‘Altın Pergel Yarışması’nda ödüller sahiplerini buldu

Takım Tezgahları Sanayici ve İşadamları Derneği ile Tezmaksan Eğitim Üssü Derneği’nin ortak çalışması olarak düzenlenen ‘MAKTEK Altın Pergel CNC Torna Tasarım Yarışması’nda, birincilik ödülü Özel ASO Teknik Koleji’nin oldu.

A+ A-

Takım Tezgahları Sanayici ve İşadamları Derneği (TİAD) ile Tezmaksan Eğitim Üssü Derneği’nin ortak çalışması olarak düzenlenen ‘MAKTEK 1. Altın Pergel Ulusal CNC Takım Tezgahı Tasarım Yarışması’nın ödülleri sahiplerini buldu. Takım tezgahları sektöründe faaliyet yürüten sanayiciler ve akademisyenlerden oluşan jüri, finale kalan 9 okulun sunumlarını dinleyip kararını verdi. Yarışmada büyük ödülü Özel ASO Teknik Koleji aldı. İkincilik Özel Enka Teknik Okulları’nın olurken; üçüncü ise Soma Mesleki ve Teknik Lisesi oldu. Ekipler, MAKTEK Avrasya 2018 boyunca kendilerine ayrılan stantlarda tasarladıkları takım tezgahlarını sergileme imkânı da buldular.
Finale kalan ekiplere sunulan mentörler, iş istasyonları ve yazılımlarla öğrencilerin; kolektif bir çalışma süreciyle, mesleklerine yönelik teorik ve pratik bilgiler edinmeleri hedefleniyor. Finale kalan tüm okullar, atölyelerine kurulan istasyon ve yazılımlar ile yaz boyunca sıkı biçimde çalışarak mentörlerine danışma fırsatı buldular. Böylece ekipler, yarışmanın son aşamasına da öğrenerek ve gelişerek hazırlandılar. Jüri değerlendirme programında finale kalan ekipler, aylardır üzerinde çalıştıkları 2 eksenli CNC torna tasarımlarını, gerçekleştirdikleri sunumla aktardılar. Sunumlar esnasında ekipler, sadece teknolojik tasarımı değil; tasarladıkları tezgahtaki yerli parça kullanımını, mühendislik koşullarını, operatör kullanımını ve maliyet hesaplarını da sahnelediler.

“Ekip çalışmasının önemini anladık”
Yarışma hakkında açıklamalarda bulunan öğrenciler, “Kendi CNC’mizi tasarlamak için yaz boyunca çalışıp emek verdik. Önce sadece bir fikir olan tasarımlarımız zamanla şekle büründü. Bu bizim için heyecan vericiydi. Hele ki; tasarımlarımızın günün birinde üretilip vücut bulacağı hayali bizi daha da teşvik etti. Sıkıntıya düştüğümüz anlarda öğretmenlerimiz bizi motive etti. Ekip çalışmasının önemini anladık, birbirimize kenetlendik ve mentörlerimizden destek aldık. Bildiklerimizi pekiştirdik ve yeni bilgiler edindik. Bu yarışmanın en önemli kısmı öğrenme süreci oldu” diye konuştular.
Öğrenciler, gerçekleştirdikleri sunumlarda; iş sağlığı ve güvenliği, çevre dostu ve enerji verimliliği, Endüstri 4.0’a uyum uygulamalarının da altını çizdiler. Sunumların ardından, öğrencilerini yaz boyunca yarışmaya hazırlayan ve büyük özverilerde bulunan öğretmenlere de plaket verildi.