Arif Onur Kaçak: “Sektörümüz büyümeye devam ediyor”

2018’in ilk dört aylık döneminde ihracatını yüzde 13 artırarak 32 milyon dolara, ithalatını ise yüzde 59 artırarak 28 milyon dolara ulaştıran ağaç işleme makinaları sektörü, söz konusu döneminde 4 milyon dolarlık dış ticaret fazlası verdi.

A+ A-

Sektörlerinin 2018’in ilk dört aylık verilerini değerlendiren Ağaç İşleme Makina ve Yan Sanayisi İş Adamları Derneği (AİMSAD) Genel Sekreteri Arif Onur Kaçak, 2017 sonunda ilk defa dış ticaret fazlası veren sektörün, bu yıl da dış ticaret fazlası vermeye devam ettiğini söyledi. 2017 yılı sonunda ihracatlarının yüzde 19 büyüyerek 84 milyon dolar, ithalatlarının ise yüzde 10 azalarak 68 milyon dolar olarak gerçekleştiğini hatırlatan Kaçak, şöyle konuştu: “Bu senenin ilk dört ayında, bir önceki yılın aynı dönemine göre sektörün ihracatı yüzde 13 artarak 32 milyon dolara, ithalatı ise yüzde 59 artarak 28 milyon dolara ulaştı. Üretim rakamları yüzde 13 artarak 80 milyon dolar, yurtiçi satış ise yüzde 26 artarak 76 milyon dolar olarak gerçekleşti. 2018’in ilk dört aylık dönemindeki verilere göre dış ticaret fazlası ise 4 milyon dolar oldu.”

“Üretmeye devam edeceğiz”
2018 yılı sonunda ağaç işleme makinaları sektörünün ihracatının 95-100 milyon dolar dolaylarında, üretimin ise 250 milyon dolar civarında gerçekleşeceğini tahmin ettiklerini belirten Kaçak, çalışmaya, üretmeye, yeniliğe ve ihracata devam ettiklerini vurguladı.
AİMSAD’ın dört yıl gibi kısa bir süre önce kurulmasına rağmen, çok önemli işlere imza attığını ve sektörün sesi olmayı başardığını dile getiren Kaçak, gerek yurtiçinde, gerekse yurtdışında sayısız fuar, panel, konferans düzenlediklerini belirtti.

“Ana gündem maddemiz eğitim”
Türkiye için ihracat ve eğitimin çok önemli olduğunu düşündüklerini kaydeden Arif Onur Kaçak, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Ana gündem maddemiz eğitim. Sektörümüzün ihtiyacı olan yetişmiş, nitelikli ara eleman ihtiyacını karşılamak için okul-sanayi işbirliklerine hız vereceğiz. Bu kapsamda, Haydarpaşa EML lisesi ile görüşmelere başladık. Hedefimiz; hem öğrencilerin, hem de sanayide çalışan kişilerin kullanabileceği/paylaşabileceği bir atölye oluşturmak. Okulda makina parkını tamamen bizim sağladığımız bir Sürekli Eğitim Merkezi olacak. Söz konusu merkezde hem nitelikli eleman yetiştireceğiz, hem de sektörde çalışan iş gücünü hafta sonları ve akşamları eğiterek daha kaliteli hale getireceğiz. Bu proje ilk olarak İstanbul’da başlayacak. Daha sonra İzmir, Bursa ve Ankara gibi şehirlerde endüstri meslek liseleri ile ortaklaşa AİMSAD Sürekli Eğitim Merkezleri açacağız.”
Üniversite-sanayi işbirliği kapsamında da son iki yıldır 80 akademisyenle önemli işbirlikleri yaptıklarını belirten Kaçak, akademiyenler ve sanayicilerin bir arada olacağı bir portal kuracaklarını kaydetti. Kaçak, “Firmalar eksik kaldıkları noktalarda akademisyenlere danışacaklar; akademisyenler ise projelerini veya patentli çalışmalarını firmalara sunabilecekler” dedi.

“Fuarlara büyük önem veriyoruz”
Bir diğer ana gündem maddelerinin de, ihracat olduğunu dile getiren Kaçak, yurtdışındaki fuarlara daha fazla ortak katılım göstereceklerini kaydetti. Kaçak şöyle devam etti: “Derneğimizi, sektörümüzü ve üyelerimizi en iyi şekilde temsil etmek adına yurtdışı fuarlarına katılıyoruz. Bu bağlamda; başta Almanya Ligna olmak üzere İtalya, Rusya, Dubai, Amerika, Polonya, Ukrayna, Mısır, İran ve Yunanistan’da toplam 20 yurtdışı fuarına stantla katılım sağladık. İlk olarak 2017’de Rusya’da altı üyemiz ve ardından 2018 yılında Dubai’de sekiz üyemiz ile birlikte Türk Pavilyonu organize edilmiş, ortak stant ile ülkemiz ve sektörümüz başarıyla temsil edilmiştir. Beğeni toplayan bu çalışmamızı aralık ayındaki Mısır fuarı ile devam ettirme arzusundayız. Yine üyelerimize fayda sağlamak ve onlar için ekonomik koşulları iyileştirmek adına 2019’daki Ukrayna, 2020’deki İtalya ve Amerika fuarlarının satış organizasyonu AİMSAD tarafından gerçekleştirilecektir.”