Arçelik iki yeni şirket kurdu

Yeni sektörlerdeki atılımlarına devam eden Arçelik, endüstriyel motorlarla ilgili faaliyetlerini artık yeni kurduğu WAT Motor, ödeme sistemleriyle ilgili çalışmalarını ise Token Finansal Teknolojiler şirketleri üzerinden yürütecek.

A+ A-

Sanayileşme ve teknoloji alanında gelişime öncülük eden kuruluşlardan biri olan Arçelik, günün koşullarının gerektirdiği dönüşümleri yerine getirebilmek için yeni sektörlerde atılımlarına devam ediyor. Kuruluş bu kapsamda; şirketin yüzde 100 bağlı ortaklığı olan WAT Motor Sanayi ve Ticaret A.Ş. ile Token Finansal Teknolojiler adında iki yeni firma kurdu.
Arçelik’in, endüstriyel motor konusundaki faaliyetlerini artık WAT Motor Sanayi ve Ticaret A.Ş. çatısı altında toplayacağını bildiren yetkililer, “Yeni şirket ile birlikte; mevcut motor üretimi ve satışıyla sınırlı iş modelinin, endüstriyel sistem çözüm sağlayıcısı bir modele dönüştürülmesi hedefleniyor. WAT Motor Sanayi ve Ticaret A.Ş. şirketinin öncelikli alanları; mevcut ürün gamının genişletilmesinin yanı sıra, savunma sanayii, elektromobilite ve endüstriyel servo motor pazar ihtiyaçlarına yönelik çözümler sunmak olacak” dediler.
Token Finansal Teknolojiler şirketi ile de, yeni nesil ödeme sistemleri alanında yakaladıkları başarıları daha da yukarıya taşımayı amaçladıklarını vurgulayan yetkililer, şunları aktardılar: “Firma, alışveriş deneyimi ve müşteri alışkanlıkları dönüşürken, geleceğin perakende ve ödeme servislerine odaklanacak. Şirket, yazılım bazlı perakendecilik ve ödeme alanlarında katma değerli çözümler geliştirmeyi hedefliyor.”

Bulgurlu: “Hedeflerimize daha hızlı ulaşacağız”
Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Arçelik CEO’su Hakan Bulgurlu, “Ana faaliyet alanımızı güçlendirmeye ve sınırlarımızı genişletmeye odaklanırken; yeni, sürekli ve tekrar eden gelir kaynakları oluşturmayı da hedefliyoruz. Ürün ve hizmetleri bir arada sunan entegre çözümler ve platformlar geliştirmeyi amaçlıyoruz. Kurduğumuz iki yeni şirketin pazar dinamiklerine hızlı yanıt vermemizi sağlayacağına ve stratejik işbirlikleriyle yeni iş alanlarına girişimizi kolaylaştıracağına inanıyorum. Bu adımlarımızla, müşteri ihtiyaçlarına özel çözümler sunarak, hedeflerimize daha hızlı ulaşacağız” diye konuştu.
Gelecek dönemin Arçelik için çok önemli fırsatları barındırdığını dile getiren Bulgurlu, endüstriyel motor ve finansal teknolojiler alanındaki yeni girişimlerinin tüm paydaşları için önemli bir değer yaratacağını da sözlerine ekledi.

“Lider makina üreticilerinin tercihi”
Arçelik’in endüstriyel motor üretim faaliyetlerinin kökeninin 1965 yılına dayandığını aktaran yetkililer, “Endüstri ihtiyaçlarına göre tasarlanmış; uzun ömürlü ve yüksek verimli motorlarıyla, lider makina ve ekipman üreticilerinin başlıca tercihi olan WAT motorları, 25 farklı ülkeye olan ihracatı ile sektörde öncü konumda yer alıyor” diye konuştu.
1985 yılından beri ödeme kaydedici cihazlar alanında faaliyet gösteren Arçelik’in, Türkiye’de ilk yazarkasa cihaz onayı alan şirket konumunda olduğunu aktaran yetkililer, şöyle konuştular: “Kuruluş, ödeme kaydedici cihazlar pazarında yüzde 50’den fazla pazar payı ile liderliğini sürdürüyor. 2013 yılında yazarkasa ve EFT-POS sistemlerini birleştirerek, YazarkasaPOS ürününde ilk TÜBİTAK onaylı üretici olan şirket, YazarkasaPOS ürününde de pazar lideridir.”