En yeni teknolojiler Automation Fair’da sergilendi

Philadelphia’da Rockwell Automation tarafından düzenlenen Automation Fair etkinliğindeki ‘İnovasyon Standı’, hayallerin gerçekler ile konseptlerin yaratıcılıkla ve dijitalin fiziksel ile buluştuğu yer oldu.

A+ A-

Rockwell Automation tarafından düzenlenen Automation Fair’daki ‘İnovasyon Standı’, hayallerin gerçekler ile konseptlerin yaratıcılıkla ve dijitalin fiziksel ile buluştuğu yer oldu. Philadelphia’da düzenlenen etkinlikte, fütürist standın en önemli konusu; hızlı, düşük maliyetli ve en optimum şekilde tasarlanan ve inşa edilen bir üretim tesisine, dijital ve fiziksel bileşenlerin nasıl sorunsuz bir şekilde entegre edildiğinin gösterilmesi oldu.

Pritchard: “Çok sayıda avantajı var”
Konu hakkında açıklamalarda bulunan Rockwell Automation Stratejik İş Geliştirme Müdürü John Pritchard, "Dijital ve fiziksel bileşenlerin çok sayıda avantajı var; ancak en önemli olanları belirgin inovasyon ve hızlı devreye alma süreleri. Bu teknolojilerin fiziksel operasyonları iyileştirmek için dijital dünyada nasıl bir araya geleceğini sergileyen bir yer. Bu senaryo içinde bir üretici bir fikre sahip olabilir ve bu fikri daha hızlı ve hiçbir maliyet olmadan test edebilir. Tasarımların tekrarlanmasına imkân tanır. Bir sabah beş veya altı ayrı fikrinizi test edebilirsiniz. Fiziksel dünyada yapabileceğinizden daha hızlı ve daha az maliyetle çok şey öğrenebilirsiniz. Böylece, inovasyon hızı ve maliyeti azaltılır” dedi.MagneMotion ve iTrak gibi daha esnek ve çevik teknolojileri görmeye devam edileceğini söyleyen Pritchard, üretim hattı demosunun; MagneMotion taşıma teknolojisi dâhil olmak üzere Rockwell Automation tarafından sunulan çok sayıda ileriye yönelik teknolojiyi içerdiğini ifade etti.
PTC Vuforia Augmented Reality (AR) yazılımı ile ilgili de bilgi veren Pritchard, şöyle devam etti: “Microsoft HoloLens, yarı sanal bir ortamda ses kontrolü ile kalite kontrol yapılmasına imkân tanımak amacıyla üzerinde çalışıyor. Kalite kontrol istasyonu, iş talimatlarını almanız ve ses komutlarını kullanarak kalite kontrolü gerçekleştirmeniz için artırılmış gerçeklik kullanmanıza imkân tanıyor.”

“Vuforia, güvenli alanları gösteriyor”
Kızılötesi ışınlar kullanan alan tarayıcıların emniyet amaçlı kullanıldığını kaydeden Pritchard; "Artırılmış gerçeklik aynı zamanda, hat çevresindeki güvenli bölgeleri görmek için bir yöntem olarak karşımıza çıkıyor. Vuforia, size güvenli alanları gösterme yeteneğine sahip. Yazılım ayrıca makinanın şeklini de anlayabiliyor. Emulate3D yazılımı, büyük bir ekranda bir dijital fabrika çalıştırabiliyor ve tümü ControlLogix kontrol sistemleri ile kontrol ediliyor. 2017 yılının sonlarında Rockwell Automation tarafından satın alınan Odos Imaging StarForm Swift 3D kamera, ürün varlığını ve yüksekliğini algılamak için kullanılıyor. Odos Imaging 3D sensor bütünlük kontrolü yapıyor. Bunu, tüketiciler için paketlenmiş ürünlerin üretiminde birden fazla uygulamada kullanılabilecek heyecan verici bir yeni teknoloji olarak görüyoruz” diye konuştu.

“Dijitalleşmenin en büyük avantajlarından biri”
Bir proje perspektifinden bakıldığında, kontrol kodunun sanal bir ortamda test edilebilmesi özelliğinin v olduğunu söyleyen John Pritchard, “Gerçek kontrol kodunu yazdığınız ve bunu sanal makinaların otomasyonunda kullandığınız için devreye alırken sahaya geldiğinizde hata ayıklamanıza gerek kalmaz. Kodu zaten yazmış ve hatalarını ayıklamış durumdasınız. Fişe takıyorsunuz ve çalıştırıyorsunuz" dedi.