Akıllı Üretim Zirvesi’nde sanayinin dijital yol haritası çizildi

Üretim sektörünün önde gelen kurumlarının katılımıyla ve 'Hızlı İnovasyonla Büyük Oynamak, Büyük Kazanmak' teması ile düzenlenen IDC Türkiye 2017 Akıllı Üretim Zirvesi, Türkiye'de sektörün geleceğine dair net bir bakış sağladı.

A+ A-

Türkiye üretim sektörünün önde gelen kurumları, 30-31 Ekim 2017 tarihlerinde Sapanca NG Otel’de IDC Türkiye 2017 Akıllı Üretim Zirvesi'nde bir araya gelerek, sanayinin dijital yol haritasını çizdi. 'Hızlı İnovasyonla Büyük Oynamak, Büyük Kazanmak' eması ile gerçekleştirilen zirvede; teknoloji, ürün ve hizmet sağlayıcıları ile üretim sektörünün en etkili kurumlarının BT ve üretim yöneticileri, dijital dönüşümü şekillendiren en son teknolojileri, stratejileri ve önceliklerini tartıştılar. Etkinlik kapsamında bu yıl ikincisi düzenlenen 'IDC Akıllı Üretim Teknoloji Ödülleri' için de, 16 kurumdan 18 proje yarıştı. Toplam 13 proje ise, jüri değerlendirmeleri sonucunda ödüle hak kazandı.

Çizmecioğulları: "Güvenli erişim çok önemli"
'Akıllı Üretim Zirvesi’nin açılış konuşmasını yapan IDC Türkiye Direktörü Nevin Çizmecioğulları, "Dijital dönüşüm ancak; büyük veri, nesnelerin interneti, bilişsel sistemler, robotik ve 3D baskı teknolojileri gibi yenilikçi teknolojiler sayesinde kazanılan dijital yetkinliklerle mümkün olabilir" diye konuştu.
Endüstriyel dijital dönüşüm çerçevesinde gerçekleştirilen yatırımlardan da bahseden Çizmecioğulları, sözlerine şöyle devam etti: “Önde gelen üreticilerin, BT kaynaklarına güvenli ve sağlam erişimi mümkün kılmak için; bulut ve siber güvenlik alanlarına yatırım yaptıklarını görüyoruz. Üreticiler, tasarımla üretimi iyileştirmek ve birbirine bağlı ürün ve hizmetleri yaratmak adına analitik uygulamaları geliştiriyorlar. Tüm bu çabaların sonucu olarak Türkiye’deki dijital dönüşüm, üretim hacmini işletmek ve büyütmek için çoktan yeni yollar aramaya başladı. Bu alanda geleceğin lider üreticileri, verimliliği ve değeri maksimize edebilmek için dijital teknolojileri uçtan uca entegre edebilenler olacak."

Holmes: "Birçok kurum tarafından benimsendi"
Dünyadaki üretim trendleriyle imalat sektörünün gelecek vizyonundan bahseden IDC Asya Pasifik Genel Müdürü Christopher Holmes ise, dijital dönüşümün birçok kurum tarafından benimsenmiş olduğunun 'Akıllı Üretim Zirvesi’nde net olarak görüldüğünü aktardı. İnsan, süreç ve teknolojinin entegrasyonu etrafında doğan zorlukların çoğu tartışmanın öncelikli sorunu olduğunu belirten Holmes, "Kurumların ortak odak noktası üretim operasyonları. İhtiyaçların temelinde ise, maliyetleri kontrol altında tutarak, minimum sürede kişiselleştirilmiş ürün üretmenin zorluğu var. Türkiye üretim sektörü değişiyor; hem de çok hızlı bir şekilde” dedi.
Yaklaşık 150 sektör yöneticisinin katılımı ile gerçekleştirilen Akıllı Üretim Zirvesi, dijital dönüşüm girişimleri ile uygulama stratejileri üzerinde yoğunlaşan bilgilendirici sunumlar ve interaktif panellerle fikir paylaşımlarına olanak verip; sanayi analitiği, ürün yaşam döngüsü, büyük veri, bulut, akıllı otomasyon, sosyal uygulamalar, nesnelerin interneti, 3D baskı teknolojileri, tedarik zinciri optimizasyonu ve yeni nesil güvenlik konularında eşsiz bir platform sağladı.