Altın Pergel Yarışması’nda başvurular tamamlandı

‘MAKTEK 1. Altın Pergel Ulusal CNC Takım Tezgahı Tasarım Yarışması’ meslek lisesi okullarından büyük ilgi gördü. Başvuruların tamamlandığı yarışmaya, ilk kez gerçekleşmesine rağmen 19 farklı şehirden toplam 36 meslek lisesi başvuruda bulundu.

A+ A-

Takım Tezgahları Sanayici ve İşadamları Derneği (TİAD) ve Tezmaksan Eğitim Üssü Derneği’nin ortak çalışması olarak düzenlenen ‘MAKTEK 1. Altın Pergel Ulusal CNC Takım Tezgahı Tasarım Yarışması’nda başvurular tamamlandı. İlk kez gerçekleşmesine rağmen yarışmaya, 19 farklı şehirden toplam 36 meslek lisesi başvuruda bulundu. Yarışmaya başvuran projeler, okul isimleri gizli tutularak, jüri üyelerine e-posta yoluyla 2 Nisan’da gönderildi. Jüri üyelerinin ön değerlendirmelerinin ardından, 12 Nisan’da gerçekleşecek olan toplantı ile ikinci aşamaya geçilecek ve 10 okul belirlenecek.

Sonuçlar 13 Nisan’da açıklanacak
13 Nisan’da sonuçlar kamuoyuna duyurulduktan sonra Lenovo iş istasyonu ve SolidWorks yazılımlarının söz konusu 10 okula kurulumu yapılacak ve akabinde eğitimler başlayacak. Eğitimler, son başvuru tarihi olan 10 Eylül’e kadar aralıklarla devam edecek. Süreçte, her bir okula birer danışman atanarak, öğrencilerin eğitimine katkı sağlanacak. İlk üç okulun belirlenmesinin ardından, 2 Ekim’de gerçekleştirilecek olan MAKTEK Avrasya 2018 Fuarı’nın açılış töreninde kazananlara ödülleri verilecek.

Para ödülü ve burs imkânına sahip olacaklar
Dereceye giren ekipler para ödülü ve burs imkânına sahip olacaklar. Birinci olan ekip ‘Renishaw Özel Ödülü’ 20 Bin TL, ikinci ekip ‘TİAD Özel Ödülü’ 15 Bin TL ve üçüncü ekip de ‘Tezmaksan Akademi Özel Ödülü’ olan 10 Bin TL’ye sahip olacak. Yarışmanın sponsorlarından Bahçeşehir Üniversitesi ilk üçe kalan okullar içerisinden seçilecek bir öğrenciye dört sene boyunca yüzde 100 burslu okuma imkânı sağlayacak. Ön elemeyi geçen ve yarışmaya hak kazanan 10 okula ise, Lenovo marka 10 adet Work Station bilgisayar hediye edilecek. Ayrıca, Altınpergel Yarışması’na katılan her takıma Solidworks mekanik ve elektrik tasarım, analiz, teknik iletişim ve görselleştirme yazılımları olan Solidworks CAD, Electrical, Simulation, Plastics, MBD, Composer ve Visualize ürünlerini sağlanacak. Ayrıca, İstanbul, Ankara, İzmir, Konya, Bursa haricindeki illerde bulunan takımlara Yenasoft tarafından mentörlük desteği de verilecek.