin de, konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “Özellikle Türkiye piyasalarının seçim süreçlerine nasıl tepki verdiğini artık hepimiz biliyoruz. Temennimiz; yerel seçim sonrası piyasaların canlanarak sektörümüzün hak ettiği yere gelmesi ve emeklerimizin karşılığını almamızdır. Tabi ki; sektörün hareketlenmesinde Automechanika İstanbul da başrol oyuncularından biridir ve fuar sonrası canlılığın artacağına inanıyoruz. Özellikle, 2020’de gerçekleşmesi beklenen 6,5 milyar dolar pazar büyüklüğüne erişmek için bir an önce silkinerek durgunluğu geride bırakmamız gerekiyor.“