Arabuluculuk, ticari davalarda da zorunlu olacak

Resim Gazete’de yayınlanan yasaya göre, arabuluculuk 1 Ocak 2019’dan itibaren ticari davalarda da zorunlu olacak. Yasaya göre, arabulucuya gitmeden mahkemeye dava açılamayacak.

A+ A-

İşçi ve işveren uyuşmazlıkları bakımından ‘dava şartı’ olarak uygulanan arabuluculuk, 1 Ocak 2019 tarihinden itibaren, alacak ve tazminata ilişkin ticari uyuşmazlıklarda da uygulanacak. Ticari davalardan, konusu bir miktar paranın ödenmesi olan alacak ve tazminat talepleri hakkında, dava açılmadan önce arabulucuya başvurulmuş olması dava şartı olacak.
Resim Gazete’de yayınlanan abonelik sözleşmesine ilişkin yasaya göre, 1 Ocak’tan itibaren alacak ve tazminata ilişkin ticari uyuşmazlıklarda arabuluculuk dava şartı olacak.
Arabuluculuk kurumunun tüm dünyanın üzerinde uzlaştığı en önemli alternatif uyuşmazlık çözüm yöntemlerinden biri olduğunu belirten İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç, ticari davalarda arabuluculuğun zorunlu hale gelmesiyle yargının iş yükünün azalacağını söyledi. Avdagiç, “İTOTAM (İTO Tahkim ve Arabuluculuk Merkezi) olarak, konusu bir miktar paranın ödenmesi olan alacak ve tazminat taleplerini, yasa gereği en fazla 8 hafta içinde sonuçlandıracağız. İşçi-işveren davalarındaki gibi, ticari davalarda da arabuluculuğun davanın ön şartı olmasıyla birlikte, toplum içi uzlaşmayı çok daha iyi gerçekleştirebiliriz. Arabuluculuk kurumu, alternatif çözüm yollarının etkinliği artıracak. Bunun yanı sıra uyuşmazlıklar, tarafların iradelerine uygun olarak sonuçlandırılacak. İTOTAM olarak, ticari uyuşmazlıklar bakımından zorunlu arabuluculuk hizmetini bu alanda yıllardır çalışan uzman bir kadro ile en etkin ve güvenilir bir şekilde vermeye hazırız.”