“Ar-Ge’ye yaptığımız yatırımlarla fark yaratıyoruz”

Çorum’daki 4 bin metrekarelik üretim merkezinde faaliyetlerini sürdüren Genitec, Türk vitrifiye seramik sektörüne teknoloji desteği sunarak, milli rekabet gücünü artırmak için çalışan alanındaki öncü firmalardan biri.

A+ A-

Özkan ÖZÇELİK

ECE Holding’in anahtar teslim vitrifiye seramik fabrikası ve makinaları üreten şirketi Genitec, özellikle Türkiye’de ilk defa üretilen yüksek basınçlı seramik döküm makinaları, robotla sırlama ve ürün alma sistemleriyle vitrifiye sektöründe kullanılmak üzere yenilikçi ve yüksek teknolojili makinalar üreterek, müşterilerine uzun vadeli fayda sağlamayı hedefliyor. Çorum’daki 4 bin metrekarelik üretim merkezinde faaliyetlerini sürdüren şirket, Türk vitrifiye seramik sektörüne teknoloji desteği sunarak, milli rekabet gücünü artırmak için çalışan alanındaki öncü firmalardan biri konumunda.

“ECE bizim için adeta bir showroom oldu”
Başlangıçta sadece grup içindeki Ar-Ge çalışmalarını üstlenmişken, çok kısa bir süre sonra geliştirdikleri makina ve ekipmanların satışını yapmaya başladıklarını dile getiren Genitec Genel Müdür Yardımcısı Ahmet Çenesiz, “Tüm know-how ve deneyimlerimizi herkese açık hale getirdik. ECE bizim için adeta bir showroom oldu diyebiliriz. Geliştirip ürettiklerimizi orada deneyimledik ve sergiledik. Şu anda geldiğimiz noktada, Türk vitrifiye seramik sektörüne teknoloji desteği sunarak, milli rekabet gücünü artırmak üzere çalışan alanındaki lider firmalardan biriyiz. Çorum’daki 4 bin metrekarelik üretim merkezimizde faaliyetlerimizi yürütüyoruz” diye konuştu.
Üretimdeki kısıtları ve zorlukları birincil öncelik kabul ederek geliştirdikleri makina ve sistemlerin birçok nitelikli iş gereksinimini ortadan kaldırarak, üreticilere kolaylıklar sağladığının altını çizen Çenesiz, şöyle devam etti. “Bu bizi sektördeki benzerlerimizden ayıran en önemli özelliğimiz diyebilirim. Gerek sektöre, gerekse müşterilerimize uzun vadeli fayda sağlayacak teknolojiler geliştirmek öncelikli hedeflerimizlerden biridir.”

“Müşterilerimize eğitim de veriyoruz”
Seramik sağlık gereçleri sektöründe seri üretim yapan bir firma olmaları sebebiyle; müşterilerine makinaları hakkında sevkiyât öncesinde eğitim verdiklerini belirten Çenesiz, “Sevkiyât sornasında ise, kendi tesislerinde devreye alma hizmetiyle birlikte 30 yıllık tecrübemizi müşterilerimizle paylaşıyoruz. Bu şeffaflık, sınırsız bilgi paylaşımı ve kesintisiz iletişim; hem süreçlerin hızlanmasını, hem de karşılıklı olarak total verimliliği pozitif yönde ciddi olarak etkiliyor” dedi.

“Güçlü bir Ar-Ge ekibine sahibiz”
Genitec’in güçlü Ar-Ge çalışmaları sayesinde ürettiği yeni teknolojilerin sektörün daha fazla büyümesine ve gelişmesine katkı sağlayacağını ifade eden Çenesiz, konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “Ar-Ge ve inovasyon olmazsa olmazımız. Çok güçlü bir Ar-Ge ekibimiz var. Genitec’in bağlı olduğu ECE Grup olarak, Anadolu’daki en önemli Ar-Ge merkezlerinden birine sahibiz. Sanayi Bakanlığı tescil belgeli Ar-Ge merkezimiz ile yürütülen Ar-Ge yapılanmasında toplam 32 Ar-Ge uzmanı görev aldı. Toplam bin 800 metrekarelik alana kurulu olan Ar-Ge merkezimiz; yeni ürün geliştirme merkezinden ileri teknoloji seramikleri laboratuvarına, geleneksel seramik geliştirme laboratuvarından termal özellikler laboratuvarına ve seramik makinaları geliştirme laboratuvarına varıncaya kadar birçok alanda ileri teknoloji üreten bir yapıya sahip. Çok özel basınçlı klozet döküm makinalarıyla birlikte, Ar-Ge'nin sektörümüzde ne kadar önemli olduğunun ortaya koyduk. İnovasyonu sadece ileri teknoloji ürünlere dair bir kavram gibi görmenin doğru olmadığını; inovasyon ile daha kaliteli ve dünya pazarlarında rekabet edebilecek ürünlere ulaşılabileceğimizi düşünüyorum.”

