Askaynak, kaynak eğitim sistemleri sunuyor

VRTEX 360, VRTEX Mobile ve VRTEX Engage olmak üzere üç üründen oluşan kaynak eğitim sistemleriyle öğrenciler, eğitimleri sırasında edindikleri bilgileri kullanarak sanal ortamda kaynak pratiği yapma olanağı buluyorlar.

A+ A-

Sanayi üretiminin en önemli eksiği olan nitelikli insan kaynağı sorunu, kaynak ustaları özelinde birçok firma tarafından da derinden hissediliyor. Yeterli donanıma sahip kaynakçılara ulaşamayan birçok şirket, kendi bünyesinde eğitimler vererek söz konusu sorunu çözmeye çalışıyor.
Şirketler tarafından verilen eğitimlerde maddi kaygılar nedeniyle çoğu zaman düşük kaliteye sapip kaynak malzemelerinin kullanıldığını ve tecrübe edilen kaynak pozisyonlarının sınırlı olduğunu aktaran Askaynak yetkilileri, “Üstelik kaynak yapımı konusunda hiç bilgisi ya da yeterli tecrübesi olmayan müstâkbel kaynak ustaları eğitim sırasında fiziki olarak da zarar görebiliyorlar. Bu durum; verilen eğitimin kalitesini ve verimini düşürüyor, maliyetleri artırıyor ve motivasyonu da olumsuz etkiliyor. Oysa bu sorunla boğuşmak kader değil. Kaynak sektörünün öncü kuruluşlarından Eczacıbaşı-Lincoln Electric Askaynak, VRTEX kaynak eğitim sistemleri ile kaynak eğitimi için çok daha kolay ve verimli bir çözüm sunuyor. Lincoln Electric tarafından tasarlanıp üretilen ve VRTEX 360, VRTEX Mobile ve VRTEX Engage olmak üzere üç üründen oluşan kaynak eğitim sistemleriyle öğrenciler, eğitimleri sırasında edindikleri bilgileri kullanarak sanal ortamda kaynak (ark kaynağı) pratiği yapma olanağı buluyorlar” diye konuştular.

“Farklı kaynak yöntemleriyle çalışma olanağı sunuyor”
Farklı kaynak yöntemleri ile çalışma olanağı sağlayan söz konusu sistemlerle, farklı birleştirme metotları ve 150 farklı kaynak konfigürasyonunun kullanılabildiğini dile getiren yetkililer, sözlerini şu şekilde sürdürdüler: “Boşa giden zaman ve malzeme kaygısı olmadan öğrencilere çok daha fazla tekrar yapma imkânı sunan ürünler, daha yetkin olma şansı veriyor ve toplam eğitim süresini ise yüzde 23 oranında azaltıyor. Kaynak malzemeleri bulma ve malzemeleri hazır hale getirmek için zaman harcamaya gerek bırakmayan VRTEX kaynak eğitim sistemleri; ekip içi iletişimi ve öğrenmeyi artırıyor, eğitim maliyetlerinde ise önemli oranda tasarruf elde edilmesini sağlıyor. Ayrıca, işe alımlarda potansiyel kaynak ustasının kabiliyetini ölçmede ve oryantasyon sürecinde de kullanılabilen eğitim sistemleri, en yetkin ustayı seçme ve işe adaptasyon süresini kısaltmada önemli bir avantaj sunuyor.”

“VRTEX 360 pratik yapma olanağı sağlıyor”
VRTEX 360 kaynak simülatörünün sanal ark kaynağı eğitim sistemi olduğunu aktaran firma yetkilileri, söz konusu ürünün; öğrencilerin simüle edilen ortamlarda kaynak bilgilerini kullanarak pratik yapmalarına olanak sağladığını belirttiler. Kaynak banyosunun ve ark kaynağının kontrol edildiği gerçekçi bir kaynak simülasyonu sunan ürünün, öğrencilere hareketleriyle kaynak prosesini kontrol ederek gerçeğe uygun bir kaynak tecrübesi yaşattığını anlatan yetkililer, “Yeni nesil kaynakçıları en iyi şekilde ve daha hızlı eğitmek, malzeme maliyetlerini düşürmek, kaynak eğitimini eğlenceli bir hale getirmek ve doğa ile dost bir eğitim programı uygulamak için ideal olan ürün; kaynak atölyesi, şantiye ve bakım-onarım merkezi olmak üzere üç farklı kaynak ortamında kaynak simülasyonu yaratarak, öğrencilerin kendilerini gerçekten kaynak yapıyormuş gibi hissetmelerine yardımcı oluyor” dediler.

