Saçlı: "Ar-Ge ve inovasyona hız verdik"

Sivas Organize Sanayi Bölgesi'ndeki 25 bin metrekarelik alandaki tesislerinde özel alaşımlı alüminyum profil imal eden Alsolar Alüminyum, son beş yıllık dönemde Ar-Ge çalışmalarına yaklaşık 3 milyon dolarlık bütçe ayırdı.

A+ A-

Dilek FİDAN/SİVAS

Özel alaşımlı alüminyum profil üretimi yapan Alsolar Enerji Alüminyum, başta savunma sanayii olmak üzere, havacılık ve otomotiv sektörlerine yönelik hizmet veriyor. 1970'li yıllarda İstanbul'da alüminyum perde ve korniş üretimiyle faaliyetlerine başlayan şirket, günümüzde Sivas OSB’de yer alan, 10 bin metrekaresi kapalı, 15 bin metrekaresi açık alan olmak üzere toplam 25 bin metrekarelik alanda özel alaşımlı alüminyum profil imal ediyor.
Savunma sanayii için TSK’nın kullandığı askeri mühimmatların ve Türk milli piyade tüfeklerinin ekstrüzyon parçalarının imalatını yapan yerli ve milli tek firma olduklarının altını çizen Alsolar Enerji Alüminyum Profil San. ve Tic. A.Ş. Genel Koordinatörü ve Makina Yüksek Mühendisi Kadir Saçlı, Ar-Ge çalışmalarına büyük önem verdiklerini belirtti. Saçlı, Ar-Ge’ye son beş yılda yaklaşık 3 milyon dolarlık bütçe ayırdıklarını da sözlerine ekledi.

"Faaliyetlerimize İstanbul'da başladık"
İstanbul’da 1970'li yıllarda alüminyum perde ve korniş üretimiyle faaliyetlerine başladıklarını anlatan Saçlı, "Günümüzde ise, Sivas OSB’de yer alan, 10 bin metrekaresi kapalı, 15 bin metrekaresi açık alan olmak üzere toplam 25 bin metrekarelik alanda özel alaşımlı alüminyum profil imalatı yapıyoruz. Her türlü alüminyum profil ekstrüzyon imalatını gerçekleştiriyoruz. TSK’nın kullandığı Türk Milli Piyade tüfekleri ve tüm askeri mühimmatların ekstrüzyon parçalarının son beş yıldır yerli ve milli üretimini yapıyoruz. Özellikle, AA 7000 serisi içinde olan başta MPT-76 olmak üzere Türk milli piyade tüfeği MPT-54 silahlarının özel alaşımlı 7050 ve 7075 –T6 ısıl işlemli alüminyum mühimmat ekstrüzyon vb. parçalarını yerli ve milli olarak imal eden ülkemizdeki tek firmayız. Bunun yanı sıra, havacılık sektörü için de AA 7000 serisinden alüminyum üreterek, dünya havacılık normunda; hava yük konteynerları, paletler ve uçak içi, ikram arabaları, çöp arabaları gibi söz konusu alanda kullanılan her türlü parçaların imalatını da yapıyoruz" diye konuştu.

"Yerli ve milli ürünler imal ediyoruz"
Ar-Ge ve inovasyon çalışmalarına büyük önem verdiklerinin altını çizen Saçlı, konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “Savunma sanayisi için yerli ve milli alüminyumdan sertifikalı iskelelelerin Ar-Ge ve inovasyon çalışmalarını yaparak demolarını çıkardık. Havacılık sektörü için yaptığımız demolar ve ürünler sertifikasyon aşamasına geldi. Savunma sanayii için üretilen askeri ve stratejik mühimmat malzemelerin birçoğunu başarı bir şekilde Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu'na (MKEK) teslim ettik. En son olarak, Çankırı Ağır Silah Fabrikası'na önemli imalatlar gerçekleştirdik. Üç ayak, dört çekerin üzerine yerleştirip, düşmana korku veren ve söz konusu firma tarafından üretilen silahların önemli ekstrüzyon parçalarının imalatlarını yaptık. Bunun yanı sıra, Kırıkkale MKEK kurumu bünyesinde oluşturulan Özel İhtisas Silah ve Mühimmat Organize Sanayı Bölgesi’nde, 33 dönümlük bir arazi adımıza tahsis edildi. Söz konusu bölgede, TSK’nin ve savunma sanayiinin ihtiyaçları için yerli ve milli ürünler imal edeceğiz."

"Cari açığın azaltılmasına katkı sağlayacağız"
Firmalarının orta vadedeki hedeflerinden de bahseden Kadir Saçlı, havacılık sektöründe gelecekte 1 milyar dolarlık ciro hedeflediklerini ifade etti. Saçlı, sözlerine şöyle devam etti: "Bu alanda öncelikli olarak, THY'nin ihtiyacı olan kargo yük konteynerları, paletler vb. ihtiyaçlarını ürettik. Demoları hazırladık ve sertifikasyona yollamak için numuneler ürettik. Sertifikanın alınmasına müteâkip; Katar, Kazakiztan, Türk Cumhuriyetleri, İran, Pakistan, Orta Doğu ve Avrupa gibi bölgelere ihracat yapmak istiyoruz. Havacılık alanından ülkemize yılda 1 milyar dolarlık bir ihracat gelecek. Böylece, cari açığın azalmasına önemli oranda katkıda bulunacağız."