“Sektörde ciddi bir bilgi birikimine sahibiz”
Ar-Ge merkezlerinde 40'a yakın Türk mühendisin görev yaptığının bilgisini veren Çenesiz, Türkiye’de vitrifiye seramik üretiminde ciddi bir bilgi birikimine sahip olduklarını ifade etti. Söz konusu alanda anahtar teslimi fabrika yapabilecek bir knowhow ile çalıştıklarının altını çizen Çenesiz, Ar-Ge'de genel olarak ürün niteliğinin geliştirilmesi çalışmalarına ağırlık verdiklerini bildirdi.
“Özel hammaddelerle standartların istediği değerlere göre ürünler geliştirmek ve aynı zamanda bu ürünlerin üretimi için gerekli olan teknolojiyi de üretmek ve geliştirmek Ar-Ge merkezimizin öncelikleri arasında” diye konuşan Çenesiz, Ar-Ge'ye toplam bütçelerinde yüzde 6 pay ayırdıklarını söyledi.

“Hedefimiz en iyiler arasında olmak”
Çok güçlü bir Ar-Ge ekiplerinin olduğunun altını çizen Çenesiz, şöyle devam etti: “Türkiye'de faaliyette bulunan 250'ye yakın Ar-Ge merkezi var. Biz Ar-Ge merkezimizle en iyiler arasında olmayı amaçlıyoruz. Hatta, geçtiğimiz sene Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Bilim ve Teknoloji Genel Müdürlüğü tarafından, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık'ın katılımıyla düzenlenen ‘Ar-Ge Merkezleri İyi Uygulama Örnekleri Paylaşım Toplantısı’nda Ar-Ge merkezimiz yaptığı çalışmalar ile en başarılı 21 merkez arasında gösterildi. Ar-Ge'ye daha fazla yatırım yaparak, bu alanda büyümeyi hedefliyoruz.”“Yatırımlarımızı aralıksız bir şekilde sürdüreceğiz”
Grup bünyesinde bir departman olarak kurulan, sonrasında ise şirketleşerek dünyanın her yerine anahtar teslim fabrikalar kurabilecek bir tesis haline getirdikleri Genitec’in bugün Meksika, İran, Hindistan ve Tunus'a teknoloji ihraç eder hale geldiğini vurgulayan Ahmet Çenesiz, “Önümüzdeki 5 yıl içinde geliştirdiğimiz teknolojilerle sektöre çok özel üretimler yapmaya devam edeceğiz. Biz her yıl mevcut üretim kapasitesini 2 katına çıkaracak şekilde yatırım planlaması yapıyoruz” diye konuştu.
Türkiye’nin, faaliyet gösterdikleri sektörde dünyada en hızlı ilerleyen ülke konumunda olduğunu dile getiren Çenesiz, şunları aktardı: “100 yıla yakın süredir bu işi yapan bazı yabancı rakiplerimizle yeterlilik anlamında aramızda hiçbir fark olmadığını söyleyebilirim. Türkiye'de çok başarılı teknoloji firmalarımız var. Özellikle İtalyan firmalarına karşı ciddi rakip olduk. Kuzey Afrika ve Gulf bölgesi ürünlerimizin kabul görmeye başladığı yerler. Geçtiğimiz yıl özellikle Meksika'dan çok önemli bir talep aldık ve büyük bir proje teslim ettik. Özellikle Kuzey Afrika ülkeleri başta olmak üzere ürünlerimize yoğun bir şekilde talep var. Malezya'da da büyük bir projeye başladık.”

