Arçelik, ‘Buluş Günü’ etkinliğini 20. kez düzenledi

Türkiye’nin öncü kuruluşları arasında yer alan Arçelik, bu yıl 20. kez gerçekleştirdiği ‘Buluş Günü’nde, geliştirdikleri ürün ve teknolojilerle tüketicinin hayatını kolaylaştıran ve değer yaratan 600 buluşçusuna ödül verdi.

A+ A-

Arçelik, Ar-Ge ve inovasyon alanında başarılı projelerden ortaya çıkan buluşları bu yıl da ödüllendirdi. Divan Faruk Ilgaz Tesisleri’nde düzenlenen ‘20’nci Buluş Günü’nde, 600 Arçelik buluşçusuna ödülleri takdim edildi.
Etkinliğin açılışında konuşan Koç Holding Dayanıklı Tüketim Grubu Başkanı Fatih Kemal Ebiçlioğlu, “Arçelik’in 145’ten fazla ülkede faaliyet gösteren başarılı bir şirket olmasında köklü Ar-Ge mirasımızın büyük bir payı bulunuyor.  30 yıla yakın Ar-Ge geçmişimizle tüketicilerimizi ‘ilkler’ ve ‘enler’le buluşturuyoruz. Şirketin başarılarının arkasında işlerini aşkla yapan buluşçularımız var; onların bu çabaları tüketicilerimizin markalarımıza olan sarsılmaz güveni ve sevgisi olarak bizlere geri dönüyor. Şirketimizin gururu buluşçu arkadaşlarımızı kutluyor ve başarılarından dolayı tebrik ediyorum” diye konuştu.

Bulgurlu: “Sürekli yeniliğin peşinden koşuyoruz”
Şirketin Ar-Ge alanında bu yıl gösterdiği başarılara dikkat çeken Arçelik CEO’su Hakan Bulgurlu da, “Arçelik olarak sürekli yeniliğin peşinden koşuyoruz; en güçlü olduğumuz alanların başında inovasyon ve Ar-Ge geliyor. Ülkemizden yurtdışına yapılan her üç patent başvurusunda firma çalışanlarının imzası var. Bu alandaki en prestijli kuruluş olan Dünya Fikri Haklar Örgütü’nün en çok uluslararası patent başvurusu yapan şirket sıralamasında bu yıl üç sıra daha yukarı çıkarak 71’inci sıraya yükseldik. İlk 100’deki tek Türk şirketiyiz” dedi.
İngiltere, ABD, Tayvan, Portekiz ve Türkiye’deki toplam 14 Ar-Ge merkezleri ile global bir Ar-Ge ekosistemini yönettiklerinin altını çizen Bulgurlu, konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “Uluslararası tecrübemizin ve birikimimizin yanı sıra, İpek Yolu üzerine yayılmış üretim tesislerimiz ve alanında uzman bin 300 Ar-Ge çalışanımızla müşterilerimizin yaşamlarına değer katmaya devam edeceğiz.”

