Arçelik, 518 buluşcusunu ödüllendirdi

Arçelik, hayatı kolaylaştıran teknolojiler geliştirmedeki katkılarından ötürü 518 buluşçusunu ödüllendirdi. Bu yıl 21’incisi düzenlenen Arçelik Buluş Günü’nde, Ar-Ge çalışanı Yusuf Koç ‘Yılın Buluşçusu Ödülü’ne lâyık görüldü.

A+ A-

30 yıla yaklaşan köklü bir Ar-Ge geçmisine sahip olan Arçelik, her yıl gelenesel hale getirdiği ‘Buluş Günü’nde, teknoloji ve inovasyon alanında başarılı projeler geliştiren çalışanlarına ödülle teşekkür ediyor. Şirket, 21’inci ‘Buluş Günü’nde 518 çalışanına ödül verdi.
Çamaşır makinalarında yıkanan tekstil ürünlerinden çıkan microfiber atıkların su kaynaklarını karışmasını engelleyerek, çevrenin korunmasına katkı yapan ‘Mikrofiber Projesi’, çamaşır makinası ve kurutucuda hasas bir şekilde yük miktarı ölçümü ve dengesiz yük algılaması yaparak performans artışı sağlayan sensor teknolojisi, buzdolabı rafına konulan yiyecek ve içeceklerin sıcaklığını algılayarak hava dolaşımını kontrol ederek gıdaların ömrünü uzatan teknoloji bu yıl ödül alan projeler arasında yer alıyor. En fazla patent başvurusunda katkısı olan Ar-Ge uzmanı Yusuf Koç ‘Yılın Buluşçusu Ödülü’ne lâyık görüldü. Koç’un, 11 projede imzası bulunuyor.

Ebiçlioğlu: “17 Ar-Ge merkezimiz var”
‘Buluş Günü’ etkinliğinde bir konuşma konuşan Koç Holding Dayanıklı Tüketim Grubu Başkanı Fatih Kemal Ebiçlioğlu, “Arçelik, bu yıl Dünya Fikri Haklar Örgütü’nün en çok uluslararası patent başvurusu yapan şirketler sıralamasında 4 basamak daha yükselerek 67’nci sıraya geldi. Dünya çapındaki 17 Ar-Ge merkezimizde, faaliyet gösterdiğimiz 150’ye yakın ülkedeki tüketicilerimizin alışkanlıklarına uygun teknolojiler geliştiriyoruz. Türkiye’deki Ar-Ge ekiplerimizin, dünyaya teknoloji ihracı gerçekleştiren bir şirket haline gelmemizde önemli katkıları bulunuyor” diye konuştu.
21 yıldır ‘Buluş Günü’ etkinliğini gerçekleştirdiklerini aktaran Ebiçlioğlu, sözlerini şu şekilde noktaladı: “Her zaman yaratıcı, yenilikçi fikirleri ve çalışmaları desteklemeye devam edeceğiz. Arkadaşlarımıza olağanüstü çalışmaları için Koç Topluluğu adına teşekkür ediyorum.”

Bulgurlu: “Öncü çalışmalar yapıyoruz”
Sürdürülebilirliği bir iş modeli haline dönüştürdüklerini ifade eden Arçelik CEO’su Hakan Bulgurlu, hem Türkiye’de, hem de global ölçekte söz konusu alanda öncü çalışmalar yapmanın gururunu taşıdıklarını söyledi. Bulgurlu, sözlerine şöyle devam etti: “Doğayı koruyan ‘Mikro Fiber Filtre Teknolojisi’ bu alandaki başarılı çalışmalarımızın en güzel örneklerinden biri oldu. Çamaşır makinalarından su kaynaklarına karışan milyonlarca mikro fiber parçacık, balıklar ve diğer canlılar için toksik risk oluşturuyor. Geliştirdiğimiz ‘Mikro Fiber Çamaşır Makinası Filtresi’ ile su kaynaklarına mikro fiber sızıntısını yüzde 90 oranında engelliyoruz. Şirketimiz, iki yıl üst üste ‘Dow Jones Sürdürülebilirlik Endeksi (DJSI) Gelişmekte Olan Piyasalar Kategorisi’ne giren tek Türk sanayi şirketi oldu. Ayrıca, dünyanın en önemli çevre girişimlerinden olan ‘Karbon Saydamlık Projesi’ (CDP) tarafından 2018 ‘Türkiye İklim Liderliği Ödülü’ne lâyık görüldük. Sürdürülebilir teknolojiler ve tüketicilerimizin ihtiyaçlarına uygun ürünler geliştirerek, hayatlarını kolaylaştırmamıza katkı sağlayan tüm çalışma arkadaşlarımızla gurur duyuyoruz.”