“Devlet desteği şart”
Sektörlerinde en üst seviyeye gelebilmek için devlet desteğinin şart olduğunu savunan Çenesiz, hem bakanlıklar nezdinde, hem de KOSGEB ve kalkınma ajansları gibi kurumlar üzerinden devletin çok ciddi desteklerinin mevcut olduğunu kaydetti. Yakın zamanda limitlerde de artışlar olduğunu gözlemlediklerini ve söz konusu durumun çok umut verici olduğunu aktaran Çenesiz, “Firmaların ise, ‘Ar-Ge’, ‘ihraç edilebilirlik’ ve ‘katma değer’ oluşturabilme kriterlerini daha ön planda tutması gerektiğini düşünüyorum” dedi.

“Rekabet gücü için teknolojiye yatırım şart”
Milli rekabet gücünün artması için teknoloji ve modernizasyon yatırımlarının gerekli olduğu gerçeğinin göz ardı edilemeyeceğini kaydeden Ahmet Çenesiz, şöyle konuştu: “Özellikle kiremit ve tuğla sektörü geleneksel olarak adlandırılan sektörlerden birisi. Böyle söylendiğinde, sanki Ar-Ge bu sektörde çok da önemli değil gibi algılanabilir; ancak durum böyle değil. Ar-Ge çalışmalarıyla gerek üretim metotlarını, gerekse ürün kalitelerini artıran firmalar rekabette birkaç adım birden öne çıkabiliyor. Özellikle ürün kalitesinin artışı için yapılan Ar-Ge çalışmalarının sonucunda ihracat performansınızı da artırma şansı elde ediyorsunuz.”
Türkiye’nin vitrifiye seramik alanında Avrupa'nın en fazla üretim yapan ülkesi olduğunu ve bu gücünü artırarak sürdüreceğini ifade eden Çenesiz, Türkiye’nin yakın gelecekte Avrupa'nın üretim merkezi olduğunu daha net ortaya koyacağını öne sürdü. Çenesiz, “Türk seramik sektörü açısından; sanayide kaynakların verimli kullanımı, sürdürülebilirlik, çevreye saygılı üretim ve haksız rekabete engel olacak dış ticarette korunma önlemleri gibi konularla ilgili çalışmaların ön planda olması gerektiğini düşünüyoruz” diye konuştu.

“Teknoloji üreten bir firmayız”
Firmalarının Endüstri 4.0 konusundaki çalışmaları hakkında da açıklamalarda bulunan Ahmet Çenesiz, konu hakkında şunları söyledi: “Biz teknoloji üreten bir firmayız. Ürettiğimiz teknolojilerin hemen hepsi; geleneksel yöntemlerden uzaklaşıp robot entegresi yapılmış, münhâsır yazılımlarla kontrol edilen çok özel sistemler. Robotlu sırlama sistemleri, yüksek basınçlı döküm makinaları vb. üst seviye teknolojiler sunuyoruz. Üretmenin son derece zorlaştığı günümüz dünyasında, üretim hatlarını; bireysel veya firma yeteneklerinden çıkarıp tamamıyla dijitalleşmiş bir ortamda yönetme çabasının son derece faydalı olduğunu düşünüyor ve bu doğrultuda çalışmalarımızı yürütüyoruz.”

“Yetişmiş eleman bulmak zorlaşıyor”
Sektördeki en önemli problemin çalışanların kalifikasyonu olduğunu belirten Çenesiz, yetişmiş eleman bulmanın giderek güçleştiğini anlattı. Yetiştirecek eleman bulmak konusunda ise kendi projelerini üretmeye başladıklarını aktaran Çenesiz, “Aynı zamanda ülke menfaatlerini direkt ilgilendiren ihracat gerçekten çok hassas bir konu. Devletimiz bizleri bu noktada ciddi anlamda destekliyor. Biz de, çok sevdiğimiz ülkemiz için gereken çabayı göstermeye gayret ediyoruz. Teknoloji ihraç eden firmalarımızın her anlamda değerini ve niceliğini artırmalıyız. Hem yatırım, hem de inovasyon noktasında özel şartlar düşünmeliyiz” diyerek konuşmasını noktaladı.