“Beş ana parçadan oluşuyor”
VRTEX 360 kaynak simülatörünün beş ana parçadan oluştuğunu kaydeden yetkililer, şöyle devam ettiler: “VR kaynak standı, gerçek kaynak uygulamaları için iş parçalarının ayarlanabilir masayla ya da masa olmadan farklı pozisyonlarda yerleştirilmesine imkân veriyor. VR kaynak maskesi, öğrencinin kendisini özel tasarlanmış 3 boyutlu görüntü ve ses sistemiyle oluşturulan sanal kaynak ortamında hissetmesini sağlıyor. VR kaynak torcu, öğrencinin gazaltı kaynak yöntemi ile kaynak yapmasına imkân veriyor. Öğrencinin, örtülü elektrod kaynağı tecrübesini geliştirmek için ilerleme hızının yanında elektrod boyundaki kısalmanın da kontrol edilebilmesine olanak sağlayacak şekilde tasarlanan VR kaynak pensesi ve kaynak elektrodu ile öğrenci ile sanal kaynak uygulaması yazılımı arasındaki arayüz olan VR kaynak makinası, simülatörün diğer parçalarını oluşturuyor.”“VRTEX Mobile rahatça taşınabiliyor”
Taşınabilir kaynak eğitim simülatörü VRTEX® Mobile’in, sınıftan sınıfa, bir işe alım etkinliğine veya açık hava etkinliğine birkaç dakika içinde götürülebildiğini ifade eden yetkililer, “Simülatör; her yaştaki öğrencilerin ve kaynağa yeni başlayan operatörlerin, askeri üslerden motor sporları garajına kadar gerçekçi grafiklerle sanal bir ortamda güvenle kaynak yapmasına olanak sağlıyor. Ürün, gazaltı ve özlü tel kaynakları için MIG/MAG kaynak torcu donanımının ve örtülü elektrod kaynağı için elektrod pensesi donanımının bağlanabilmesi gibi işlemlerin kolayca öğrenilmesi için kullanılabiliyor. Rahatça taşınabilen pratik bir simülatör olarak tasarlanan VRTEX® Mobile, özellikle eğitim sektörü için öğrencilerin eğitildiği ve sınava tâbi tutulduğu; iş dünyası için operatörlerin eğitildiği ya da işe alımlarda seviye belirlemesinin yapıldığı bir platform olarak kullanılabiliyor. Birden fazla bağlantı seçeneği olan ürün, birçok kaynak işlemi ve pozisyon tercihi sunuyor. Kaynak programında değişiklikler yapılmasına olanak sağlayan eğitmen araçları ile donatılan, gerçekçi kaynak banyosu görünümü ve sesi bulunan ürün; hatalı kaynak tekniği uygulandığında sorunun tespit edilmesini ve manyetik takip sistemi ile öğrenci puanlaması ve değerlendirmesinin en doğru şekilde yapılmasını mümkün kılıyor” dediler.

“Geri bildirim alınmasını sağlıyor”
VRTEX Mobile’in, ekrandan kaynak değerlendirmesi yaparken eğitmene aynı anda kaynakçıya koçluk yapma olanağı da sunduğunu bildiren yetkililer, etkileşimi teşvik eden ürünün gerçek zamanlı görsel işaretler ile, kaynak sırasında kaynakçının geri bildirim almasını sağladığını dile getirdiler. Söz konusu ürünün öğrenci değerlendirmesi için gelişmiş puanlama sistemine de sahip olduğunu vurgulayan yetkililer, VRTEX® Mobile ile öğrenci çalışmasının kaydı, arşivi ve doğrulanmasının da yapılabildiğini söylediler.

“Her yerde eğitim yapılmasına imkân veriyor”
Lincoln Electric tarafından özellikle ark kaynağında öğrencilere el ve beceri alışkanlığı kazandırmak için tasarlanan VRTEX® Engage™ kaynak eğitim simülatörünün ise, kaynak öğrenimine kolay bir giriş yapmak için ideal bir çözüm sunduğunu belirten yetkililer, “Endüstriyel, eğitimsel veya farklı herhangi bir ortama çok rahat taşınabilen hafif ve portatif bir çanta içinde dokunmatik ekranlı bir monitöre, kaynak torcuna, takip cihazına ve bir çalışma yüzeyine sahip olan ürün, portatif tasarımı sayesinde her yerde eğitim yapılmasına imkân veriyor. Eğitimcilerin kaynak operatörlerini daha etkin şekilde eğitmelerine yardımcı olmak ve öğrencileri kaynak sektörünü keşfetmeye yönlendirmek üzere tasarlanan VRTEX® Engage™; iş güvenliği, makina ve proses seçimi, kaynak prosedürü ve teorisi ve daha fazlasını içeren giriş niteliğindeki kaynak derslerini sunuyor. STEM (bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik) özelliklerini ve kaynak güvenliği, prosedürleri ve tekniklerinin sergilenmesini içeren öğretici bir ortam sağlayan, kullanım için lisans gereksinimleri veya yıllık ücretleri olmayan ürün, maliyet etkin bir sistem olarak da öne çıkıyor” diyerek sözlerini noktaladılar.