Anadolu Savunma 'Seyit’i tanıttı

Anadolu Savunma, askeri kullanıma yönelik ağır kamyonlarını ilk kez IDEF Fuarı’nda sergiledi. Şirket etkinlikte; 8x8 tank taşıyıcı araç, 8x8 taktik tekerlekli araç ve 4x4 taktik tekerlekli araç modellerini tanıttı.

A+ A-

Anadolu Isuzu, ticari araç üretimi ve Ar-Ge’deki gücünü, ‘Anadolu Savunma’ markası ile savunma sanayiine taşıyor. Anadolu Isuzu’nun Ar-Ge Merkezi’nde, Türk mühendisleri tarafından geliştirilen askeri kullanıma yönelik ilk ağır kamyonlar IDEF’19 Fuarı’nda tanıtıldı. Şirket etkinlikte; ‘Seyit’ ismini taşıyan 8x8 tank taşıyıcı araç, 8x8 taktik tekerlekli araç ve 4x4 taktik tekerlekli araç modellerini sergiledi. Anadolu Isuzu alt yapısıyla geliştirilen 8x8 kurtarıcı araç da MPG standında yer aldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da, Anadolu Isuzu standını ziyaret ederek Seyit ürün ailesi ile ilgili şirket yetkililerinden bilgi aldı.

Arıkan: “Sektör bizi çok iyi tanıyor”Yüksek performanslı askeri araçlarıyla sadece yurt içinde değil, yurtdışında da önemli bir pazar payı elde etmeyi hedeflediklerinin altını çizen Anadolu Isuzu Genel Müdürü Tuğrul Arıkan, savunma sanayiine yönelik geliştirdikleri yeni ürün ailesi ile ilgili şunları söyledi: “Zırhlı pick-up ve zırhlı midibüs üretimlerimizle yıllardır hizmet verdiğimiz savunma sektörü bizi çok iyi tanıyor. Şimdi, ‘Anadolu Savunma’ markası altında Seyit ürün ailesine ait araçlarımızla sektöre verdiğimiz hizmetleri daha üst sınıflara doğru genişletiyor ve yerlilik odağımızla bunu ağır kamyonlara da taşıyoruz. Ar-Ge merkezimizde yürüttüğümüz çalışmalarla; yüksek performanslı, güvenilir, idamesi kolay ve maliyet-etkin bir ürün ailesi ortaya koyduk. Yerli ve milli Seyit ürün ailemiz, standartları çok yüksek bir kullanıcı olan Türk Silahlı Kuvvetleri başta olmak üzere, birçok ülkenin silahlı kuvvetinin tam da aradığı araçlardan oluşuyor. Bu nedenle, ürün ailemizin büyük bir ilgi göreceğinden şüphemiz yok.”

İlk kez IDEF’te sahne aldı
Anadolu Isuzu’nun ilk kez IDEF’19 Fuarı’nda sergilediği ve ismini Çanakkale Zaferi’nin kahramanlarından biri olan Seyit Onbaşı’dan alan Seyit askeri kamyon ürün ailesi, Anadolu Savunma ile Çek Tatra Grubu arasındaki ortaklık sonucunda gün yüzüne çıktı. Alt yapıda Tatra’dan destek alınan araçların başta zırhlı kabin olmak üzere tasarımları ise tamamen Türk mühendisleri tarafından Anadolu Isuzu Ar-Ge Merkezi’nde gerçekleştirildi.
Ağır koşullar altında ve zor coğrafi şartlarda çalışmaya oldukça uygun bir şekilde tasarlanan Seyit serisi araçlar, 8x8’den başlayarak 20x20’ye kadar farklı konfigürasyonlarda ve farklı motor seçenekleriyle üretilebiliyor.
Zırhlı pick-up ve zırhlı midibüs üretimlerini de devam ettiren Anadolu Isuzu, yeni alt markası Anadolu Savunma ile tüm yol şartlarında gidebilen ve Türk mühendisler tarafından geliştirilen kamyon çözümleriyle başta Türk savunma sanayii olmak üzere, distribütörlerinin bulunduğu tüm yurt dışı pazarlardaki varlığını artırmayı hedefliyor. Şirket, savunma sanayiinde her türlü lojistik amaçlı taktik tekerlekli ürün gruplarında yer almayı amaçlıyor.