Aksa Jeneratör, ‘Afrika Enerji Forumu’na katıldı

160 ülkeye ihracat gerçekleştiren Aksa Jeneratör, bu yıl 20. kez gerçekleştirilen ‘Afrika Enerji Forumu’nda yer aldı.

A+ A-

Üç kıtadaki üretimiyle 160 ülkeye ihracat gerçekleştiren Aksa Jeneratör, son 20 yılda Afrika kıtasında enerji alanında atılan adımların gündeme alındığı ‘Afrika Enerji Forumu’nda yer aldı. Üretiminin yüzde 50’sinden fazlasını ihraç ederek; Asya, Avrupa, Orta Doğu, Afrika ve Amerika’daki 14 ofisiyle faaliyet gösteren şirket, destek verdiği fuarlar ve forumlarla Afrika kıtasında da bayrağını dalgalandırıyor.
‘Afrika Enerji Forumu, Doğu Afrika’nın ada ülkesi Mauritus’ta 19-22 Haziran 2018 tarihleri arasında gerçekleştirildi. Etkinlikte; Afrika’da enerji, altyapı ve sanayi alanında yatırım yapan iş dünyası ve hükümet temsilcileri bir araya geldi.
Foruma konuşmacı olarak katılan Aksa Yurtdışı Satışlardan Sorumlu Başkan Yardımcısı Doğan Sarıgül, Türkiye ve Afrika coğrafyası arasında tarihsel yakınlık, artan ticaret hacmi ve potansiyel fırsatlar ile ilgili panelistlere bilgi verdi.

Peker: “Büyük önem taşıyor”
Etkinlikle ilgili konuşan Aksa Jeneratör CEO’su Alper Peker, dünyanın parlayan yıldızı Afrika kıtasına 2000’li yıllardan günümüze kadar sektörde artış gösteren ticari hacmiyle hizmet vermekten ve karşılığında gördükleri yakınlıktan mutlu olduklarını dile getirdi. Peker, şöyle konuştu: “Afrika kıtası bizim için büyük önem taşıyor. Özellikle 2010 yılında kabul edilen ‘Afrika Strateji Belgesi’nin hayata geçmesiyle birlikte, bölgede yapılan ticaret 15 yılda dört katına çıktı ve 2017 yılının sonunda 20,6 milyar dolara yükselerek, Türk şirketlerinin Afrika’daki varlığı artmaya başladı. Afrika’daki ticari hacmimiz gün geçtikçe artacak” dedi.
Peker son olarak, Afrika’nın enerji sektöründe daha uzun yıllar yer almak istediklerini de sözlerine ekledi.