Yılın buluşları:
‘Yılın Buluşçusu Özel Ödülü’nün sahibi, bu yıl alınan patentlerin birçoğunda katkısı bulunan Ar-Ge Temizleme Teknolojileri Bölümü’nden Kıdemli Uzman Yusuf Koç oldu. Daha öncekilerle birlikte toplam 71 patent başvurusu bulunan 33 yaşındaki Koç, konu hakkında yaptığı açıklamada şunları söyledi: “İnsanlar için faydalı ürünler yapmayı ve onların yaşamını kolaylaştırmayı seviyorum. Ar-Ge’de çalıştığım için çok mutluyum. Mühendislik becerilerinizi kullanıp geliştirirken, bir yandan da insanların hayatına dokunabiliyorsunuz.”
25 yaşındaki Nazlı Ecem Çoker, ‘Yılın Buluşu Ödülü’nü alan patentlerde imzası bulunan mühendislerden biri oldu. Toplam 10 patenti bulunan makina mühendisi Çoker, Merkez Ar-Ge Dijital Modelleme ve Yapısal Tasarım Bölümü’nde Proje Mühendisi olarak görev yapıyor. Kazandığı ödül hakkında konuşan Çoker, “Makina mühendisliği bölümünü okurken yeni fikirler geliştirmeye ve ürün tasarlamaya ilgimden dolayı Ar-Ge alanında çalışmaya karar verdim. Bir fikrin ortaya çıkışı ve ürüne dönüşmesine kadarki gelişiminde yer almak beni mutlu ediyor” diye konuştu.‘Yılını Buluşu Ödülü’ne lâyık görülen patent başvuruları:
- Gardırop Tipi Buzdolabı Yeni Hareketli Ara Bölme Patenti: Gardırop tipi buzdolapları için tasarlanan hareketli ara bölme, kullanım alanını artırırken, maliyeti düşürüyor; montajı kolay olan hareketli ara bölme etkin sızdırmazlık sağladığından enerji verimliliğine katkı yapıyor.
- Yıkama Performansını İyileştiren Bulaşık Makinası (Corner Wash) Patenti: Bulaşık makinasında köşelere ulaşarak temizleme performansını artıran inovatif pervane sistemlerinden oluşuyor. Suyu sadece bulaşıklara yönlendiriyor. Böylece, su tasarrufu sağlıyor ve makina daha sessiz çalışıyor.
- Çamaşır Makinaları İçin Sıvı Deterjan Dozajlama Patenti: Makina, suyun dinamik enerjisinden faydalanarak otomatik sıvı deterjan dozajlaması yapıyor. Maliyet etkin bir çözüm sunan dozajlama mekanizması elektrik kullanmadığından, aynı zamanda enerji tasarrufu da sağlıyor.

Ödül alan Arçelik buluşçularının 95’i kadın çalışanlar
Ödül alan Arçelik buluşçularından 95’inin kadın çalışanlarından oluştuğunu aktaran yetkililer, “En çok patenti olan kadın çalışanlar; Hasret Gürsoy, Sena Davaslıgil, Zehra Ülger ve Aslı Saime Kayıhan özel ödüle lâyık görüldü” dediler.
Bu yıl etkinlik kapsamında ilk kez ‘Sürdürülebilirlik Özel Ödülü’nün de verildiğini bildiren yetkililer, sözlerini şu şekilde sürdürdüler: “Arçelik Eskişehir Atık Elektrikli ve Elektronik Eşyalar Tesisi ve Buzdolabı İşletmesi’nden çıkan atıkların geri dönüştürülüp plastik içinde dolgu maddesi olarak kullanılmasıyla çevre kirliliğinin önlenmesine katkıda bulunan ve maliyet avantajı sağlayan Orkun Kaymakçı, Mustafa Sezer ve Aydın Dirican bu ödülün sahibi oldu.”

“20 yılda 2 bin 500 buluşçu patent aldı”
Arçelik Ar-Ge çalışanlarının 2017 yılında 400’e yakın buluşa imza attıklarını dile getiren yetkililer, 20 yılda 2 bin 500 buluşçunun 3 bin 300’e yakın buluşuyla patent aldığını hatırlattılar. Yetkililer, konuşmalarına şöyle devam ettiler: “Arçelik’in ilk patenti ise çok daha eskilere, 1970’li yıllara dayanıyor. Şanzımanlı çamaşır makinası için alınan ilk patentten sonra şirket, tüketicinin hayatında fark yaratan pek çok patent tescil ettirdi. Bunlardan biri de, geleneksel pişirme yöntemlerinden esinlenerek Türk kahvesi hazırlayan ilk Türk Kahve Makinası Patenti oldu. Arçelik sadece Türk kahve makinası için bugüne kadar 50 patent başvurusu yaptı. Şirketin buluşçuları; evde modüler soğutma sistemlerine öncülük eden, küçük mutfaklarda yerden kazandıran Split buzdolabından, kötü koku giderme programlı bulaşık makinasına, buzdolabında saklanan sebze ve meyvelerin vitamin değerlerini koruyan mavi ışık teknolojisinden, et ve balığın tazeliğini ölçen teknolojiye kadar fark yaratan pek çok ürün geliştirdiler.”