Aslan: “ABD’nin ek vergiyi kaldırması kayıplarımızı telafi etmez”

ABD Başkanı Donald Trump, ABD’nin Türkiye’den yaptığı çelik ithalatına uyguladığı yüzde 50 oranındaki gümrük vergisinin yeniden yüzde 25’e indirildiğini açıkladı.

A+ A-

ABD yönetimi Ağustos 2018’de Türkiye’den yapılan çelik ithalatına uygulanan vergiyi yüzde 25’ten yüzde 50’ye çıkarmıştı. Beyaz Saray’dan 17 Mayıs 2019’da yapılan açıklama ile Türkiye’den yapılan çelik ithalatına uygulanan yüzde 50 oranındaki gümrük vergisinin yeniden yüzde 25’e indirildiği duyuruldu.

“İhracatımız eski seviyelerine dönmez”
ABD’nin ek vergiyi kaldırmasının olumlu bir durum olduğunu; ancak ABD’ye ihracatlarının eski seviyelerine ulaşması için yeterli olmayacağını söyleyen ÇİB Başkanı Adnan Aslan, “13 Ağustos 2018 tarihinde ABD yönetimi tarafından sadece ülkemiz aleyhine hızlıca alınan bir karar ile ABD pazarı sektörümüze kapatılmıştı. Bu süre zarfında koruma duvarlarından faydalanan ABD çelik sektörü yüzde 10 kapasite artışı sağlayabildi. ABD’nin yerel çelik sektörü, uluslararası rekabetin olmadığı bir ortamda pazar payını bizlerin aleyhine artırma imkânına kavuşmuş oldu. Bu nedenle, ABD’nin çelik ithalatı yüzde 48 oranında düştü. Ayrıca, ilave vergiler nedeni ile pazardan dışlanan ana oyuncuların yerine Katar, Suudi Arabistan ve Cezayir gibi ülkeler ABD’ye ihracat yapmaya başladılar. Söz konusu nedenlerden ötürü sadece Türk çelik ürünlerine uygulanan yüzde 50’lik ilave gümrük vergisinin yüzde 25’e düşürülmesi sektörümüzün ABD’ye eskisi gibi ihracat yapabileceği anlamına gelmiyor. ABD pazarı artık bıraktığımız gibi değil; eski pazar payımıza ulaşmamız ve eski ihracat rakamlarını gerçekleştirmemiz hiç kolay olmayacak” dedi.
ABD yönetiminin Kanada ve Meksika gibi rakip ülkelere ithalat vergilerinde tam muâfiyet tanımasının da gündemde olduğunu ifade eden Aslan, konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “Böyle bir muâfiyet kararının çıkması, önemli tedarikçi konumunda bulunan iki büyük rakip ülkeye çok ciddi bir avantaj sağlayacak. Alınan kararı olumlu bulmakla birlikte; bu gelişmenin sektörümüzün ABD pazarındaki kaybını bütünüyle telafi etmesini öngörmüyoruz.”